حجم قاچاق برابر تجارت رسمی است

حجم قاچاق برابر تجارت رسمی است یک مقام مسؤول در بانک مرکزی گفت: بازار تجارت غیررسمی یا همان قاچاق، حجم بسیار بالایی در کشور دارد که با حجم تجارت رسمی برابری می‌کند و بازار ارز را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. به گزارش تجارت نیوز، محمدرضاپورابراهیمی اظهار کرد: صادر‌کنندگان در پی افزایش نرخ ارز و تولیدکنندگان در […]

حجم قاچاق برابر تجارت رسمی است

یک مقام مسؤول در بانک مرکزی گفت: بازار تجارت غیررسمی یا همان قاچاق، حجم بسیار بالایی در کشور دارد که با حجم تجارت رسمی برابری می‌کند و بازار ارز را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

به گزارش تجارت نیوز، محمدرضاپورابراهیمی اظهار کرد: صادر‌کنندگان در پی افزایش نرخ ارز و تولیدکنندگان در پی کاهش آن هستند.

وی افزود: نرخ ارز باید براساس ساختار عرضه ‌و تقاضا مشخص شوند.

پورابراهیمی بیان ‌کرد: به نظر می‌رسد دست‌هایی پنهان در بازار دخالت می‌کنند تا فاصله نرخ ارز مبادله‌ای و آزاد بیش‌تر شود تا در این میان به سود بیش‌تری برسند.

وی گفت: اگر سیاست‌های بانک مرکزی در زمینه نرخ ارز باز تعریف شود ظرفیت‌های خوبی برای تک‌نرخی شدن ارز در کشور وجود دارد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح ‌کرد: ادامه وضعیت دو نرخی مبادله‌ای و آزاد ارز در کشور غیرقابل قبول است و موجب رانت می‌شود.

پورابراهیمی افزود: ورود بانک مرکزی به بازار ملتهب ارز، مثبت و تأثیرگذار است.

وی گفت: در ۶ ماهه اول امسال گردش ارزی کشور ۴۴ میلیارد دلار و در ۹ ماهه ۶۴ میلیارد دلار بود.

حجم قاچاق برابر تجارت رسمی است

‌نماینده بانک مرکزی هم گفت: تقویت ارزش دلار در بازارهای جهانی افزایش تقاضا برای دلار تجارتی و مسافرتی، افزایش واردات و فعالیت‌های دلالان ارز ازجمله علت‌های نوسانات نرخ ارز در دو ماه اخیر است.

صمد کریمی اظهار کرد: بانک مرکزی با اعمال سیاست‌هایی هیجانات و شوک در بازار ارز را کنترل می‌کند.

وی گفت: بازار تجارت غیررسمی یا همان قاچاق، حجم بسیار بالایی در کشور دارد که با حجم تجارت رسمی برابری می‌کند و بازار را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

کریمی افزود: بانک مرکزی با ابلاغ ضوابط خرید و فروش ارز تلاش می‌کند تا خرید و فروش آن را به بازار رسمی هدایت کند. وی گفت: در سال ۹۴ با احتساب تجارت غیررسمی، حجم بخش غیرنفت در تأمین ارز کشور ۶۴ درصد بود.

نماینده بانک مرکزی افزود: گسترش روابط کارگزاری بانکی، افزایش سرعت نقل ‌و انتقالات وجوه و افزایش درجه نقدینگی در بانک‌ها ازجمله سیاست‌های ارزی بانک مرکزی است که در دست اجراست.

سیاست دوگانه دولت و بانک مرکزی

یک استاد دانشگاه نیز گفت: دولت و بانک مرکزی در سال‌های اخیر تلاش کرده‌اند تا سیاست تثبیت نرخ اسمی ارز را اجرا کنند که غلط است و باید سیاست تثبیت نرخ رسمی ارز مورد توجه قرار گیرد.

مرتضی‌ا…‌داد اظهار کرد: نرخ ارز از سال ۹۲ تا‌کنون چندان افزایش نیافته بود و بانک مرکزی تلاش می‌کرد با وصول درآمدهای نفتی بازار ارز را کنترل کند.

وی گفت: در ۳ سال گذشته نرخ ارز در کشور ثابت نگه داشته شد و این اتفاقی نادرست است.

ا…‌داد با غیرقابل توجیه بودن اتفاقات بازار ارز در سال ۹۱ افزود: تا ۷-۸ سال پیش، ارز با منشأ داخلی و خارجی وجود نداشت و از آن سال این پدیده خودنمایی کرد.

این استاد دانشگاه گفت: بانک مرکزی و دولت وقتی در مشکلات قرار می‌گیرند سیاست‌های دوگانه‌ای را به اجرا می‌گذارند که در بلندمدت به کشور زیان می‌رساند.

وی با بیان این‌که وزارت نفت بیش‌تر از بانک مرکزی در بازار ارز موفق بود افزود: این وزارتخانه از بهمن ۹۴ تا تیر ۹۵ ظرفیت فروش نفت کشور را دو برابر کرد و دلارهای بیش‌تری را در اختیار بانک مرکزی قرارداد در حالی که بانک مرکزی با سیاست شناور در بازار ارز عملکرد خوبی نداشت.

ا…‌داد با اشاره به این‌که ثابت نگه داشتن نرخ ارز در بلندمدت در تولید کشور اثر منفی می‌گذارد، گفت: تولید‌کنندگان داخلی که مواد اولیه را از خارج وارد می‌کنند با افزایش نرخ ارز مخالفند اما بخش دیگری از تولید کشور با ثابت نگه داشتن این نرخ در بلند‌مدت ضرر خواهند کرد.

 

این استاد دانشگاه افزود: بعد از برجام بانک مرکزی دو بار اعلام کرد که نرخ ارز را تک رقمی خواهد کرد و پس از آن یک مسؤول در این بانک گفت: زمان تک‌نرخی شدن ارز مشخص نیست و این نوع اطلاع‌رسانی برای بازار ارز درست نیست.