پیشرفت‌های باورنکردنی و امیدهای بیش‌تر

با گذشت یک هفته از آغاز آتش‌بس در سوریه، گزارش‌ها و آمار رسیده از این کشور جنگ‌زده نشان می‌دهد که تا ۹۰ درصد از شدت خشونت‌‌ها کاسته شده و تعدادکشته‌ها به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. به گزارش ایسنا به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، با این وجود موارد متعددی نقض آتش‌بس هم […]

با گذشت یک هفته از آغاز آتش‌بس در سوریه، گزارش‌ها و آمار رسیده از این کشور جنگ‌زده نشان می‌دهد که تا ۹۰ درصد از شدت خشونت‌‌ها کاسته شده و تعدادکشته‌ها به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، با این وجود موارد متعددی نقض آتش‌بس هم از سوی دولت سوریه و هم‌پیمانان آن و هم از جانب مخالفان به ثبت رسیده است اما به هیچ وجه با حجم گسترده درگیری‌ها پیش از آتش‌بس قابل مقایسه نیست.

بنابر اعلام دیده بان حقوق بشر سوریه که یک نهاد غیردولتی مستقر در انگلیس است، سطح خشونت در تمامی مناطق سوریه به شکل چشمگیری کاهش یافته و می‌توان گفت تا ۹۰ درصد از خشونت‌‌ها در مناطق مشمول آتش‌بس کاسته شده است.

دولت روسیه اما روز پنجشنبه اعلام کرد که ۶۶ مورد نقض آتش بس از سوی مخالفان را ثبت کرده و مخالفان نیز به نوبه خود می‌گویند نیروهای دولتی و روسیه ۱۷۰ بار مواضع آن‌ها را هدف قرارداده‌اند که نقض آتش بس محسوب می‌شود؛ با این حال آمار دیده‌بان حقوق بشر سوریه که از کشته شدن ۱۱۸ تن در طول یک هفته اخیر حکایت دارد، نشان‌دهنده موفقیت چشمگیر آتش بس در کشوری است که ۵ سال جنگ در آن بیش از ۲۷۰ هزار کشته برجای گذاشته است.

دیده بان حقوق بشر سوریه می‌گوید کم‌ترین میزان کشته‌ها در سوریه در روز پنجشنبه گذشته ثبت شد که ۱۲ کشته بود و در یک سال گذشته پایین‌‌ترین میزان تلفات در درگیری‌های سوریه محسوب می‌شود.

با این وجود آتش‌بس در سوریه در رسیدن به برخی اهداف خود به ویژه رساندن کمک‌های بشردوستانه به تمامی نقاط سوریه تا حدود زیادی ناکام مانده است، اگرچه سازمان ملل توانست روز جمعه ۲۳ کامیون مواد قضایی و پزشکی را به ۲۰ هزار سوری محاصره شده برساند.

سازمان ملل تأکید کرده که برای محقق کردن اهداف خود در آتش‌بس سوریه، قصد دارد ظرف ۵ روز باقی مانده از‌ آتش‌بس کمک‌های بشردوستانه را به نزدیک به ۱۵۴ هزار سوری برساند.

موفقیت آتش‌بس در سوریه اکنون این امید را ایجاد کرده که بتواند تا حدودی از سیل مهاجرت سوری‌های جنگ زده به سوی کشورهای همجوار و اتحادیه اروپا نیز بکاهد.

گزارش‌ها در یک هفته گذشته نشان می‌دهد که چند هزار سوری که به دلیل خشونت‌‌ها در حلب در فوریه گذشته به سمت مرزهای ترکیه فرار کرده بودند به خانه‌های خود بازگشته‌اند اگرچه هنوز تعداد قابل توجهی از آن‌ها نتوانسته‌اند به زندگی روزمره خود برگردند و در مرز‌ها و یا ورودی‌های حلب به‌طور موقت اسکان داده شده‌اند.

نتایج مثبت یک هفته آتش‌بس در سوریه واشنگتن و مسکو را امیدوار کرده که بتوانند با ادامه این روند مذاکرات سیاسی فراگیر برای حل نهایی بحران سوریه را نیز با موفقیت آغاز کنند.

آمریکا به نوبه خود امیدوار است تا با این دستاورد بتواند مسکو را متقاعد کند تا با کناره‌گیری بشار اسد، رییس‌جمهوری سوریه از قدرت موافقت کند و به این ترتیب قدرت بیش‌تری در چانه‌زنی داشته باشد تا مخالفان سوری را برای دادن امتیازاتی که پرونده درگیری‌ها در سوریه را یکسره کند، تحت فشار بگذارد.

همچنین نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه از تأخیر در ادامه مذاکراتی خبر داده که پیش از این قرار بود در تاریخ ۹ مارس برگزار شود.

استفان دی میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه در مصاحبه با رسانه‌های عربی گفت که انتظار دارد مذاکرات سازش میان جناح‌های سوری بار دیگر به وجود تأخیر‌ها در ژنو سوییس آغاز شود.

وی تاریخ پیش‌بینی شده برای آغاز این مذاکرات را دهم مارس (۲۰ اسفند) اعلام کرد با این وجود تاریخ‌های دیگری نیز همچون ۹ مارس، ۱۳ مارس و ۱۴ مارس نیز برای از سرگیری مذاکرات مطرح شده است.

پیش از این دی میستورا نهم مارس را به عنوان تاریخ برگزاری مذاکرات میان نمایندگان دولت و اپوزیسیون سوریه اعلام کرده بود.

دی میستورا در گفت‌وگو با روزنامه‌الحیات اظهار کرد: در شرایط کنونی به نظر من، ما مذاکرات را دهم ماه میلادی جاری آغاز خواهیم کرد. گروهی از شرکت‌کنندگان نهم مارس به اینجا خواهند آمد و گروهی دیگر به خاطر پاره‌ای از مشکلات یازدهم مارس به ما خواهند پیوست.

وی اظهار کرد: مذاکرات غیرمعمول به صورت غیرمستقیم و در فرایند ملاقات‌های جداگانه در تاریخ‌‌ها و اتاق‌های جداگانه انجام خواهد شد.

این در حالی است که یکی از رهبران مخالفان سوریه به المیادین گفته است که دی‌میستورا مذاکرات را بار دیگر به تأخیر انداخته و مذاکرات این بار ۱۴ مارس (۲۴ اسفند) برگزار می‌شود.