افزایش نرخ فرآورده‌های لبنی با وجود کاهش قیمت شیرخام

افزایش نرخ فرآورده‌های لبنی با وجود کاهش قیمت شیرخام قائم مقام معاون تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی گفت: صنایع لبنی در حالی اقدام به افزایش بیش از ۲۰ درصدی نرخ فرآورده‌های خود کرده‌اند که در دو هفته اخیر، قیمت شیرخام را یک‌هزار ریال ارزان‌تر از گذشته از تولیدکنندگان می‌خرند. به گزارش ایرنا، محمدرضاملاصالحی درباره وضعیت تولید […]

افزایش نرخ فرآورده‌های لبنی با وجود کاهش قیمت شیرخام

قائم مقام معاون تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی گفت: صنایع لبنی در حالی اقدام به افزایش بیش از ۲۰ درصدی نرخ فرآورده‌های خود کرده‌اند که در دو هفته اخیر، قیمت شیرخام را یک‌هزار ریال ارزان‌تر از گذشته از تولیدکنندگان می‌خرند.

به گزارش ایرنا، محمدرضاملاصالحی درباره وضعیت تولید و خرید شیرخام افزود: در دو هفته اخیر با کاهش خرید قیمت شیرخام به یک‌هزار و ۱۵۰ ریال تا یک‌هزارو ۲۰۰ ریال صنایع لبنی توانستند هر کیلوگرم شیرخام را بین ۵۰۰ تا یک‌هزار ریال کاهش نرخ خریداری کنند.

وی با اشاره به این‌که طبق آمارهای صنایع لبنی، ۷۰ درصد هزینه‌های تولید این صنایع مربوط به شیرخام است، اظهار داشت: همزمان با کاهش قیمت خرید شیرخام، قیمت فرآورده‌های لبنی بیش از ۲۰ درصد افزایش یافته است در حالی که از ابتدای سال تاکنون مصوبه جدیدی برای افزایش قیمت فرآورده‌های لبنی نداشته‌ایم.

این مقام مسؤول در وزارت جهاد کشاورزی افزود: در سال‌های اخیر این وزارتخانه تلاش کرد تا با تأمین مشوق‌های صادراتی برای صنایع و رفع بخش عمده مشکلات آنان شرایط تولید و خرید شیرخام را نیز برای دامداران بهبود دهد، اما متأسفانه با سوءاستفاده صنایع لبنی مواجه شده است.

ملاصالحی با بیان این‌که خرید غیرنقدی شیرخام توسط صنایع لبنی اجحاف دیگری به دامداران است، گفت: با وجود این‌که صنایع لبنی شیرخام مورد نیاز خود را به مدت ۳ سال با قیمتی کم‌تر از نرخ مصوب خریداری می‌کنند، پول این محصول را به شکل غیرنقدی و به صورت چک ۹۰ روزه (۳ ماهه) به دامداران می‌پردازند.

وی با اشاره به این‌که سالانه بیش از ۶٫۵ میلیون تن شیرخام وارد صنایع لبنی می‌شود، اضافه کرد: این بدان معناست که اکنون بین ۱۰ هزار تا ۲۰ هزار میلیارد ریال پول دامداران بدون وثیقه و سود و به شکل قرض‌الحسنه به‌طور مداوم نزد صنایع لبنی است و آنان نیز از این منابع پولی سود می‌برند و سرمایه‌گذاری‌های لازم را انجام می‌دهند.

وی این اقدام صنایع لبنی را ظلم به تولیدکنندگان شیرخام و مصرف‌کنندگان دانست و گفت: دامداری که امروز پول شیرخام را با یک هزار ریال کاهش قیمت دریافت می‌کند، ۳ ماه قبل شیرخام را به‌ کارخانه‌ها تحویل داده است.

قائم‌مقام معاون تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی تأکید کرد: دامداران (تولیدکنندگان شیرخام) به دلیل تهیه نوع محصولشان هیچ آپشن دیگری جز عرضه این محصول به کارخانه‌های لبنی ندارند بنابراین کارخانه‌ها به هر قیمتی بخواهند و به شکل غیرنقدی و در درازمدت اقدام به بازپرداخت می‌کنند که در نهایت منجر به اجحاف به تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان می‌شود.

ملاصالحی از دستگاه‌های متولی و نظارتی همچون سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان خواست تا به این موضوع رسیدگی کنند.

به گزارش ایرنا، در چند هفته اخیر بیش‌تر شرکت‌های لبنی بزرگ و کوچک به یکباره اقدام به افزایش قیمت برخی محصولات خود کرده‌اند در حالی که از ابتدای امسال تاکنون دستگاه‌های متولی و قیمت‌گذار مصوبه‌ای درباره افزایش قیمت فرآورده‌های لبنی نداشته‌اند.

پارسال صنایع لبنی در حالی از پذیرش افزایش نرخ خرید شیر خام از دامداران خودداری کردند که در دو سال اخیر حداقل ۳ بار اقدام به افزایش قیمت محصولات خود در بازار کرده بودند.

 

طبق مصوبه سال گذشته دولت، صنایع لبنی باید هر کیلوگرم شیر خام را با نرخ ۱۴ هزار و ۴۰۰ ریال از دامداران خریداری می‌کردند اما همچنان با قیمت ۱۱ هزار ریال تا ۱۲ هزار و ۵۰۰ ریال خریداری می‌شود.