پیشنهاد قیمت ۵۰ دلاری هر بشکه نفت در بودجه ۹۶

پیشنهاد قیمت ۵۰ دلاری هر بشکه نفت در بودجه ۹۶ مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی پیشنهاد کرد قیمت نفت در لایحه بودجه ۱۳۹۶ کل کشور ۵۰ دلار در هر بشکه پیش‌بینی شود. به گزارش ایرنا، در لایحه بودجه سال آینده کل کشور که ۱۴ آذرماه تقدیم مجلس شد، میزان صادرات نفت و میعانات […]

پیشنهاد قیمت ۵۰ دلاری هر بشکه نفت در بودجه ۹۶

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی پیشنهاد کرد قیمت نفت در لایحه بودجه ۱۳۹۶ کل کشور ۵۰ دلار در هر بشکه پیش‌بینی شود.

به گزارش ایرنا، در لایحه بودجه سال آینده کل کشور که ۱۴ آذرماه تقدیم مجلس شد، میزان صادرات نفت و میعانات گازی ۲٫۴۲ میلیون بشکه در روز و میعانات گازی در پتروشیمی ۱۱۳ هزار بشکه در روز پیش‌بینی شده است.

در این لایحه همچنین نرخ تسعیر ارز ۳۳ هزار ریال، سهم شرکت نفت از درآمد نفت ۱۴٫۵ درصد، سهم صندوق توسعه ملی از صادرات نفت خام و میعانات ۲۰ درصد و قیمت هر بشکه نفت خام ۵۵ دلار در نظر گرفته شده است.

از این رو مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی با بررسی آینده بازار نفت در سال ۲۰۱۷ میلادی و وضعیت قیمت نفت در بودجه کشورهای بزرگ تولیدکننده آن قیمت ۵۵ دلاری نفت را در بودجه ۹۶ خوشبینانه دانسته است.

به عقیده کارشناسان این مرکز، اغلب کشورهای بزرگ تولیدکننده نفت قیمت این کالا را در بودجه سال آینده خود زیر ۵۰ دلار به ازای هر بشکه در نظر گرفته‌اند ضمن آن‌که متوسط برآورد‌‌ها قیمت نفت در سال ۲۰۱۷ را ۵۴ دلار و حداقل آن را ۴۸٫۷۵ دلار به ازای هر بشکه پیش‌بینی کرده است.

از این رو اگر نفت کشور را به‌طور متوسط دو دلار به ازای هر بشکه ارزان تر از سبد نفتی اوپک بدانیم فرض ۵۰ دلار در هر بشکه منطقی به نظر می‌رسد.

در این گزارش با یادآوری سیاست‌های کلی برنامه ششم و اقتصاد مقاومتی بر کاهش وابستگی بودجه به نفت و این‌که در کوتاه مدت دیگر شاهد نفت ۱۰۰ دلاری در بازار انرژی جهان نخواهیم بود، بر کاهش وابستگی به نفت در بودجه سال‌های آتی کشور تأکید شده است.

میزان وابستگی بودجه به نفت در لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ با احتساب برداشت از صندوق توسعه ملی برای کمک به صندوق شکوفایی و نوآوری حدود ۳۵٫۸ درصد خواهد بود که نسبت به قانون بودجه امسال بیش از ۱۰ درصد افزایش یافته است.

 

بررسی‌ها نشان می‌دهد که میزان وابستگی بودجه کل کشور به نفت در سال ۹۱ معادل ۴۰ درصد و در سال ۹۲ برابر ۴۲٫۴ درصد بود؛ این میزان در ۳ سال گذشته (۹۳ تا ۹۵) به ترتیب ۳۵٫۴ درصد، ۳۳٫۲ درصد و ۲۵٫۵ درصد رسیده است.