محسنی‌اژه‌ای:بابک زنجانی به اعدام محکوم شد

  نرخ دیه در سال ۹۵، ۱۹۰ میلیون تومان تعیین شد سخنگوی قوه قضاییه از صدور حکم اعدام برای سه متهم پرونده موسوم به فساد نفتی خبر داد. به گزارش تسنیم، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی‌اژه‌ای در نودوسومین نشست خبری خود گفت: حکم بابک زنجانی و دو متهم دیگر این پرونده که در دادگاه بدوی محاکمه شدند، صادر […]

 

نرخ دیه در سال ۹۵، ۱۹۰ میلیون تومان تعیین شد

سخنگوی قوه قضاییه از صدور حکم اعدام برای سه متهم پرونده موسوم به فساد نفتی خبر داد.

به گزارش تسنیم، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی‌اژه‌ای در نودوسومین نشست خبری خود گفت: حکم بابک زنجانی و دو متهم دیگر این پرونده که در دادگاه بدوی محاکمه شدند، صادر شد.

وی بیان کرد: دادگاه بدوی این ۳ متهم را مفسدفی‌الارض تشخیص داده و به اعدام محکوم کرده است. دادگاه علاوه بر اعدام، متهمان را به رد مال شاکی و شرکت ملی نفت ایران و جزای نقدی یک چهارم پولشویی محکوم کرده است.

محسنی‌اژه‌ای گفت: براساس قانون، قوه قضاییه موظف است با بررسی‌های لازم قیمت دیه برای سال بعد را اعلام کند. طبق بررسی‌های ما و همچنین در جلسه مسؤولین عالی قضایی که هفته گذشته برگزار شد، با لحاظ بررسی‌های میدانی، کارشناسی و همچنین در نظر گرفتن تورم مبلغ دیه برای سال ۹۵، ۱۹۰ میلیون تومان در ماه‌های غیرحرام مشخص شد و طبیعتاً در ماه‌های حرام این مبلغ یک سوم افزایش پیدا خواهد کرد.

وی در رابطه با پرونده فساد ۳ هزار میلیاردی گفت: برای ۴۶ نفر از این متهمین کیفرخواست صادر شده بود و پرونده‌شان به دادگاه ارسال شد که این افراد عمدتاً از بانک صادرات اعم از مدیرعامل سابق بانک صادرات و برخی از کارمندان هستند.

وی ادامه داد: ختم رسیدگی این پرونده اعلام شده و ظرف این هفته یا هفته آینده حکم‌شان صادر خواهد شد.

محسنی اژه‌ای در ادامه در رابطه با پرونده موسوم به ارزی گفت: محاکمه در این پرونده به پایان رسیده و انشاا… حکم آن به‌زودی صادر می‌شود.

وی ادامه داد: براساس کارشناسی انجام شده درآمد نامشروع در این پرونده ۱۸۱ میلیارد تومان برآورد شده است. در این پرونده ۱۰ نفر محاکمه شدند که ۶ نفر آن‌‌ها به صورت حضوری به پرونده‌شان رسیدگی شد و ۴ نفر دیگر به دلیل این‌که فراری بودند طبق ضوابط حکم غیابی برایشان صادر شد.

وی در رابطه با پرونده مؤسسه ثامن‌الحجج اظهار کرد: تاکنون ۱۴۷ هزار نفر پولشان را دریافت کردند و مجموع پولی که افراد تاکنون به دستشان رسیده ۳۰۸ میلیارد تومان است؛ در واقع افرادی که در این مؤسسه دارای سپرده بودند تا ۲۰ میلیون تومان، به آن‌‌ها پرداخت خواهد شد که انشاا… این مبلغ بالاتر نیز خواهد رفت.

سخنگوی دستگاه قضایی اظهار کرد: امیدواریم با تلاشی که بانک مرکزی و دادستانی انجام می‌دهد تمام سپرده‌گذاران بتوانند پولشان را دریافت کنند.

محسنی‌اژه‌ای در رابطه با پرونده پدیده شاندیز نیز گفت: در رابطه با این موضوع ستادی در استان تشکیل شد و با تصمیم ستاد مربوطه هیأت مدیره جدید انتخاب شدند. همچنین اشخاص حقیقی و حقوقی نیز برای سرمایه‌گذاری جهت اتمام پروژه اعلام آمادگی کردند و با توجه به تشکیل هیأت مدیره جدید امیدواریم این پروژه کار خود را ادامه دهد تا مردم به حق خود برسند.

سخنگوی دستگاه قضا در رابطه با پرونده متهمینی که به عزاداران امام حسین (ع) در یکی از شهرستان‌های استان خوزستان حمله کرده بودند، گفت: این حمله منجر به شهید شدن دو نفر و مجروح شدن ۳ تن از هموطنان‌مان شد که بعد از شناسایی افراد پرونده تکمیل و کیفرخواست صادر و به دادگاه ارسال خواهد شد، انشاا… دادگاه نیز در وقت مقرر برگزار شود.