گام بزرگ برای اعتماد به مربیان در فوتبال ایران

گام بزرگ برای اعتماد به مربیان در فوتبال ایران نیم فصل نخست لیگ شانزدهم تنها با ۳ جابه‌جایی روی نیمکت تیم‌‌ها به پایان رسید که این سه تغییر هم به خاطر مسائل فنی نبود و همین عملکرد نوید به وجود آمدن تفکر جدید را در فوتبال ایران می‌دهد. به گزارش ایسنا، با برگزاری بازی‌های هفته […]

گام بزرگ برای اعتماد به مربیان در فوتبال ایران

نیم فصل نخست لیگ شانزدهم تنها با ۳ جابه‌جایی روی نیمکت تیم‌‌ها به پایان رسید که این سه تغییر هم به خاطر مسائل فنی نبود و همین عملکرد نوید به وجود آمدن تفکر جدید را در فوتبال ایران می‌دهد.

به گزارش ایسنا، با برگزاری بازی‌های هفته پانزدهم لیگ برتر، نیم فصل نخست این مسابقات با قهرمانی پرسپولیس به پایان رسید و تیم‌‌ها از این پس با اهداف مختلفی برای ۱۵ بازی باقی مانده خود را آماده خواهند کرد. با وجود سرمایه‌گذاری بالای چندین تیم در لیگ برتر، نتایج باب میل مدیران و هواداران این باشگاه نبوده و در مواقعی هم مشکلات مالی موجب جدایی مربیان از تیم‌ها شده است.

با این وجود در لیگ شانزدهم به نسبت لیگ پانزدهم میزان تغییرات در کادرفنی تیم‌‌ها کم‌تر بوده و حتی یکی، دو جابه‌جایی هم تنها به دلیل مشکلات مالی بوده است. در لیگ شانزدهم فقط ۳ تیم ذوب‌آهن، سیاه‌جامگان و ماشین‌سازی دچار تغییراتی در کادرفنی تیم‌های خود شده‌اند که همه این تغییرات هم به خواست باشگاه‌ها نبوده و مربیان تصمیم به کنارگیری گرفته‌اند.

ذوب آهن ابتدای فصل جاری را با یحیی‌گل‌محمدی آغاز کرد اما بعد از چند هفته بدبیاری و کسب نتایج ضعیف او جای خود را به دستیارش یعنی مجتبی‌حسینی داد و در واقع تنها تغییر نیمکت ذوب‌آهن جدا شدن گل‌محمدی بود. بعد از جدا شدن یحیی، حسینی به خوبی ثابت کرد که شاگرد و همکار خوبی برای گل محمدی بوده و با کسب نتایج خوب توانست تیم خود را تا رده سوم جدول رده‌بندی برساند و این تیم را برای سومین سال متوالی به مرحله نیمه نهایی جام حذفی هدایت کند.

سیاه‌جامگان مشهد که در فصل گذشته و در آخرین دقایق توانسته بود مجوز بقا در لیگ برتر را به دست بیاورد کار را با فرهاد کاظمی ادامه داد و نتایج خوبی را هم کسب کرد اما با افزایش مشکلات مالی فرهادکاظمی تصمیم به جدایی گرفت و این باشگاه هم خداداد عزیزی را ابتدا تحت عنوان مدیر فنی و سپس به عنوان سرمربی به خدمت گرفت اما نتایج بر وفق مراد این تیم نبوده و سیاه‌جامگان کار سختی برای فرار از این بحران دارد.

ماشین‌سازی تبریز که پس از مدت‌های مدیدی توانست به همراه رسول خطیبی به لیگ برتر صعود کند طبق برنامه این مربی هم اقدام به یارگیری کرد اما نتایج خوب یکی، دو بازی نخست ادامه دار نبود و ماشین‌سازی وارد بحران عجیبی شد که در حال حاضر به انتهای جدول چسبیده است و فرهاد کاظمی را که تخصص زیادی در حفظ تیم‌‌ها از سقوط به لیگ پایین تر دارد به خدمت گرفت و باید دید آیا او می‌تواند این تیم را از این مصیبت جدا کند یا خیر.

در مقایسه با لیگ امسال اما در لیگ پانزدهم تا پایان نیم فصل نخست ۷ تیم در نیمکت‌های خود دست به تغییر زده بودند.

لیگ پانزدهم

تراکتورسازی: تونی الیویرا (هفته چهاردهم) – امیرقلعه‌نویی

سپاهان: حسین‌فرکی (هفته یازدهم) – ایگوراستیماچ – قاسم زاغی‌نژاد

سیاه جامگان: حسین‌خطیبی (هفته پنجم) – سعیدرمضانی (هفته هشتم) فرهاد کاظمی

ملوان انزلی: امیر قلعه‌نویی (هفته سوم) – حمید استیلی – محمداحمدزاده

راه‌آهن: فرهاد کاظمی (هفته ششم) – محمدتارتار – توپالیدیس

استقلال اهواز: سیاوش بختیاری‌زاده (هفته نهم) – علی‌حنطه – سیاوش بختیاری‌زاده

با توجه به تفکر فعلی که در مسابقات به وجود آمده، باشگاه‌ها مانند گذشته تقصیرات را به گردن مربیان نمی‌اندازند و به نظر می‌رسد امسال شاهد جابه‌جایی‌های کم‌تری روی نیمکت تیم‌ها باشیم.