همکاری استاندارد با وزارت جهاد برای مبارزه با آلودگی مواد‌غذایی

رییس سازمان ملی استاندارد خبر داد همکاری استاندارد با وزارت جهاد برای مبارزه با آلودگی مواد‌غذایی رییس سازمان ملی استاندارد از اجرا شدن استاندارد ذبح و صید با همکاری وزارت جهاد کشاورزی خبر داد و گفت: از این پس در تمام کشتار‌ها و صید برای خروج از مراکز علاوه ‌بر تأیید نماینده شرعی ولی‌فقیه امضای […]

رییس سازمان ملی استاندارد خبر داد

همکاری استاندارد با وزارت جهاد برای مبارزه با آلودگی مواد‌غذایی

رییس سازمان ملی استاندارد از اجرا شدن استاندارد ذبح و صید با همکاری وزارت جهاد کشاورزی خبر داد و گفت: از این پس در تمام کشتار‌ها و صید برای خروج از مراکز علاوه ‌بر تأیید نماینده شرعی ولی‌فقیه امضای استاندارد را نیاز دارد.

به گزارش فارس، نیره پیروزبخت در همایش امنیت غذایی سلامت و توسعه به توسعه کشور‌ها برای ریشه‌کنی فقرغذایی اشاره کرد و گفت: در سال‌های اخیر از نگرانی فقرغذایی در کشور عبور کرده‌ایم و اکنون ۳۷۱ فراورده موادغذایی مشمول مقررات اجباری استاندارد است، اما فقط نباید به این موضوع بسنده کنیم و قطعاً توجه همه‌جانبه به روی استاندارد‌ها داشته باشیم.

وی به امضای تفاهمنامه‌هایی با سازمان غذا و دارو در زیرمجموعه وزارت بهداشت و وزارت جهاد کشاورزی اشاره کرد و گفت: اخیراً در بحث غذای حلال و مبارزه با آلودگی‌‌ها با وزارت جهاد کشاورزی تفاهمنامه‌هایی داشته‌ایم.

پیروزبخت گفت: همچنین استاندارد ذبح و صید با همکاری نماینده ولی‌فقیه در وزارت جهاد کشاورزی در ۱۰ مرکز اجرایی شده که از این پس علاوه ‌بر نظارت شرعی، توجه همه‌جانبه بر نکات استاندارد و بهداشتی هم اعمال می‌شود و دام و صید دو امضا از مراکز خارج می‌شود.

رییس سازمان ملی استاندارد همچنین از همکاری با وزارت بهداشت برای کاهش مصرف نمک و شکر در تولید مواد غذایی خبر داد و گفت: کاهش این اقلام در استاندارد‌ها را اعمال کرده‌ایم که گزارش آن به شورای عالی سلامت ارایه شده است.

به گفته وی همچنین استاندارد نان سنتی با مسؤولیت وزارت بهداشت نیز اجباری اعلام شده است.

پیروزبخت از تدوین آیین‌نامه توسعه کشاورزی ارگانیک خبر داد و گفت: همچنین پایش محصولات لبنی از نظر استفاده از چربی گیاهی، صدور مجوز برای آلودگی‌های محصولات کشاورزی و پایش آب شرب مناطق مختلف کشور از موارد دیگری است که به انجام رسانده‌ایم تا حدی که پس از ارایه گزارش ما در زمینه آب شرب که به دولت ارایه کردیم، وزارت بهداشت فعالیت‌های بسیار خوبی در این زمینه داشته است.

رییس سازمان ملی استاندارد همچنین گفت: نباید فقط به ایمنی و امنیت غذایی مردم فکر کنیم، بلکه بحث یکپارچه‌سازی هم مهم است که ۳ مؤلفه اصالت، کیفیت و ایمنی را در برمی‌گیرد.

وی اصالت‌سنجی را یکی از مواردی برشمرد که باید به آن توجه جدی شود و اظهارداشت: چند سال پیش در بحث پسته کشورهای خارجی برای ما بازی درآوردند و آخرکار حد مجاز اعلامی از سوی ایران را در مورد پسته قبول کردند؛ اما نگرانیم که وقتی از راه سیاسی به جایی نرسند، از این‌گونه موارد با کشور ما مقابله کنند.

 

پیروزبخت تأکیدکرد: اگر بخواهیم با ۳۶ کشور مسلمان مراوده داشته باشیم، فقط کیفیت مطرح نیست، بلکه باید استاندارد حلال بودن آن را هم جدی بگیریم.