بورس اوراق بدهی نیاز نداریم

رییس سازمان بورس بورس اوراق بدهی نیاز نداریم محمدی با بیان این‌که اولویت بازار سرمایه تمرکز بر بازار سهام است، گفت: بندهای ذیل ماده ۱۵ گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه برنامه ششم هم‌اکنون در حال اصلاح بوده و تأمین سرمایه‌ها و صندوق‌‌ها زیرمجموعه بازار سرمایه خواهند ماند. شاپور محمدی، در گفت‌وگو با فارس با […]

رییس سازمان بورس

بورس اوراق بدهی نیاز نداریم

محمدی با بیان این‌که اولویت بازار سرمایه تمرکز بر بازار سهام است، گفت: بندهای ذیل ماده ۱۵ گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه برنامه ششم هم‌اکنون در حال اصلاح بوده و تأمین سرمایه‌ها و صندوق‌‌ها زیرمجموعه بازار سرمایه خواهند ماند.

شاپور محمدی، در گفت‌وگو با فارس با بیان این‌که همواره تمرکز بر بازار سهام به عنوان اولویت بازار سرمایه مورد تأکید متولیان این بازار قرار گرفته، گفت: حجم بازار اوراق بدهی نسبت به بازار سهام همچنان کوچک بوده و نیازی به ایجاد بازاری جداگانه برای معاملات اوراق مشارکت و سایر اوراق بدهی نیست.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در برابر این پرسش که چرا برای افزایش تحرک حقوقی‌ها در بازار سهام و جلوگیری از گرایش به سمت تحصیل دارایی‌های با نرخ بازدهی بدون ریسک بالا؛ بورس اوراق بدهی در کنار سایر بورس‌ها ایجاد نمی‌شود، گفت: تاکنون به هر آنچه که در قانون به عنوان تکلیف بازار سرمایه عنوان شده، جامه عمل پوشانده شده و باید دانست اگر در بازار سرمایه ظرفیت جذب اوراق بدهی وجود نداشته باشد، حتماً این اوراق پذیرش نخواهد شد.

وی با تأیید این‌که نرخ بازدهی اوراق بدهی باید با نرخ بازدهی در نظام پولی هماهنگ شود، گفت: سرمایه‌گذاری‌هایی که در حوزه بازار پول و سرمایه صورت گرفته، باید با هم هماهنگی داشته باشد.

به باور محمدی به نظر می‌رسد با توجه به ظرفیت‌های سودآوری شرکت‌ها در بلندمدت، بازار سهام همچنان از جذابیت خوبی برای سرمایه‌گذاری برخوردار خواهد بود و بازار اوراق بدهی نیز به عنوان مکمل سرمایه‌گذاری در بازار سهام باید به آن نگاه کرد. بازار سهام اولویت اصلی متولیان بازار سرمایه است و این در حالی است که در تمام دنیا این دو بازار در کنار هم هستند و نیازی به ایجاد بازار جداگانه نیست.

رییس سازمان بورس در باره احتمال نظارت بانک مرکزی بر تأمین سرمایه‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری گفت: بندهای ذیل ماده ۱۵ گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه برنامه ششم هم‌اکنون در حال اصلاح بوده و بحث در این زمینه این موضوع است که اگر بانک‌ها در تأمین سرمایه‌ها و یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری بخواهند مشارکت داشته باشند، برای ارایه مجوز‌ها به بانک‌ها تنها بانک مرکزی اقدام کند.

این مقام مسؤول تأکیدکرد: تأمین سرمایه‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری به موجب قانون دائمی بازار اوراق بهادار همچنان نهاد‌های بازار سرمایه هستند و مجوز خود را از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت می‌کنند.

هم‌اکنون ۲۰۰ نهاد اعم از صندوق و تأمین سرمایه در بازار سرمایه کشور فعال هستند و نزدیک به یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر شخص حقیقی و حقوقی از جمله سرمایه‌گذاران صندوق‌‌ها به شمار می‌روند.

وی با بیان این‌که از این به بعد نیز همچنان صندوق‌های بازارگردانی و همه صندوق‌ها تحت نظارت سازمان و زیرمجموعه بازار سرمایه خواهند بود، گفت: اگر بانکی بخواهد سهام داشته باشد، طبیعی است که هماهنگی خود را باید با بانک مرکزی انجام دهد.