فرار مالیاتی در کشور حدود ۴۰ درصد است

فرار مالیاتی در کشور حدود ۴۰ درصد است عضو هیأت رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از رسیدن آمار فرارهای مالیاتی در کشور به بیش از ۴۰ درصد خبر داد. به گزارش خانه ملت، سیدکاظم‌دلخوش‌اباتری با اشاره به فرارهای مالیاتی درسال‌های اخیر گفت: اصولاً کسانی مالیات پرداخت می‌کنند که به واسطه شغلشان در تیررس مأموران […]

فرار مالیاتی در کشور حدود ۴۰ درصد است

عضو هیأت رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از رسیدن آمار فرارهای مالیاتی در کشور به بیش از ۴۰ درصد خبر داد.

به گزارش خانه ملت، سیدکاظم‌دلخوش‌اباتری با اشاره به فرارهای مالیاتی درسال‌های اخیر گفت: اصولاً کسانی مالیات پرداخت می‌کنند که به واسطه شغلشان در تیررس مأموران امور مالیاتی قرار دارند که شامل کارمندان دولت و بازاریان، اصناف و تولیدکنندگان هستند.

وی با اعلام این خبر که در کشور بیش از ۴۰ درصد فرار مالیاتی وجود دارد، خاطرنشان کرد: امسال پیشنهاد ما این بود که به جای این‌که درصد مالیات بر ارزش‌افزوده افزایش پیدا کند، این موضوع ساماندهی شود به‌طوری که دولت مکلف به ایجاد بانک اطلاعاتی و اطلاعات بانکی شود تا از فرارهای مالیاتی جلوگیری شود.

باید ابزار‌ها و امکانات لازم را برای کاهش فرارهای مالیاتی فراهم کنیم

نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر مالیات بر ارزش‌افزوده از ۹ درصد به ۱۰ درصد برسد، بار آن روی دوش مردمی است که مالیات خود را پرداخت می‌کنند، بنابراین باید ابزار‌ها و امکانات لازم را برای کاهش فرارهای مالیاتی فراهم کنیم تا به مردم فشار پرداخت مالیات سنگین‌تر وارد نشود و همه نیز مالیات خود را پرداخت کنند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سؤال که آیا این موضوع در کمیسیون مورد بررسی قرار گرفته گفت: ما در کمیسیون به صورت هفتگی مسایل روز اقتصاد کشور را مورد تحلیل قرار می‌دهیم و به عنوان مثال در خصوص انجماد نقدینگی بحث‌های مفصلی داشتیم که آیا این انجماد چگونه اتفاق افتاده و اگر این روند ادامه پیدا کند، چه خواهد شد؟ همچنین در ارتباط با مسایل پولی و بانکی نیز بحث‌های بسیاری داریم هر چند برخی از روش‌ها و سیاست‌های اقتصادی که در جامعه پیاده‌سازی می‌شوند را قبول نداریم.

 

گفتنی است؛ یکی از ارقام مهم لایحه بودجه، درآمد مالیاتی است. براساس لایحه بودجه سال آینده، میزان مالیات‌ها ۸٫۷ درصد رشد داشته است. به این ترتیب، سهم درآمدهای مالیاتی برای سال آینده به ۱۱۲ هزار میلیارد تومان افزایش یافته، در حالی که برای سال‌جاری ۱۰۳ هزار میلیارد تومان لحاظ شده بود.