افزایش ۸۰۰هزار نفری شمار بیکاران در دو سال اخیر

مشاور اقتصادی رییس‌جمهوری اعلام کرد افزایش ۸۰۰هزار نفری شمار بیکاران در دو سال اخیر مشاور اقتصادی رییس‌جمهوری با اعلام این‌که ناهنجاری‌ها و مشکلات کنونی کشور که به‌دلیل بیکاری ایجاد شده، به‌دلیل عملکرد‌ها از سال ۸۴ تا سال ۹۳ است، از افزایش ۸۰۰هزار نفری شمار بیکاران در دو سال اخیر خبر داد. به گزارش تسنیم، مسعودنیلی […]

مشاور اقتصادی رییس‌جمهوری اعلام کرد

افزایش ۸۰۰هزار نفری شمار بیکاران در دو سال اخیر

مشاور اقتصادی رییس‌جمهوری با اعلام این‌که ناهنجاری‌ها و مشکلات کنونی کشور که به‌دلیل بیکاری ایجاد شده، به‌دلیل عملکرد‌ها از سال ۸۴ تا سال ۹۳ است، از افزایش ۸۰۰هزار نفری شمار بیکاران در دو سال اخیر خبر داد.

به گزارش تسنیم، مسعودنیلی با بیان این‌که در نیمه‌دوم دهه ۸۰ درآمد ارزی کشور به ۸۴۵ میلیارد دلار رسید، افزود: با این منابع می‌شد برای همه کسانی که به بازار کار وارد می‌شوند شغل ایجاد کرد.

وی گفت: پس از پایان جنگ تا سال ۸۳، کل درآمد ارزی کشور ۶۳۰ میلیارد دلار بود و برنامه‌ریزان کشور در آن دوره دغدغه کمبود منابع برای ایجاد اشتغال داشتند.

رشد شتابنده بیکاری؛ اهمیت کارآمدی مدیریت‌ها و پرهیز از فرافکنی

نیلی افزود: از سال ۷۵ تا سال ۸۴ میانگین ایجاد شغل در کشور ۶۳۸ هزار شغل در سال بود اما از سال ۸۴ تا ۹۳ عملاً شغلی در کشور ایجاد نشده و میانگین آن سالانه ۷۶ هزار شغل بوده است.

وی گفت: ریشه بیکاری کنونی به ۳۵ سال پیش بازمی‌گردد که جمعیت کشور در آن زمان ۱۶ میلیون نفر از سال‌های ۶۰ تا ۶۵ افزایش یافت.

مشاور اقتصادی رییس‌جمهور افزود: از سال ۶۵ تا کنون میانگین سالی یک میلیون نفر به جمعیت کشور اضافه شده است.

نیلی گفت: بر این اساس در برنامه سوم ایجاد حدود ۶۵۰ هزار شغل در سال و رشد اقتصادی ۶ درصد پیش‌بینی شد.

وی اضافه کرد: اکنون تعداد بیکاران از ۲٫۵ میلیون نفر در سال ۹۳ به بیش از ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در پایان نیمه‌نخست سال ۹۵ افزایش یافته است.

نیلی گفت: نرخ بیکاری نیز از ۱۰٫۶ درصد در سال ۹۳ به ۱۲٫۷ درصد رسیده است.

وی همچنین گفت: در نیمه دوم دهه ۸۰ شغلی ایجاد نشده است اما به‌دلیل زیاد نبودن متقاضیان اشتغال، نرخ بیکاری در این سال‌ها افزایش نیافته است.

مشاور اقتصادی رییس‌جمهور دلیل اصلی این موضوع را گسترش آموزش عالی و افزایش بسیار تعداد دانشجویان کشور دانست.

نیلی با بیان اکنون حدود ۵ میلیون دانشجو داریم که بر این اساس باید جزو پیشرفته‌‌ترین کشور‌ها باشیم، گفت: روند توسعه کشور همپای گسترش آموزش عالی نبوده است و نباید نسبت دانشجو به جمعیت کشور این قدر بالا باشد.

وی افزود: البته به‌دلیل مناسب نبودن بازار کار در آن سال‌ها بخشی از بیکاران برای به‌دست آوردن شغل وارد آموزش عالی می‌شدند.

نیلی گفت: اکنون این فارغ‌التحصیلان وارد بازار کار شده‌اند و از پاییز سال ۹۳ یک‌باره یک میلیون نفر به متقاضیان کار افزوده شده است، این در حالی است که از سال ۸۴ تا ۹۱ ورودی بازار کار تقریباً صفر بوده است.

وی گفت: در ده‌ها کشور افرادی که شاغل هستند؛ به‌طور میانگین سرپرستی ۲٫۲ فرد را به‌عهده دارند اما در کشور ما افراد شاغل تعداد بیش‌تری را سرپرستی می‌کنند که این فشار بسیاری را بر شاغلان کشور تحمیل می‌کند.

نیلی ابراز کرد: این دولت سالانه ۷۰۴ هزار شغل ایجاد کرده است که جزو ۵ کشور دنیا در این زمینه است، اما به‌دلیل موج زیاد متقاضیان کار و ورود سالانه ۳۰۸ هزار نفر به جمع بیکاران، این ایجاد شغل پاسخگوی متقاضیان کار نیست و سالانه بر تعداد آنها افزوده می‌شود.

نیلی با بیان این‌که ایجاد سالانه ۷۰۴ هزار شغل در کشور بی‌سابقه است، افزود: تا پایان تابستان تعداد شاغلان کشور به ۲۶ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر افزایش یافته است.

وی گفت: نرخ مشارکت در حال افزایش است و در این زمینه با توجه به ۱۲۰ دانشجوی دختر به‌ازای هر ۱۰۰ دانشجوی پسر، نرخ مشارکت زنان بیش‌تر از مردان است.

مشاور اقتصادی رییس‌جمهور با اعلام این‌که در گذشته از هر ۱۰۰ نفر خانم ۱۲ نفر متقاضی کار بود اما اکنون این رقم به ۱۶ نفر رسیده است، یادآور شد: ورود زنان به بازار کار در نوع ایجاد شغل تأثیرگذار است.

 

نیلی گفت: نرخ بیکاری میان جوانان عدد بزرگ‌تری در مقایسه با آمار کلی بیکاری کشور و میان جوانان تحصیلکرده این مسأله جدی‌تر است.