تحول عظیم در بانکداری؛ موبایل به جای کارت!  

گروه بازارسرمایه ـ تلفن همراه هوشمند دیگر فقط یک ابزار ارتباطی منحصربه‌فرد نیست. ما عادت کرده‌ایم برای هر کاری به تلفن‌های هوشمند خود تکیه کنیم. از زنگ ساعت‌ برای بیدار شدن گرفته تا ابزارهای مسیریابی و برنامه‌های ورزشی، ما به فناوری هوشمند گوشی‌های همراه خود وابسته شده‌ایم. حتی از دستگاه‌های تلفن همراه خود برای خریدهای […]

گروه بازارسرمایه ـ تلفن همراه هوشمند دیگر فقط یک ابزار ارتباطی منحصربه‌فرد نیست. ما عادت کرده‌ایم برای هر کاری به تلفن‌های هوشمند خود تکیه کنیم. از زنگ ساعت‌ برای بیدار شدن گرفته تا ابزارهای مسیریابی و برنامه‌های ورزشی، ما به فناوری هوشمند گوشی‌های همراه خود وابسته شده‌ایم. حتی از دستگاه‌های تلفن همراه خود برای خریدهای روزمره در فروشگاه‌های خرده‌فروشی، سایت‌های تجارت الکترونیک و خریدهای درون‌برنامه‌ای هم استفاده می‌کنیم. این تغییر سبک زندگی، منجر به تحولی در سیستم‌های مالی شده که به شکل امیدوارکننده‌ای در حال گسترش محبوبیت خود است. سیستم پرداخت با موبایل: سیستم پرداخت با موبایل یا سامانه پرداخت موبایلی، طی کمتر از یک دهه به‌عنوان روشی سریع و آسان برای انجام پرداخت‌های بدون کارت یا پرداخت‌های بدون پول نقد بسیار محبوب شده است. امروز وندار به این موضوع می‌پردازد که انواع سیستم‌های پرداخت با موبایل در دنیا کدامند و پذیرش سیستم پرداخت با موبایل چگونه می‌تواند برای کسب‌وکار‌ها سودمند واقع شود.

موبایل به جای کارت

حال طبق اعلام معاون فناوری‌های نوین بانک‌مرکزی، امکان پرداخت پول از طریق موبایل به جای استفاده از کارت (NFC) در کشور عملیاتی شده است و در حال‌حاضر پنج بانک به این شبکه پیوسته‌اند. مهران محرمیان؛ از عملیاتی شدن قابلیت NFC یا ارتباط از نزدیک با استفاده از تلفن‌های همراه توسط بانک‌مرکزی خبر داد و گفت: یکی از مهم‌‌ترین اقدامات بانک‌مرکزی در سال‌جاری تکمیل پروژه پرداخت‌های مبتنی بر NFC است که در سال ۱۳۹۹ تحت عنوان پروژه کهربا از آن رونمایی شد و برای ارائه آن به مردم، نیاز به همکاری بانک‌ها بود. محرمیان؛ افزود:‌ در حال‌حاضر کارت‌های پنج بانک به پروژه کهربا متصل شده و بانک‌های دیگر نیز در حال پیوستن به این پروژه هستند و مشتریان شبکه بانکی می‌توانند از طریق موبایل و نزدیک کردن آن به دستگاه‌های کارتخوان، بدون استفاده از رمز با کاربری آسان‌تر و امنیت بیشتری پرداخت‌های خود را انجام دهند. وی خاطرنشان کرد:‌ با عملیاتی شدن این پروژه و حذف کارت‌های بانکی به صورت فیزیکی آمار کلاهبرداری از طریق دسترسی به اطلاعات کارت‌های بانکی اشخاص به شکل قابل‌توجهی کاهش پیدا می‌کند. طبق اعلام بانک‌مرکزی، قابلیت‌ (Near Field Communication) NFC یا «ارتباط حوزه نزدیک» یک ارتباط کوتاه‌ برد است که به گوشی‌ها، تبلت‌ها، لپ‌تاپ‌‌ها و… اجازه می‌دهد به‌راحتی داده‌ها را با سایر دستگاه‌های مجهز به NFC به اشتراک بگذارند. در این حالت بین کارت یا دستگاه مجهز به NFC (برای مثال موبایل) با دستگاه NFC خوان ارتباط برقرار می‌شود. دستگاه‌های NFCخوان معمولاً برای تبادل اطلاعات رادیویی به کار گرفته شده در ارتباط میدان نزدیک با کارت یا گوشی طراحی شده‌اند.