درز اطلاعات گوشی با نرم‌افزارهای رایگان؛ خطر لو رفتن عکس‌ها و پیام‌ها

هشدار به‌ کاربران موبایل درز اطلاعات گوشی با نرم‌افزارهای رایگان؛ خطر لو رفتن عکس‌ها و پیام‌ها اپلیکیشن‌هایی که روزانه توسط کاربران موبایل به صورت رایگان از اپ‌استور‌ها دانلود می‌شوند، خطر درز و سرقت اطلاعات موجود در گوشی را به همراه دارد. به گزارش مهر، اپلیکیشن‌هایی که روزانه توسط کاربران موبایل به صورت رایگان از اپ‌استور‌ها […]

هشدار به‌ کاربران موبایل

درز اطلاعات گوشی با نرم‌افزارهای رایگان؛ خطر لو رفتن عکس‌ها و پیام‌ها

اپلیکیشن‌هایی که روزانه توسط کاربران موبایل به صورت رایگان از اپ‌استور‌ها دانلود می‌شوند، خطر درز و سرقت اطلاعات موجود در گوشی را به همراه دارد.

به گزارش مهر، اپلیکیشن‌هایی که روزانه توسط کاربران موبایل به صورت رایگان از اپ‌استور‌ها دانلود می‌شوند، خطر درز اطلاعات موجود در گوشی را به همراه دارد. چرا که بسیاری از این نرم‌افزارهای کاربردی، در ابتدا اجازه دسترسی به تمامی اطلاعات گوشی را از کاربر اخذ می‌کنند.

حدود ۱۲۰ هزار اپلیکیشن فارسی در کشور تولید شده است که شمار بسیاری از این اپلیکیشن‌ها روزانه از سوی کاربران ایرانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما بسیاری از این نرم‌افزار‌ها به دلیل ناآگاهی کاربران، اسباب درز اطلاعات موجود در گوشی کاربر را فراهم می‌کند.

این موضوع البته تنها مختص به اپلیکیشن‌های فارسی نبوده و تمامی نرم‌افزارهایی که از طریق بازارهای اپلیکیشن دانلود می‌شوند ممکن است اطلاعات حیاتی و شخصی کاربران را در اختیار بگیرند. چرا که در زمان نصب این اپلیکیشن‌ها، درخواست‌هایی مبنی بر دسترسی به دیتای موجود در گوشی، فایل‌ها و موقعیت مکانی کاربر به وی ارسال می‌شود و در صورت تأیید این درخواست‌ها، سازنده اپلیکیشن امکان دسترسی به این اطلاعات را خواهد داشت.

در این زمینه نصرا…جهانگرد، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نسبت به فعال‌سازی اپلیکیشن‌های رایگانی که اجازه دسترسی به تمامی اطلاعات گوشی مشترک را از وی می‌گیرند، هشدار داده است.

وی تأکید کرد: با ورود اپلیکیشن‌ها به فضای گوشی موبایل، دیگر گوشی یک ابزار شخصی نیست و آنچه که در گوشی موجود است مانند تمام فایل‌ها و عکس‌ها و پیام‌ها قابل کپی کردن خواهد بود. بنابراین باید یاد بگیریم که داده‌های شخصی و حیاتی خود را روی گوشی‌های موبایل نگهداری نکنیم.

رییس سازمان فناوری اطلاعات همچنین با تأکید بر این‌که در خرید اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارهای کاربردی، کاربر باید از نسخه‌های اصلی استفاده کند، درمورد بحث امنیت این نرم‌افزار‌ها گفت: هر اپلیکیشن قلابی که کاربران روی دستگاه خود نصب می‌کنند می‌تواند به تمامی اطلاعاتی که فرد روی گوشی دارد دسترسی داشته باشد.

معاون وزیر ارتباطات اضافه کرد: کاربران باید دقت داشته باشند که آنچه اطلاعات شخصی و حریم خصوصی آنها به شمار می‌رود را در فضای مجازی منتشر نکنند. چرا که زمانی که کاربر از یک اپلیکیشن استفاده می‌کند و به درخواست این اپلیکیشن پاسخ مثبت می‌دهد، در واقع اطلاعات وی از عکس‌ها گرفته تا متن پیام‌هایش در چندین محل کپی می‌شود که می‌تواند خطر درز اطلاعات را به همراه داشته باشند.

وی با بیان این‌که این موضوع برای اپلیکیشن‌های فارسی نیز صادق است، ادامه داد: تمام کسانی که اپلیکیشن فارسی می‌نویسند عمده دیتای گوشی کاربر را می‌خواهند که در دسترس داشته باشند و این درحالی است که کاربران بدون آگاهی، این شرایط را برای اپلیکیشن فراهم می‌کنند. در صورتی که در استفاده از اکثر این اپلیکیشن‌ها، اصلاً نیازی به داشتن تمامی دیتای گوشی نیست.

جهانگرد با تأکید بر این‌که نرم‌افزارهای رایگان همیشه خوب نیستند، خاطرنشان کرد: اپلیکیشن باید ایمن باشد و نباید امنیت اطلاعات مشترکان را تهدید کند. در دنیا برای ارزیابی اپلیکیشن‌ها، نظام رتبه‌بندی اعمال می‌شود و ما نیز باید این موضوع را در کشور اجرایی کنیم.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به این‌که گاهی تبلیغات متعددی برای دسترسی به نرم‌افزارهای رایگان صورت می‌گیرد و مردم به دلیل رایگان بودن از آن استقبال می‌کنند، تصریح کرد: این‌که ذائقه‌ها را به سمت رایگان بودن تمام امور پیش ببریم برداشت درستی نیست و گاهی نیاز است برای استمرار چرخه حیات نرم‌افزارهای بومی، حفظ امنیت اطلاعات و نیز برقراری تعادل در بازار، هزینه نرم‌افزار پرداخت شود.

 

وی هشدار داد که برخی از اپلیکشن‌های رایگان ممکن است قلابی باشند و تنها برای دسترسی به اطلاعات موجود در گوشی کاربر، طراحی شده باشد.