مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید ایران

تنها ۳ درصد جمعیت در۴۹۰۰ کیلومتر نوار ساحلی جنوب زندگی می‌کنند

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید ایران، گفت: باوجود ۴۹۰۰ کیلومتر نوار ساحلی، در جنوب کشور تنها سه درصد جمعیت کشور ساکن هستند. به گزارش مناقصه‌مزایده، سعید غفوری؛ در نشست اتاق تهران، پروژه اجرای شهرهای جدید در سواحل جنوبی از فروردین امسال به وزارت راه‌وشهرسازی ابلاغ شد و در امتداد همین طرح احداث ۲۵ شهرک با […]

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید ایران، گفت: باوجود ۴۹۰۰ کیلومتر نوار ساحلی، در جنوب کشور تنها سه درصد جمعیت کشور ساکن هستند. به گزارش مناقصه‌مزایده، سعید غفوری؛ در نشست اتاق تهران، پروژه اجرای شهرهای جدید در سواحل جنوبی از فروردین امسال به وزارت راه‌وشهرسازی ابلاغ شد و در امتداد همین طرح احداث ۲۵ شهرک با سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی در سواحل جنوبی کشور در دستور کار این وزارتخانه قرار گرفته است. غفوری؛ پروژه شهرهای جدید ساحلی را پروژه جسورانه‌ای نامید که محقق نمی‌شود مگر با همکاری اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور. وی توضیح داد: بیش از ۲۰ درصد جمعیت جهان در ۲۵ کیلومتری دریا‌ها زندگی می‌کنند و ۶۰ درصد کلانشهر‌ها در سواحل دریا‌ها یا نزدیکی سواحل مستقر هستند. همچنین هشت شهر از شهرهای پرجمعیت جهان در کنار آب‌‌ها هستند و نوار ساحلی اروپا ۲۰۵ میلیون جمعیت را به خود جذب کرده است. مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید ایران، ادامه داد: استان‌های ساحلی جنوبی کشور با ۴۹۰۰ کیلومتر نوار ساحلی تنها سه درصد جمعیت کشور را به خود جذب کرده در حالی که باید هشت درصد از جمعیت کشور آنجا سکونت کنند. غفوری؛ خاطرنشان کرد: فعالیت‌های ما در کشور بیش‌تر زمین محور بوده و این امر با توجه به اقلیم کشور به ما آسیب زده است، بنابراین باید به سمت دریامحور شدن حرکت کنیم و از مرکز کشور به سمت کرانه‌ها و پس‌کرانه‌ها در جنوب کشور فاصله بگیریم. وی خبر داد: ۲۷ پهنه با هدف ایجاد شهرهای جدید ساحلی در استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خوزستان و بوشهر شناسایی شده است. مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید ایران، در تشریح الزامات اقتصاد دریامحور به همکاری بخش‌های خصوصی و دولتی و بهره‌مندی جوامع بومی از مزایای اجرای طرح اشاره کرد. غفوری؛ گفت: اجرای طرح شهرهای جدید ساحلی در جنوب کشور امنیت ملی و سرزمینی ما را ارتقاء می‌دهد و قدرت چانه‌زنی کشور را در جهان بالا می‌برد. وی اضافه کرد: در تلاشیم جمعیت‌پذیری این سواحل به دومیلیون نفر و ۶۵۰هزار خانوار در مرحله اول برسد.

بیمه کیفیت ساختمان در دستور کار کمیسیون عمران

ایرج رهبر؛ رئیس کمیسیون عمران، احداث و امور زیربنایی اتاق تهران نیز در این نشست از استانداردهای بالادستی در ساخت‌وساز به‌عنوان مسائلی یاد کرد که در کمیسیون عمران اتاق تهران به آن پرداخته می‌شود و از تضمین کیفیت ساختمان را به‌عنوان موضوع مهم دیگر یاد کرد. وی افزود: چند سال پیش بیمه کیفیت ساختمان مطرح شد و سعی می‌شود در کمیسیون عمران به آن پرداخته شود تا کیفیت ساختمانی که به دست مردم می‌رسد تضمین‌شده باشد. رهبر؛ همچنین اظهار کرد: امیدواریم با تعامل با اتاق بازرگانی تهران و انجمن انبوه‌سازان مشکل مسکن را حل کنیم و بازوی اجرایی وزارت راه مسکن و شهرسازی باشیم‌.

اجرای طرح شهرهای جدید ساحلی بدون همکاری بخش‌خصوصی ممکن نیست

ایمان اسلامیان؛ معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت راه‌وشهرسازی نیز، در این نشست از پروژه شهرهای جدید ساحلی به‌عنوان یک طرح بین نسلی یاد کرد و گفت: این طرح با سفارش مقام‌معظم‌رهبری و رئیس‌جمهور در وزارت راه در دست بررسی است و یک نقطه عطف برای ایران به شمار می‌آید که اجرای آن بدون همکاری بخش‌خصوصی امکان ندارد.