تنگ زندان، چشم‌اندازی طبیعی در چهارمحال و بختیاری

  ناصر بهزادفر- تنگ زندان در محدوده شهرستان لردگان و در استان چهار محال و بختیاری واقع است. تنگ زندان دارای چشم‌اندازهای طبیعی، مرتعی، جنگلی و کوهستانی و به دلیل شیب زیاد و نبود راه مالرو از نقاط بکر است. این دره زیبا حدود ۱۰ آبشار مرتفع را در دل خود جای داده است که […]

 

ناصر بهزادفر- تنگ زندان در محدوده شهرستان لردگان و در استان چهار محال و بختیاری واقع است. تنگ زندان دارای چشم‌اندازهای طبیعی، مرتعی، جنگلی و کوهستانی و به دلیل شیب زیاد و نبود راه مالرو از نقاط بکر است. این دره زیبا حدود ۱۰ آبشار مرتفع را در دل خود جای داده است که آبشارهای آتشگاه، دره عشق، تونل کوهرنگ و تنگ زندان از مهم‌ترین و زیبا‌ترین آن‌ها هستند.

بهترین فصل سفر به این منطقه از اردیبهشت تا مردادماه می‌باشد و در این زمان خصوصاً در بهار، طبیعت آن بسیار زیباتر و خطرات آن بسیار کم‌تر است.

مسیر دسترسی

به منظور رسیدن به منطقه دو مسیر کلی داریم: مسیر یک که به ترتیب از فرخ‌شهر، بروجن، گندمان، گردنه مروارید در جاده لردگان، کنارک صفلی و منارک علیا، مورچگان و وستگان گذشته و مسیر دو که به ترتیب از شهرک، طاقانک، شمس‌آباد، خراجی، شلمزار، گهرو و… می گذرد. پس از گذر از روستا‌ها جاده خاکی می‌شود. در نهایت هر دو مسیر در جاده خاکی به هم پیوسته یکی می‌شوند. جاده را ادامه می‌دهیم تا جایی که باید از میان رودخانه‌ای که در تابستان کم آب یا خشک است، عبور کنیم و از میان باغات سیب روبه‌روی جاده که روی یک تپه هستند رد شویم. همچنین یک نکته‌ای که باید در نظرگرفت این است که وقتی به آخرین روستا که وستگان است، رسیدیم نزدیک به آخر آبادی و قبل از پل درست در کنار آخرین خانه آبادی جاده خاکی سمت چپ ما وجود دارد که باید وارد آن شویم و جاده خاکی را ادامه دهیم.

در ۱۸ کیلومتری روستای وستگان که در جاده خاکی پیموده می‌شود سمت چپ ما یک تابلوی زرد رنگ و جود دارد که روی آن نوشته شده (منطقه حفاظت شده سبزه‌کوه) در کنار این تابلو یک راه به سمت چپ می‌رود که از اینجا ۲۳ کیلومتر تا آخرین جایی که ماشین‌رو است، مسیر ادامه دارد. حدود یک کیلومتر که جلوتر برویم تعاونی روستایی عشایری نشان دیگری برای مسیریابی صحیح است. حدود ۵ دقیقه بعد از گذشتن از تعاونی، یک چشمه در سمت چپ ما وجود دارد. از منطقه عشایری چهارطاق نیز عبور می‌کنیم. در این مسیر و بیش‌تر در آخر مسیر راه‌های انحرافی وجود دارد که مسیر ماشینهای عشایری است. باید فقط در مسیر اصلی حرکت کرد و در دو راهی‌ها به سمت راست می‌رویم تا جایی که مسیر تمام شود. این آخرین جایی است که ماشین می‌تواند تردد کند.

منابع:

کویر‌ها و بیابان‌های ایران

کوهنوردان آزاد صفه

 

anobanini.net