نرخ طلای جهانی ثابت ماند

  طلای جهانی پس از رشد قیمت چشمگیر روز جمعه، در معاملات روز جاری تغییر چندانی نداشت و از بالا‌ترین قیمت ۱۳ ماه گذشته اندکی فاصله گرفت. به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات دیروز بازار سنگاپور ۰٫۲ درصد رشد کرد و به ۱۲۶۲٫۰۵ دلار رسید. در بازار نیویورک هر اونس […]

 

طلای جهانی پس از رشد قیمت چشمگیر روز جمعه، در معاملات روز جاری تغییر چندانی نداشت و از بالا‌ترین قیمت ۱۳ ماه گذشته اندکی فاصله گرفت.

به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات دیروز بازار سنگاپور ۰٫۲ درصد رشد کرد و به ۱۲۶۲٫۰۵ دلار رسید.

در بازار نیویورک هر اونس طلا برای تحویل در آوریل با ۵٫۶۰ دلار یا ۰٫۴ درصد کاهش، ۱۲۶۵٫۱۰ دلار بود. بهای معاملات آتی طلا در بازار نیویورک روز جمعه یک درصد صعود کرد و در ۱۲۷۰ دلار بسته شد و هفته گذشته را با ۳٫۱ درصد رشد به پایان رساند که بهترین عملکرد این فلز از مارس سال گذشته به این طرف بود.

افزایش قیمت اخیر طلا تحت تأثیر آمار اشتغال مثبت آمریکا قرار گرفت. وزارت کار آمریکا روز جمعه آماری منتشر کرد که نشان داد ۲۴۲ هزار شغل در فوریه ایجاد شده است و این رقم بالاتر از ۱۹۰ هزار شغل جدید مورد پیش‌بینی اقتصاددانان بود. این آمار ممکن از انتظارات برای افزایش نرخ‌های بهره آمریکا در سال جاری حمایت کند اما تصویب دور بعدی افزایش نرخ‌ها در نشست هفته آینده بانک مرکزی آمریکا بعید است و این امر از قیمت طلا که دارایی بدون بازده است و از پایین ماندن نرخهای بهره نفع می‌برد، حمایت کرده است.

به گفته بارناباس گان، تحلیلگر بانک OCBC چین، با وجود این‌که رشد اشتغال بسیار قوی به نظر می‌رسد انتظارات برای افزایش نرخ‌ها در نشست مارس همچنان اندک است و سناریوی خودداری بانک مرکزی آمریکا از این اقدام در نشست هفته آینده، در این مرحله از زمان از طلا حمایت کرده است.

این تحلیلگر که سال گذشته یکی از صحیح‌‌ترین پیش‌بینی‌‌ها را برای قیمت طلا داشت، همچنان نسبت به قیمت طلا بدبین مانده و پیش‌بینی کرد اگر بانک مرکزی آمریکا امسال حداقل یک بار نرخ‌ها را افزایش دهد، قیمت هر اونس این فلز ارزشمند تا پایان امسال حدود ۱۰۰۰ تا ۱۱۵۰ دلار خواهد بود.

بانک مرکزی آمریکا با تکیه بر نشانه‌های رشد اقتصادی در این کشور، نرخهای بهره را ماه دسامبر برای نخستین بار در یک دهه گذشته افزایش داد اما از ابتدای امسال نگرانی‌ها نسبت به کندی رشد اقتصاد جهانی و ریزش بازارهای سهام و نفت، تقاضا برای طلا به عنوان پناهگاه مطمئن را احیا کرد و قیمت این فلز از رکورد پایین ۱۰۴۵ دلار در دسامبر بیش از ۲۰ درصد صعود کرده است که نشان می‌دهد بازار طلا روند افزایشی پیدا کرده است. سرمایه‌گذاران که از اوضاع نگران کننده اقتصاد جهانی به هراس افتاده‌اند با روند بی‌سابقه‌ای طلا خریداری می‌کنند و ادامه روند ورود سرمایه به صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحت پشتوانه طلا قیمت این فلز را تحت حمایت بیش‌تری قرارداده است. دارایی‌های صندوق SPDR Gold Shares که یکی از بزرگ‌ترین صندوق‌های ETF طلاست، پنجشنبه گذشته ۵ تن افزایش یافت و میزان ورود سرمایه از ابتدای امسال تاکنون را به ۱۵۱ تن در مقایسه با ۵۲ تن در مدت مشابه سال ۲۰۱۵ رساند.

براساس گزارش رویترز، جیمز استیل، تحلیلگر بانک HSBC معتقد است رشد قیمت طلا تقریباً بدون تغییر مانده است زیرا این فلز با وجود آمار مثبت اشتغال در آمریکا کاهش چشمگیری پیدا نکرد.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰٫۵ درصد افزایش، ۱۵٫۵۷ دلار معامله شد. هر اونس پالادیم با ۰٫۶ درصد کاهش، به ۵۵۲٫۲۲ دلار رسید و هر اونس پلاتین با ۰٫۵ درصد رشد، ۹۸۳٫۹۸ دلار بود.