پهنای باند شبکه ملی اطلاعات ۷۸ برابر می‌شود

  شورای برنامه‌ریزی ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات در ارتباط با توسعه ظرفیت شبکه ملی اطلاعات در برنامه ششم توسعه گفته است که زیرساخت این شبکه در پایان برنامه باید به ۱۲۰ ترابیت بر ثانیه برسد. به گزارش تسنیم، رویکرد دولت در ارتباط با توسعه شبکه ملی اطلاعات در مستندات برنامه ششم توسعه آورده و در […]

 

شورای برنامه‌ریزی ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات در ارتباط با توسعه ظرفیت شبکه ملی اطلاعات در برنامه ششم توسعه گفته است که زیرساخت این شبکه در پایان برنامه باید به ۱۲۰ ترابیت بر ثانیه برسد.

به گزارش تسنیم، رویکرد دولت در ارتباط با توسعه شبکه ملی اطلاعات در مستندات برنامه ششم توسعه آورده و در بخش اهداف کلان توسعه ICT گفته شده است که پهنای باند زیرساخت شبکه ملی اطلاعات تا پایان برنامه ششم توسعه (سال ۱۳۹۹) باید به ۱۲۰ ترابیت بر ثانیه برسد.

شورای برنامه‌ریزی ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات در بخش راهبردهای رسیدن به این هدف در طرحی که به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور ارسال کرده، گفته است که افزایش سرمایه‌گذاری‌های زیرساختی دولت با رویکرد غیرانتفاعی به جهت کاهش هزینه‌های ملی یکی از راهکارهای در نظر گرفته شده برای رسیدن به این هدف است.

استفاده حداکثری از ظرفیت بخش‌های خصوصی و نهادهای عمومی غیردولتی و جذب سرمایه‌گذاری مشترک خارجی در توسعه شبکه‌های دسترسی بخش دیگری از راهبردهای تشریح شده برای رسیدن به این میزان ظرفیت زیرساختی است.

استفاده اقتصادی از منابع حیاتی بخش ICT نظیر فرکانس و دامنه اینترنتی، مقرون به صرفه کردن دسترسی به شبکه پهن باند متناسب با درآمد سرانه و ارتقای نظام‌ها و زیرساخت‌های تنظیم مقرراتی و نظارتی بخش ICT بخش دیگری از روندهای دستیابی به این هدف مطرح شده است.

طبق برنامه‌ریزی این شورا ۸۰ درصد خانوار‌ها در پایان برنامه ششم توسعه اقتصادی باید به شبکه باند پهن متصل شوند و سرعت دسترسی هر مشترک حداقل ۲۰ مگابیت بر ثانیه باشد.

طبق آمار ارایه شده تنها ۴۴٫۷۳ درصد از خانوار‌ها توانسته‌اند تا پایان سال ۹۳ به شبکه باند پهن متصل شوند که سرعت دسترسی هر مشترک نیز ۰٫۲۵۶ مگابیت بر ثانیه بوده است.

 

طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته طی ۵ سال آینده باید به ترتیب ۵۵، ۶۰، ۶۵، ۷۰ و ۸۰ درصد از خانوار‌ها به باند پهن متصل شوند و سرعت دسترسی مشترکان به شبکه نیز طی این سال‌ها ۴، ۸، ۱۶، ۱۸ و ۲۰ مگابیت بر ثانیه باشد.