افشای همکاری پلیس آمریکا با شرکت صهیونیستی برای جاسوسی از آیفون

افشای همکاری پلیس آمریکا با شرکت صهیونیستی برای جاسوسی از آیفون اگرچه به نظر می‌رسد قفل شدن گوشی آیفون با استفاده از کلمه عبور و اثرانگشت آن را نفوذناپذیر می‌کند، اما دسترسی به داده‌های موجود در این گوشی‌‌ها برای نهادهای جاسوسی آمریکا و اسرائیل غیرممکن نیست. به گزارش فارس، مدل‌های مختلف گوشی آیفون که از […]

افشای همکاری پلیس آمریکا با شرکت صهیونیستی برای جاسوسی از آیفون

اگرچه به نظر می‌رسد قفل شدن گوشی آیفون با استفاده از کلمه عبور و اثرانگشت آن را نفوذناپذیر می‌کند، اما دسترسی به داده‌های موجود در این گوشی‌‌ها برای نهادهای جاسوسی آمریکا و اسرائیل غیرممکن نیست.

به گزارش فارس، مدل‌های مختلف گوشی آیفون که از سیستم‌عامل‌های مختلفی بهره می‌گیرند کم‌وبیش قابل هک کردن هستند و نرم‌افزارهایی طراحی شده‌اند که می‌توانند داده‌های ذخیره شده برروی آیفون و حتی اطلاعات پاک شده را بازیابی کنند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد شرکت صهیونیستی Cellebrite که در حوزه امنیت سایبر در سرزمین‌های اشغالی مشغول به فعالیت است تخصص فراوانی در زمینه هک کردن انواع گوشی‌های هوشمند و از جمله آیفون دارد. این شرکت پس از مخالفت اپل با افشای اطلاعات ذخیره شده بر روی گوشی آیفون عامل حملات تروریستی سن‌برناردینو در داخل آمریکا به کمک پلیس فدرال آمریکا آمد و این گوشی را هک کرد.

اطلاعاتی که به تازگی توسط منابع خبری افشا شده قدرت نرم‌افزار هکری Cellebrite را نشان می‌دهد. پلیس آمریکا برای دسترسی به این فناوری میلیون‌‌ها دلار هزینه کرده تا بتواند تقریباً هر چیزی را که زمانی بر روی هر گوشی یا دیگر ابزار الکترونیک وجود داشته بارگذاری کرده و به دست آورد. از جمله این اطلاعات می‌توان به جزییات پیام‌ها، سوابق تماس‌های تلفنی، ایمیل‌های صوتی، تصاویر، موقعیت مکانی، ویدئوهاو دیگر داده‌های ذخیره شده اشاره کرد. بنابراین پاک کردن دستی این اطلاعات از روی گوشی‌‌ها هم جلوی جاسوسی این شرکت صهیونیستی را نمی‌گیرد.

 

Cellebrite مدعی است که قادر به هک کردن passcode یا کلمات عبور بر روی گوشی آیفون ۴ اس یا بالاتر است. هر چند هنوز در مورد این‌که این شرکت قادر به نفوذ به تمامی مدل‌های آیفون باشد که از passcode برخوردارند، تردیدهایی وجود دارد. به هر حال کاربران آیفون نیز مانند کاربران گوشی‌های اندرویدی باید به‌طور جدی از تمامی روش‌ها و امکانات موجود در این گوشی برای حفاظت از داده‌های خصوصی خود استفاده کنند، زیرا افسانه غیرقابل نفوذ بودن آیفون نیز به پایان رسیده است.