ادامه تنش‌های مغازه‌داران خیابان جمهوری با دستفروشان

  حضور گسترده دست‌فروشان در خیابان‌‌ها و مراکز خرید در آستانه شب عید، اعتراض مغازه‌داران را به همراه آورده تا جایی‌که دیروز تعداد زیادی از مغازه‌داران در خیابان امیراکرم دست به اعتصاب زدند و کرکره‌های مغازه‌هایشان را پایین کشیدند و طی شعارهایی، خواستار جمع‌آوری دست‌فروشان و حمایت از کسبه شدند و در ادامه تنش‌های دیروز […]

 

حضور گسترده دست‌فروشان در خیابان‌‌ها و مراکز خرید در آستانه شب عید، اعتراض مغازه‌داران را به همراه آورده تا جایی‌که دیروز تعداد زیادی از مغازه‌داران در خیابان امیراکرم دست به اعتصاب زدند و کرکره‌های مغازه‌هایشان را پایین کشیدند و طی شعارهایی، خواستار جمع‌آوری دست‌فروشان و حمایت از کسبه شدند و در ادامه تنش‌های دیروز تعدادی از کسبه بازار میلاد قائم برای جلوگیری از فعالیت دستفروشان به زور متوسل و درگیر شدند.

به گزارش ایسنا، دقایقی پیش زدوخوردی بین تعدادی از کسبه بازار میلاد قائم (شانزه لیزه) با دستفروشان برای جلوگیری از فعالیت آن‌ها اتفاق افتاد، چراکه مغازه‌داران از فعالیت دستفروشان که بدون هیچ‌گونه هزینه‌ای فعالیت می‌کنند اعتراض دارند و معتقدند که رقابت بین آن‌ها و دستفروشان برابر نیست چون آن‌ها هزینه‌هایی را می‌پردازند که دستفروشان هیچ یک از این مسؤولیت‌ها را ندارند.

به گفته کسبه، آن‌ها هر ساله در آستانه شب عید که می‌توانند رونقی را در بازارشان شاهد باشند با معضلی به نام دستفروشی مواجه هستند و هیچ مسؤولی هم پاسخگوی این مشکل نیست.

یکی از مغازه‌داران با بیان این‌که امسال دیگر توان تحمل دستفروشان را نداریم به ایسنا گفت: آن‌قدر نسبت به این موضوع اعتراض خواهیم کرد تا به نتیجه برسد.

به گفته وی، نماینده شهردار تهران به این محل آمد تا به سخنان واحد‌های صنفی در این زمینه گوش دهد و راهکاری برای حل این مشکل ارایه کند ولی هنوز به نتیجه نرسیده‌ایم.

همچنین یکی دیگر از کسبه در این باره اظهار کرد که واحد‌های صنفی در ایام سال با کاهش فروش و رکود روبه‌رو‌ هستند و در ایامی مثل نوروز که فروش آن‌ها افزایش می‌یابد، دستفروشان مانع می‌شوند و بازارشان را خراب می‌کنند و مردم نیز به دلیل ارزانی به سمت آن‌ها گرایش دارند.

به گفته این فروشنده، برخی دستفروشان با پرداخت مبالغ بسیار کمی مثلاً ۵۰ هزار تومان به مأموران شهرداری به راحتی و فراغ بال فعالیت می‌کنند.

اما یکی از این دستفروشان که با مغازه‌داران درگیر شده بود، به ایسنا گفت: بسیاری از مردم توان مالی کافی ندارند و ما نیز اجناس ارزان‌تری با کیفیت خوب تهیه می‌کنیم و می‌فروشیم.

وی گفت: نباید فقط به فکر قشر مرفه جامعه بود و ما نیز با عرضه کالاهایی با قیمت کم‌تر به مردم، سعی داریم که همه برای ایام عید اجناس و کالاهای مورد نیاز خود را تهیه کنند و امثال من نیز از این طریق امرار معاش کنیم.

این دستفروش معتقد است که مانع فعالیت مغازه‌داران نیستند و هر کسی می‌تواند فعالیت خود را ادامه دهد. ما به آن‌ها کاری نداریم و آن‌ها نیز نباید به ما کاری داشته باشند.

وی اظهار کرد: متأسفانه همه به فکر خود هستند و نمی‌گذارند که هر کسی در هر حوزه‌ای به صورت منطقی فعالیت کند.

همچنین بر اساس گزارش میدانی ایسنا، عصر روز ۱۶ اسفند در سه‌راه جمهوری – خیابان امیر اکرم – تعداد زیادی از فروشندگان پوشاک در اعتراض به حضور دستفروشان، مغازه‌های خود را به حالت نیمه تعطیل و تعطیل درآوردند و کرکره‌های مغازه‌ها را پایین کشیدند. آن‌ها نسبت به این اتفاق تجمع کردند و از نیروی انتظامی که در محل حضور یافته بود، خواستار جمع کردن فروشندگان کنار خیابان و حمایت از مغازه‌داران شدند.

سر در برخی مغازه‌ها پلاکارد‌ها و پارچه‌هایی با جملات اعتراضی درمورد حضور دستفروشان نصب شده که روی یکی از این پارچه‌ها عنوان شده است که «به دلیل جمع‌آوری نکردن سد معبر و دستفروشان طی دو روز کسبه بازار میلاد قائم اعتصاب نموده و پاساژ تعطیل است».

 

به گفته برخی فروشندگان، این حرکت اعتراضی از ۱۶ اسفند آغاز شده است تا شهرداری نسبت به جمع‌آوری دستفروشان اقدام کنند.