گزارش سرقت‌های علمی به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارایه شد

گزارش سرقت‌های علمی به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارایه شد دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام از ارایه گزارش سرقت‌های علمی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد. به گزارش مناقصه‌مزایده، به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه ۷۹۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی برگزار شد. محمدرضامخبردزفولی در تشریح […]

گزارش سرقت‌های علمی به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارایه شد

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام از ارایه گزارش سرقت‌های علمی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد.

به گزارش مناقصه‌مزایده، به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه ۷۹۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی برگزار شد.

محمدرضامخبردزفولی در تشریح مصوبات این جلسه گفت: دستور اول با توجه به اتمام مدت دوره عضویت نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی در هیأت نظارت بر مطبوعات با رای اعضای جلسه حجت‌الاسلام‌والمسلمین قمی مجدداً به عنوان نماینده این شورا در هیأت نظارت بر مطبوعات انتخاب شد.

وی با اشاره به تأسیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC) توسط این شورا افزود: این پایگاه که وظیفه‌‌اش انتشار مقالات و تولیدات علمی دانشمندان جهان اسلام است اکنون به زبان‌های فارسی، عربی، انگلیسی و فرانسوی نمایه می‌شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: این پایگاه در جهان اسلام و جهان علم توانسته است جایگاه خوبی را به دست آورد که شورای سیاست‌گذاری برای آن به ریاست وزیر علوم در نظر گرفته شده و در آن دو نفر به عنوان نمایندگان شورای عالی انقلاب فرهنگی حضور دارند.

انتخاب نمایندگان شورا در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام

رییس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی گفت: در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی دکتر مهدی‌گلشنی و حجت‌الاسلام‌والمسلمین پارسانیا به عنوان نمایندگان شورا برای عضویت در شورای سیاست‌گذاری پایگاه استنادی علوم جهان اسلام انتخاب شدند.

ارایه گزارش وضعیت سرقت‌های علمی

مخبر دزفولی در ادامه با بیان این‌که دستور بعدی جلسه به ارایه گزارش وضعیت سرقت‌های علمی اختصاص داشت، گفت: این گزارش توسط وزارت بهداشت با همکاری وزارت علوم، دانشگاه آزاد اسلامی و دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به سفارش شورای عالی تهیه شده بود و در آن درمورد وضعیت سرقت‌های علمی و نکات مورد توجه پیرامون تخلفات صورت گرفته مورد بررسی قرار گرفته شده بود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: براساس این گزارش در تعداد بیش از ۳۰۰ هزار پایان نامه موجود در کشور میزان تخلفات بسیار کم است و مقرر شد مرکز ثبت این پایان‌نامه‌ها در وزارت علوم تشکیل شود.

وی افزود: حدود ۶ الی ۷ درصد پایان‌نامه‌ها بر اساس مطالعه میدانی صورت گرفته در این تحقیق دارای اشکال بوده‌اند.

وی با اشاره به آمار تخلفات علمی گفت: در خصوص مقالات نمایه شده کشور که دارای تعداد بسیار قابل‌توجهی هستند عدد تخلفات بسیار کم بود که بخش مهمی از این تخلفات نیز ناشی از عدم آگاهی از مقررات است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: البته جریان سازمان‌دهی نیز در این زمینه وجود دارد که بسیار محدود بوده و مقرر شد برخورد بسیار قاطعی به لحاظ انضباطی با آنها صورت پذیرد.

ادامه بررسی سند معماری

 

مخبر دزفولی در خاتمه با اشاره به تصویب برخی از بندهای سند معماری در این جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: انشاا… با تصویب موارد دیگر و نهایی شدن موضوع در جلسه آینده گزارش آن نیز منتشر خواهد شد.