طی ۱۴۰۲ محقق شد

معامله ۵۳ میلیارد کیلووات‌ساعت برق بخش‌خصوصی در بورس انرژی

مدیر معاملات خارج از بازار شرکت مدیریت شبکه برق ایران، گفت: سال گذشته صنایع کشور بیش از ۵۳ میلیارد کیلووات‌ساعت برق مورد نیاز خود را از نیروگاه‌های خصوصی در بورس انرژی و معاملات دوجانبه تأمین کردند. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق (توانیر)، بهروز احمدی‌حدید؛ با اشاره […]

مدیر معاملات خارج از بازار شرکت مدیریت شبکه برق ایران، گفت: سال گذشته صنایع کشور بیش از ۵۳ میلیارد کیلووات‌ساعت برق مورد نیاز خود را از نیروگاه‌های خصوصی در بورس انرژی و معاملات دوجانبه تأمین کردند. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق (توانیر)، بهروز احمدی‌حدید؛ با اشاره به ابلاغ دستورالعمل حضور مشترکان بالای یک مگاوات در معاملات خارج از بازار از سوی وزیر نیرو در اوایل سال گذشته، از افزایش حجم معاملات این بازار از ۱۱درصد در سال ۱۴۰۱ به حدود ۱۴٫۵ درصد در پایان سال ۱۴۰۲ خبر داد. وی افزود: میزان معاملات روندی کاملاً صعودی دارد، به‌طوری که در ماه‌های بهمن و اسفند ۱۴۰۲ سهم معاملات صنایع در بورس انرژی به حدود ۲۰ درصد افزایش یافت. احمدی‌حدید؛ با تبیین وضعیت موجود گردش نقدینگی صنعت برق در سال‌های گذشته و بیان نقاط ضعف و قوت آن، بر تصمیم وزارت نیرو مبنی بر ضرورت تغییر روند جاری گردش نقدینگی تأکید کرد. وی به تشریح مدل جدید روابط مالی و گردش نقدینگی در شرکت‌های توزیع پرداخت که براساس آن سیستم تخصیص منابع بازنگری شده و ذی‌نفعان زنجیره تأمین برق می‌توانند سهم خود از منابع واریزی به‌حساب مدیریت منابع را به‌صورت منظم و در یکشنبه هر هفته دریافت کنند. این مقام مسئول، گفت: در این سازوکار شرکت‌های توزیع، هزینه‌های جاری خود را براساس میزان وصول مطالبات و براساس ضرایب اعلامی وزارت نیرو به‌صورت هفتگی دریافت می‌کنند. احمدی‌حدید؛ افزود: باقی‌مانده منابع موجود در حساب متمرکز نیز پس از کسر تعهدات قانونی توسط توانیر، به‌حساب خرید برق شرکت‌های توزیع واریز می‌شود که باید نسبت به خرید برق از طریق بورس انرژی (معاملات سلف یا فیزیکی) اقدام کنند. وی با اشاره به اینکه بخش عمده‌ای از درآمد فروش برق نیروگاه‌ها از طریق بورس انرژی واریز خواهد شد، گفت: ظرفیت تزریق نقدینگی در حساب خرید برق شرکت‌های توزیع بین ۲۵ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود که با توجه‌ به حضور صنایع بالای یک مگاوات در بورس انرژی با مصرفی حدود ۱۰۰ میلیارد کیلووات‌ساعت، انتظار می‌رود بیش از ۶۰ درصد از مصرف کشور در سال ۱۴۰۳ از طریق بورس انرژی تأمین شود. احمدی‌حدید؛ ادامه ‌داد: شرکت‌های توزیع موظفند به شرکت مدیریت شبکه برق ایران برای خرید برق مورد نیاز خود (که در بورس خریداری نشده است) وکالت دهند تا در صورت عدم خرید برق طی بازه‌زمانی معین، مانده‌حساب شرکت‌های توزیع در بورس را برداشت و به‌حساب تولیدکنندگان برق حاضر در بازار عمده‌فروشی واریز کند. وی، افزایش سهم معاملات بورس انرژی به ۳۰ درصد در سال‌جاری و ۶۰ درصد تا پایان سال ۱۴۰۶ را از احکام قانونی پیش‌بینی‌شده در برنامه هفتم عنوان و خاطرنشان‌ کرد: پیش‌بینی می‌شود امسال دستکم تا ۴۵ درصد برنامه مذکور محقق شود.

تحول در معاملات برقی بورس

مصطفی رجبی‌مشهدی؛ مدیرعامل شرکت توانیر، از افزایش چهار برابری سهم معاملات برق در بورس انرژی خبر داد و گفت: از سال گذشته مشترکان با قدرت قراردادی بالای یک مگاوات مکلف به خرید برق از بورس انرژی شدند و در این مرحله شرکت‌های توزیع عمده برق مورد نیاز خود را از این طریق خریداری می‌کنند. رجبی‌مشهدی؛ با بیان اینکه «خرید برق خارج از بازار عمده‌فروشی در سال گذشته با حدود ۳۰ درصد افزایش به ۵۳ تراوات ساعت رسید»، گفت: این میزان سهم مصرف نزدیک ۱۵ درصد کل معاملات بازار برق بوده و ۵۹ درصد مجموع برق مصرفی صنایع بالای یک مگاوات کشور را شامل می‌شود. وی ادامه داد: در برنامه هفتم توسعه تکلیف شده حجم معاملات برق خارج از بازار عمده‌فروشی از ۱۵ درصد فعلی به ۳۰ درصد در سال اول اجرای برنامه و حداقل ۶۰ درصد در سال پایان برنامه برسد که در دستور کار سال‌جاری شرکت توانیر و وزارت نیرو قرار دارد و اقدامات اولیه در این خصوص انجام شده است. مدیرعامل شرکت توانیر، فعال‌سازی حساب‌های وکالتی خرید برق در بخش توزیع را از جمله اقدامات انجام شده ذکر کرد و گفت: انتظار می‌رود از اول اردیبهشت امسال، ماهیانه حداقل دو هزار میلیارد تومان در این حساب‌‌ها شارژ شود تا شرکت‌های توزیع نیروی برق نسبت به تأمین برق مورد نیاز خود از بورس انرژی اقدام نمایند. وی افزود: براساس رویه جدید مالی صنعت برق کشور، تمامی مبالغ واریزی به حساب مدیریت منابع صنعت برق به صورت منظم و یکشنبه هر هفته تسویه و به حساب ذی‌نفعان و همچنین حساب خرید برق شرکت‌های توزیع واریز خواهد شد. مدیرعامل توانیر، استقلال مالی شرکت‌های توزیع و انجام نقدی معاملات را از مزایای سازوکار جدید روابط مالی صنعت برق عنوان کرد و گفت: در فاز دوم و با فعال شدن بازار خرده‌فروشی، سهم شرکت‌های توزیع برق نیز در عملیات خرید و فروش برق کاهش می‌یابد و صرفاً هزینه‌های مربوط خدمات شرکت در بخش‌های بهره‌برداری را دریافت می‌کنند و عملیات بازرگانی برق به شرکت‌های خرده‌فروش برق واگذار می‌شود.