دریافت ارزش‌افزوده توسط فست‌فودها، کافی‌شاپ‌‌‌ها و مراکز تهیه غذا تخلف است

رییس اتحادیه چلوکباب و چلوخورشت‌ دریافت ارزش‌افزوده توسط فست‌فودها، کافی‌شاپ‌‌‌ها و مراکز تهیه غذا تخلف است رییس اتحادیه چلوکباب و چلوخورشت گفت: هیچ واحد غذاخوری اعم از رستوران، فست‌فود و کبابی حق گرفتن مبلغی با عنوان حق سرویس را ندارند و اگر این تخلف را انجام دهند هم از سوی اتحادیه و هم از طرف […]

رییس اتحادیه چلوکباب و چلوخورشت‌

دریافت ارزش‌افزوده توسط فست‌فودها، کافی‌شاپ‌‌‌ها و مراکز تهیه غذا تخلف است

رییس اتحادیه چلوکباب و چلوخورشت گفت: هیچ واحد غذاخوری اعم از رستوران، فست‌فود و کبابی حق گرفتن مبلغی با عنوان حق سرویس را ندارند و اگر این تخلف را انجام دهند هم از سوی اتحادیه و هم از طرف تعزیرات حکومتی با آنها برخورد قانونی خواهد شد. مشتریان این واحدهای صنفی نیز از پرداخت حق سرویس خودداری کنند.

ناصرحسینی در گفت‌وگو با ایلنا، در مورد افزودن مبلغی تحت عنوان ارزش‌افزوده در فاکتور برخی از واحدهای ارایه خدمات غذایی به مشتریان، گفت: مطابق ابلاغیه جدید سازمان امور مالیاتی رستوران‌ها موظف شده‌اند که مالیات بر ارزش‌افزوده را از مشتری دریافت و به حساب سازمان امور مالیاتی واریز کنند اما فست‌فود‌‌ها و کافی‌شاپ‌‌‌ها و مراکز تهیه غذای بیرون‌بر از این قانون مستثنی هستند و در فاکتورشان حق دریافت این مالیات را ندارند.

وی ادامه ‌داد: در مورد حق سرویس نیز من و همکارانم بار‌‌ها از طریق رسانه‌های مختلف اعلام کرده‌ایم که هیچ واحد غذاخوری اعم از رستوران، فست‌فود و کبابی حق گرفتن مبلغی با عنوان حق سرویس را ندارند و اگر این تخلف را انجام دهند هم از سوی اتحادیه و هم از طرف تعزیرات حکومتی با آنها برخورد قانونی خواهد شد. مشتریان این واحدهای صنفی نیز از پرداخت حق سرویس خودداری کنند.

رییس اتحادیه چلوکباب و چلوخورشت ادامه‌ داد: در برخی مواقع، افراد رستوران را به صورت ساعتی اجاره می‌کنند و در قبالش درخواست خدمات ویژه‌ پذیرایی دارند. در آن صورت طبیعی است که باید هزینه اضافه‌تر پرداخت کنند که این طبیعی است.

حسینی در مورد برخورد این اتحادیه با واحد‌های متخلف گفت: بیش‌تر شکایت‌هایی که به ما می‌شود درمورد قیمت یا گران‌فروشی است که کمیسیون رسیدگی به تخلفات با دعوت از شاکی و صاحب کسب به این پرونده‌ها رسیدگی می‌کند و در صورت لزوم به دادگاه تعزیرات فرستاده می‌شوند. اگر در مورد دریافت حق سرویس هم شکایتی به ما برسد حتماً رسیدگی خواهیم کرد.

 

به گزارش ایلنا، با وجود این‌که تمام روسای اتحادیه‌هایی که خدمات غذایی به مردم ارایه می‌دهند بحث حق سرویس را تخلف اعلام می‌دانند اما هنوز بیش‌تر واحد‌های صنفی اعم از کبابی‌ها، رستوران‌ها یا فست‌فود‌‌ها این پول اضافه را دریافت می‌کنند. ضمن این‌که فست فود‌‌ها و کافی‌شاپ‌‌‌ها از مالیات بر ارزش‌افزوده معاف هستند اما برخی از این واحدهای صنفی به گرفتن این مبلغ اصرار دارند این یعنی ۹ درصد سود بیش‌تر.