سرمایه‌گذاری ۴۰ میلیارد دلاری روسیه در زیرساخت‌های صادراتی ایران

  مشاور وزیر و رییس دبیرخانه کمیسیون‌های مشترک وزارت ارتباطات گفت که براساس توافق دو جانبه، روسیه ۴۰ میلیارد دلار در بخش زیرساخت‌های کشور سرمایه‌گذاری می‌کند. به گزارش ایرنا، مهدی محتشمی در نشست سرعت بخشی به صادرات غیرنفتی به کشور روسیه در ساری افزود: تاکنون ۵ میلیارد دلار از این سرمایه‌گذاری با فعال‌شدن خط اعتباری […]

 

مشاور وزیر و رییس دبیرخانه کمیسیون‌های مشترک وزارت ارتباطات گفت که براساس توافق دو جانبه، روسیه ۴۰ میلیارد دلار در بخش زیرساخت‌های کشور سرمایه‌گذاری می‌کند.

به گزارش ایرنا، مهدی محتشمی در نشست سرعت بخشی به صادرات غیرنفتی به کشور روسیه در ساری افزود: تاکنون ۵ میلیارد دلار از این سرمایه‌گذاری با فعال‌شدن خط اعتباری برای ایجاد زیرساخت‌های ریلی به مرحله عملیاتی رسید که یکی از این طرح‌ها نیز برقی کردن شبکه ریلی گرمسار- اینچه برون در محور راه‌آهن شمال است.

وی ادامه داد: سرمایه‌گذاری مورد توافق روسیه در ایران برای تأمین زیرساخت‌ها با حسن نیت آن کشور به‌طور کامل اجرایی می‌شود.

وی اظهارداشت: با توجه به نیاز داخلی روسیه به محصولات تولیدی ایران، به‌خصوص در شرایط کنونی، ما می‌توانیم نقش مهمی در این زمینه ایفا کنیم.

وی افزود: در شرایط فعلی میزان واردات روسیه حدود ۵۰۰ میلیارد دلار است و ایران با توجه به تحریم روسیه از سوی کشورهای غربی و اختلافش با ترکیه می‌تواند در این حوزه جایگاه خوبی پیدا کند.

** صدور مجوز صادرات به روسیه برای ۱۹ شرکت ایرانی

مشاور وزیر و رییس دبیرخانه کمیسیون‌های مشترک وزارت ارتباطات همچنین گفت که براساس توافق دو جانبه بین رؤسای جمهوری روسیه و ایران برای تأمین نیازهای غذایی آن کشور، ۱۹ شرکت ایرانی برای صادرات محصولات به‌خصوص تولیدات کشاورزی به آن کشور مجوز صادر شده است.

وی افزود: این شرکت‌ها می‌توانند کالاهای تولیدی خود از جمله لبنیات، گوشت مرغ و طیور و سایر تولیدات را به روسیه صادر کنند.

محتشمی بالا بودن تعرفه گمرکی و دریافت ارزش افزوده را مهم‌ترین مانع برای صادرات کالاهای ایرانی به روسیه دانست و گفت که در توافق جدید تعرفه گمرکی و ارزش افزوده برای کالاهای ایرانی تعدیل می‌شود.

** ایجاد کریدور سبز گمرکی با کشورهای هدف صادراتی

مشاور وزیر ارتباطات و فن‌آوری تأکید کرد: فرصت پساتحریم موقعیت خوبی را در تجارت خارجی در اختیار ایران قرارداده تا بتوانیم کمیسیون‌های مشترک با ۶۰ کشور هدف صادراتی را تقویت کنیم.

وی افزود: در این ارتباط توافق دو جانبه با بعضی از کشور‌ها برای ایجاد کریدور سبز گمرکی حتی برای محصولات قرنطینه‌ای داشتیم که صادرات را برای تجار ایرانی تسهیل می‌کند.

محتشمی از ترکیه، روسیه و آذربایجان به عنوان کشورهایی نام برد که تاکنون برای ایجاد کریدور ثبت واحد گمرکی با آن‌ها توفق شده است .

ایجاد کریدور سبز گمرکی در سفر اخیر معاون اول رییس کل گمرک فدراسیون روسیه به تهران امضا شد.

بر اساس این توافق، گمرک روسیه ترخیص محصولات کشاورزی فاسدشدنی ایران را در اولویت کاری خود قرار خواهد داد. علاوه بر این محصولات کشاورزی ایران در کریدور سبز گمرکی روسیه قرار می‌گیرد و گمرک ایران متعهد شده اطلاعات و ارزش گمرکی این کالا‌ها را به گمرک روسیه ارسال کند تا نسبت به ترخیص سریع محصولات کشاورزی ایران اقدام شود.

** تسهیل صدور روادید تجاری روسیه

مشاور وزیر و رییس دبیرخانه کمیسیون‌های مشترک وزارت ارتباطات مهم‌ترین توافق دو جانبه بین ایران و روسیه را تسهیل صدور روادید برای تجار ایرانی فعال معرفی کرد و گفت: در گذشته کم‌ترین زمان برای صدور روادید تجاری برای سفر به روسیه حدود ۹۰ روز بود که با توافق جدید علاوه بر تسهیل کارها، زمان هم کاهش می‌یابد.

محتشمی پیش‌بینی کرد که با تسهیل صدور روادید برای تجار ایرانی در سفر به روسیه، حجم مبادلات تجاری میان دو کشور هم افزایش یابد.

** شیفت ترانزیت کالاهای روسی از ترکیه به ایران

مشاور وزیر و رییس دبیرخانه کمیسیون‌های مشترک وزارت ارتباطات گفت: با اختلافی که بین ترکیه و روسیه پیش آمد، مسکو تمایل دارد تا ترانزیت ۲۰ میلیارد دلاری کالاهای صادراتی خود به کشورهای حوزه خلیج‌فارس را از ترکیه به ایران منتقل کند.

محتشمی افزود: ما برای پذیرش و اجرایی کردن این میزان ترانزیت کالای روسی به کشورهای حوزه خلیج‌فارس نیاز به ایجاد زیرساخت‌های گمرکی و حمل و نقلی داریم و این شرایط در بندرامیرآباد مازندران وجود دارد.

** صدور مجوز راه‌اندازی بانک‌های خارجی در ایران

معاون امور بین‌الملل وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات از صدور مجوز برای بازگشایی شعب بانک‌های روسی، آذربایجانی و ترکیه در کشور خبر داد و گفت که در پساتحریم موقعیت خوبی برای بازگشایی شعب بانک‌های خارجی و حساب کارگزاری با این شعب فراهم شده است.

وی با اظهار این که تاکنون ۳ شعبه بانک ترکیه‌ای در ایران فعال شدند، افزود: شعب بانکی و حساب کارگزاری روسیه نیز در ایران راه‌اندازی می‌شود و شعب بانک‌های ایرانی نیز در آن کشور فعالیت خود را از سر می‌گیرند.

محتشمی ایجاد بانک مشترک ایرانی – آذربایجانی را از دیگر برنامه‌های گسترش روابط مالی با کشورهای هدف تجاری عنوان کرده است.

جمهوری اسلامی ایران با ۶۰ کشور هدف صادراتی کمیسیون‌های مشترک اقتصادی دارد که نمایندگان ۹ وزارتخانه در این کمیسیون‌ها به عنوان رییس عهده دار مسؤولیت هستند.

 

وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات نیز ریاست کمیسیون‌های مشترک اقتصادی ایران را با کشورهای روسیه، ترکیه، آذربایجان، امارات، مالزی، فلیپین و اندونزی بر عهده دارد.