مسکن گران‌تر شد

مسکن گران‌تر شد بانک مرکزی باز هم از گران‌تر شدن قیمت مسکن خبر داد و اعلام کرد که با توجه به شرایط موجود، زمان برای خرید خانه به ویژه از سوی زوجین مناسب است. به گزارش ایسنا، تازه‌‌ترین گزارشی که بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن در تهران منتشر کرده، نشان‌دهنده ثبت قیمت ۴٫۴ میلیون […]

مسکن گران‌تر شد

بانک مرکزی باز هم از گران‌تر شدن قیمت مسکن خبر داد و اعلام کرد که با توجه به شرایط موجود، زمان برای خرید خانه به ویژه از سوی زوجین مناسب است.

به گزارش ایسنا، تازه‌‌ترین گزارشی که بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن در تهران منتشر کرده، نشان‌دهنده ثبت قیمت ۴٫۴ میلیون تومانی هر متر زیربنای واحد مسکونی برای خرید و فروش است. این تغییر از رشد نیم درصدی نسبت به آبان ماه و ۷٫۷ درصدی در قیاس با آذر ماه سال گذشته حکایت دارد.

 بانک مرکزی در آبان ماه نیز اعلام کرده بود که قیمت هر متر خانه در مقایسه با ماه قبل حدود ۰٫۱ درصد و نسبت به آبان ماه سال گذشته تا ۷٫۳درصد گران شده است. در مجموع آمار‌ها از این حکایت دارد که روند رشد قیمت مسکن نسبت به ماه قبل افزایشی شده است.

در آذر ماه امسال بیش‌ترین رشد متوسط قیمت نسبت به آذرماه سال گذشته به منطقه ۱۶ با حدود ۱۵٫۹ درصد و کم‌ترین رشد به منطقه ۱۰ با حدود ۴٫۳ درصد تعلق دارد. همچنین از بین مناطق ۲۲ گانه تهران بیش‌ترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده حدود ۱۰ میلیون تومان در منطقه یک و کم‌ترین آن نزدیک به ۲٫۲ میلیون تومان و در منطقه ۱۷ ثبت شده است.

بنابر این گزارش، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در آذر ماه به حدود ۱۱ هزار و ۸۰۰ واحد رسیده که نسبت به ماه قبل ۵.۱ درصد و در مقایسه با ماه مشابه سال قبل تا ۵٫۹ درصد کاهش دارد.

توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده نیز نشان می‌دهد که واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۵۲٫۵درصد بیش‌ترین سهم از واحدهای معامله شده را به خود اختصاص دادند. همچنین از میان مناطق ۲۲ گانه تهران، منطقه ۵ با ۱۶٫۷ درصد بیش‌ترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را از کل معاملات به خود اختصاص داده و مناطق ۴ و دو در رده بعدی قرار دارند.

در رابطه با تغییرات اجاره نیز آمار نشان می‌دهد که شاخص کرایه مسکن اجاره‌ای در شهر تهران ۱۱٫۲درصد و در کل مناطق شهری ۹٫۶ درصد نسبت به آذر ماه سال گذشته افزایش دارد.

 

 در مجموع تحولات ثبت شده در بازار مسکن در آذر ماه امسال بانک مرکزی معتقد است با توجه به رشد ملایم قیمت در سطحی کم‌تر از نرخ تورم ۹ ماهه منتهی به آذر ماه امسال و همچنین گشایش‌های مالی که در نظام بانکی برای بخش مسکن صورت گرفته به ویژه تک‌رقمی شدن نرخ سود تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم، شرایط مناسبی جهت خانه‌دار شدن زوجین جوان و خانه‌اولی‌‌ها فراهم شده است.