واردات برنج با مصوبه هیأت وزیران بوده است

درماه‌های گذشته واردات برنج با مصوبه هیأت وزیران بوده است یک مقام آگاه درباره مطرح شدن واردات برنج از کشور هندوستان به رغم ممنوعیت آن اعلام کرد: این واردات در ماه‌های گذشته براساس مصوبه هیأت وزیران توسط بازارچه‌های مرزی یا از محل ارزش‌افزوده مناطق آزاد انجام شده و حجم آن در مقایسه با گذشته، اندک […]

درماه‌های گذشته

واردات برنج با مصوبه هیأت وزیران بوده است

یک مقام آگاه درباره مطرح شدن واردات برنج از کشور هندوستان به رغم ممنوعیت آن اعلام کرد: این واردات در ماه‌های گذشته براساس مصوبه هیأت وزیران توسط بازارچه‌های مرزی یا از محل ارزش‌افزوده مناطق آزاد انجام شده و حجم آن در مقایسه با گذشته، اندک بوده است.

به گزارش ایرنا، گمرک هند روزهای گذشته اعلام کرد که در ۴ ماه منتهی به آبان ماه امسال بیش از ۴۴ هزار تن برنج به ایران صادر کرده، در حالی که واردات برنج به کشور ممنوع است.

براساس بخشنامه آبان ماه سال گذشته وزیر جهادکشاورزی دولت یازدهم مبنی بر ممنوعیت واردات و ترخیص برنج به منظور حمایت از کشاورزان و تولید داخلی، از ابتدای مردادماه امسال همزمان با فصل برداشت این محصول، واردات و ترخیص برنج ممنوع اعلام شد.

یک مقام آگاه در این زمینه به ایرنا گفت: واردات برنج به کشور در ماه‌های گذشته انجام شده و این واردات برپایه مجوز هیأت وزیران بوده است.

به گفته وی، ترخیص برنج بنا به این مصوبه، توسط شرکت تعاونی‌های مرزنشینان یا از محل ارزش‌افزوده مناطق آزاد صورت گرفته است.

ارزش واردات برنج در سال ۱۳۹۲ بیش از دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بود که با سیر نزولی، این میزان به یک میلیارد و ۴۳۱ میلیون دلار در سال ۱۳۹۳، ۶۸۰ میلیون دلار در سال ۱۳۹۴ و ۵۰۸ میلیون دلار در ۷ ماهه امسال رسیده است.

این مقام مسؤول تصریح کرد: نگاهی به گزارش تفصیلی تجارت خارجی کشور نشان می‌دهد گمرک ایران در ارایه جزییات آمار تجارت خارجی شفاف عمل کرده و در ماه‌های گذشته جزییات دقیقی از اقلام عمده وارداتی را منتشر و در سایت گمرک ایران قرارداده است.

وی یادآوری کرد: با عنایت به وجود رویه‌های تجاری متعدد در کشور، باوجود ثبت نشدن سفارش برنج، اما به‌طور نمونه ملوانان و تعاونی مرزنشینان می‌توانند به ترتیب ۷۰۰ و ۲۵ کیلو در هر سفر برنج به کشور وارد کنند.

 

پیشتر دبیر انجمن برنج کشور در گفت‌وگو با ایرنا، ۳ اقدام مهم دولت شامل تعیین محدودیت ثبت سفارش واردات برنج، پرداخت ۵ هزار ریال به ازای هر کیلوگرم واردات برای اصلاح و بهبود اراضی شالیزاری و برقراری تعرفه ۴۰ درصدی واردات در طول سال را برای کاهش واردات تعیین کننده عنوان کرده بود.