گام اول را بسیار خوب برداشتیم

رییس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان با تأکید بر این‌که ۶۹ کرسی باقی مانده در مجلس برای جریان اصلاحات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، گفت: برای این‌که بتوانیم به تمام برنامه‌های خود جامه عمل بپوشانیم، باید به اکثریت قاطعی در مجلس برسیم. به گزارش ایلنا، محمدرضا عارف در گردهمایی ائتلاف فراگیر اصلاح‌طلبان و حامیان دولت […]

رییس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان با تأکید بر این‌که ۶۹ کرسی باقی مانده در مجلس برای جریان اصلاحات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، گفت: برای این‌که بتوانیم به تمام برنامه‌های خود جامه عمل بپوشانیم، باید به اکثریت قاطعی در مجلس برسیم.

به گزارش ایلنا، محمدرضا عارف در گردهمایی ائتلاف فراگیر اصلاح‌طلبان و حامیان دولت خراسان رضوی، با اشاره به این‌که پس از اتفاقاتی که در سال ۸۸ افتاد فضای سیاسی حاکم بر کشور برای جریان اصلاحات به فضایی ناامیدکننده تبدیل شده بود، اظهار کرد: در چنان شرایطی که رقبا مرگ اصلاحات را تبریک می‌گفتند جوانان سهم چشم‌گیری در بخشیدن جان دوباره به این جریان ایفا کردند.

وی با بیان این‌که گفتمان اصلاحات گفتمان انقلاب است، ادامه داد: اصلاح‌طلبان همیشه دغدغه ارزش‌‌ها را داشتند اما در فضایی که رقبای ما تمام امکانات را در اختیار داشتند، ما را به مسجد راه نمی‌دادند و می‌گفتند این‌‌ها به مساجد نمی‌آیند.

رییس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان با تأکید بر این‌که جریان اصلاح‌طلبان همواره به دنبال شناخت واقعیت رقیب بود، افزود: ما از سال ۹۰ اقدامات خود را در این راستا آغاز کردیم. هرچند به انتخابات همان سال نرسیدیم اما تقریباً پس از آن تمام کسانی که به عدم شرکت در انتخابات اعتقاد داشتند نسبت به ضرورت مشارکت در این عرصه آگاه شدند و برای انتخابات ۹۲ به‌طور جدی تصمیم به حضور گرفتند.

عارف خاطرنشان کرد: در آن سال که فضای مأیوس‌کننده‌ای بر جریان اصلاحات و بر کشور حاکم شده بود، پس از سخنرانی‌هایی که در دانشگاه‌ و جمع نخبگان در خراسان رضوی داشتم فضای دانشگاهی استان تغییر کرد. این مسأله نقش جوانان را در پیروزی جریان اصلاحات به خوبی نشان می‌دهد. جوانان سهم اصلی را در ایجاد آن حماسه ارزشمند داشتند.

وی با اشاره به این‌که در قاموس اصلاح‌طلبی بنا بر ماندن فرد خاصی در عرصه نیست، تصریح کرد: کسی که کار را بهتر انجام می‌دهد، باید بماند. به همین دلیل انصراف برخی از کاندیدا‌ها چه در زمان انتخابات ریاست جمهوری و چه انتخابات پیشین به نفع کاندیدای دیگری در راستای صلاح جریان اصلاحات بود. در اتاق‌های فکر متعددی که تشکیل شده بود، تلاش برای همپوشانی افراد صورت می‌گرفت و رسیدن به همگرایی در برای همه در اولویت بود.

رییس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان جریان اصلاحات را در گام اول برنامه‌های خود یعنی حضور و مشارکت مردمی موفق تلقی و عنوان کرد: مردم نتیجه غفلت را در سال ۸۴ دیده بودند. در اتاق‌های فکر راهبرد حضور نیز یکی دیگر از مسایل مورد توجه بود.

عارف با تأکید بر این‌که اولین اولویت برای جریان اصلاحات منافع ملی است، یادآور شد: ترجیح منافع ملی بر منافع جناحی برای ما امروز به یک باور تبدیل شده است. متأسفانه گا‌هی زاویه‌ای به این جریان تحمیل می‌شود زاویه‌ای که مدیریت می‌شود و باید با قدرت درصدد از بین بردن آن برآییم. باید اعتماد‌سازی صورت بگیرد. عده‌ای بر این باورند که اصلاح‌طلب مگر نماز هم می‌خواند؟ این فضا را باید اصلاح کرد تا بتوان همراه گروه‌های دیگر در فضای رقابتی رقابت کنیم.

وی با بیان این‌که دستاورد برجام برای ارزیابی عملکرد دولت و اثبات موفقیت آن کفایت می‌کند، اضافه کرد: هر چند این دستاورد برای موفقیت دولت در انتخابات ۹۶ به اندازه‌ کافی بزرگ بود، اما ما اعتقاد داریم تلاش دولت در جهت خدمت به مردم نباید متوقف شود.

رییس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان اظهار کرد: پس از انتخابات سال ۹۲، انتخابات ۹۴ به سرعت در دستور کار قرار گرفت. مسیری که از سال ۹۲ در آن قدم گذاشتیم باید با شیبی ملایم دنبال می‌شد تا بتوان گام‌های محکم‌تری برداشت. همه می‌دانستیم که اگر در انتخابات ۹۴ پیروز نمی‌شدیم در انتخابات ۹۶ به مشکل جدی برمی‌خوردیم. به همین دلیل کسب اکثریت در این انتخابات برای جریان اصلاحات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود. خوشبختانه گام اول را بسیار خوب برداشتیم و ظرفیت اصلاح‌طلبان را به عینه دیدیم.

عارف با اشاره به این‌که برند اصلاح‌طلبی به معنای همگرایی و اجماع حداکثری است، بیان کرد: در انتخابات ۷ اسفند تقریباً همه بحث اجماع را پذیرفته بودند و کسانی بودند که بر مبنای خرد جمعی به آسانی کنار می‌کشیدند. گاهی انصراف دادن برای افراد حکم انجام وظیفه دارد. هر اصلاح‌طلبی این کار را می‌کند تا وحدت همگانی را شاهد باشیم. رویکرد ما در تشکیل شورای عالی سیاست‌گذاری رسیدن به این وحدت بود. تقریباً تمام تصمیمات به صورت اجتماعی در شورا اخذ می‌شوند؛ هر چند اختلاف نظر وجود دارد اما تلاش می‌کنیم تا به نظر واحدی برسیم.