فعالیت مجتمع «تجارت جهانی فردوسی» متوقف شد!

    بیش از یک‌سال است که زمزمه‌های ناایمن بودن ساختمانی بلندمرتبه و تجاری در میدان فردوسی شنیده می‌شود و فرصت‌های زیادی برای ایمن‌سازی سازه این مجتمع بزرگ به مالک داده شد اما سرانجام با نظر شخص رییس سازمان نظام مهندسی سرانجام پس از ماه‌ها کش و قوس، بهره‌برداری از این پروژه متوقف شد. به […]

 

 

بیش از یکسال است که زمزمه‌های ناایمن بودن ساختمانی بلندمرتبه و تجاری در میدان فردوسی شنیده می‌شود و فرصت‌های زیادی برای ایمن‌سازی سازه این مجتمع بزرگ به مالک داده شد اما سرانجام با نظر شخص رییس سازمان نظام مهندسی سرانجام پس از ماه‌ها کش و قوس، بهره‌برداری از این پروژه متوقف شد.

به گزارش ایسنا، محمدمهدی تندگویان، نایب رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران که موضوع عدم ایمنی پروژه مجتمع تجارت جهانی فردوسی را پیگیری می‌کند با بیان این‌که بار‌ها و بار‌ها بر عدم ایمنی این پروژه تأکید داشته‌ایم اما هنوز موضوع عدم ایمنی این پروژه بر قوت خود باقی است، گفت: این پروژه ایمن نیست و در صورت بهره‌برداری هر لحظه امکان ریزش آن وجود دارد. لذا براساس نظر شورای شهر، می‌بایست طرح ایمن‌سازی پروژه توسط مشاور ابلاغ شود تا مدیریت بحران شهری و ستاد بحران، مستندات مربوط به ایمن‌سازی و تأیید نظام فنی مهندسی را بررسی کند و نهایتاً موضوعات مورد نظر را برای جمع‌بندی و تأیید صدور پایان کار به شورای شهر ارایه دهند.

شهرداری پایان کار نمی‌دهد

تندگویان با بیان این‌که تاکنون تنها کار مطالعات ایمن‌سازی این پروژه انجام و مشاوره مربوطه توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران تأیید شده که در نهایت مطالعات کار به مالک ابلاغ گردیده است؛ اما هیچ گزارشی از انجام اقدامات صورت گرفته در دست نیست، گفت: چندی پیش ستاد بحران نیز اعلام کرد که مالک این مجتمع، سندی مبنی بر انجام اقدامات ایمن‌سازی ندارد.

وی با تأکید بر این‌که شهرداری هیچ گونه پایان کار یا مجوز بهره‌برداری به این مجتمع تا قبل از ایمن‌سازی نمی‌دهد، افزود: پس از برگزاری جلسه‌ای با حضور عابد ملکی، شهرداری منطقه ۱۲ و حبیب‌ا… بی‌طرف، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، مقرر شد که رییس نظام مهندسی ساختمان استان از این پروژه برای ارایه نظر تخصصی بازدید داشته باشد.

مالک با صرف ۳ میلیارد می‌توانست سازه را ایمن کند

تندگویان با اعلام این‌که رییس سازمان نظام مهندسی از این ساختمان بازدید کرد گفت: بی‌طرف پس از بازدید از این مجتمع مستقیم با قوه قضاییه در مورد عدم ایمنی این بنا، مکاتبه کرد و این درحالی است که شهرداری منطقه ۱۲ نیز از این مجتمع به دلیل ناایمن بودن در دادگاه شکایت کرده است.

نایب رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر با بیان این‌که مالک این مجتمع می‌توانست با صرف حدوداً ۳ میلیارد تومان و در عرض ۳ ماه نسبت به ایمن‌سازی سازه اقدام کند، گفت: بار‌ها اعلام کردیم که ما صرفاً به دنبال ایمنی‌سازی و حل مشکلات ایمنی این مجتمع هستیم چراکه اگر در هنگام بهره‌برداری حادثه‌ای رخ دهد همه مقصر هستند و نمی‌توان از جان مردم به راحتی گذشت.

چرا مالک تبعیت نمی‌کند؟

وی با بیان این‌که مسؤولیت حقوقی و بهره‌برداری این پروژه بر عهده خود مالک و اشخاصی که احتمالاً با این شرایط ملک را خریداری کردند، خواهد بود، تأکید کرد: شهروندان باید بدانند که این ملک تا ایمن نشود هیچ‌گاه، پایان کار نمی‌گیرد و امکان صدور سند وجود نخواهد داشت، لذا تبعات حقوقی و اجتماعی این اقدام بر عهده خود مالک خواهد بود.

تندگویان با بیان این‌که مالک مجتمع نمی‌خواهد ناایمن بودن سازه خود را قبول کند گفت: طرح ایمن‌سازی سازه مشخص شد و حتی مشاور نیز انتخاب شد اما علت این‌که مالک تبعیت نمی‌کند، مشخص نیست!

همچنین شهرداری منطقه ۱۲ اعلام کرد: توقف بهره‌برداری از مجتمع تجارت جهانی فردوسی در راستای انجام امور محوله قانونی این مجتمع به منظور رفع خطر و پیشگیری از احتمال وقوع حادثه بوده و این تصمیم با استناد به بند ۱۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری و سایر موارد قانونی و همچنین اعلام نظر فنی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در خصوص عدم اجرای برخی از اجزای استحکام بخش سازه‌ای (تعدادی از دیوارهای برشی) و برخوردار نبودن از ایمنی لازم گرفته شده است.

بر همین اساس، شهرداری منطقه ۱۲ ضمن اعلام مراتب به مراجع قضایی، به اطلاع می‌رساند که بهره‌برداری از آن مجتمع تا زمان اجرای طرح مقاوم‌سازی و تکمیل عملیات ساختمانی و اخذ تأییدیه‌های لازم متوقف خواهد بود.

خبرنگار روزنامه مناقصه‌مزایده می‌افزاید: از یک سو پیشتر مدیرعامل این مجتمع در نشستی خبری با ارایه تمامی اسناد مربوط به ساخت و ساز این مجتمع از ایمن بودن آن خبر داده و مدعی شد که برخی از افراد به دنبال مسایل دیگری برای نا امن جلوه دادن این مجتمع هستند.

از سوی دیگر هم این سؤال مطرح است که مگر می‌شود پروژه‌ای با این عظمت را بدون کسب مجوزهای مربوطه ساخت؟

 

 حال باید منتظر ماند و دید که آیا مدیرعامل مجتمع تجارت جهانی فردوسی می‌تواند با افرادی که می‌گوید به یک توافق دست پیدا کند و به قولی مجتمع را ایمن‌سازی کند، یا خیر!