پیروزبخت: استانداردهای اجباری خودرو به ۸۲ مورد افزایش می‌یابد

  رییس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: با هدف افزایش استانداردهای ملی در صنعت خودرو، تجدید نظر در استانداردهای خودرویی آغاز شده که بر این اساس، تعداد استانداردهای اجباری این صنعت از ۵۱ مورد کنونی به ۸۲ مورد افزایش خواهد یافت. به گزارش ایرنا، نیره پیروزبخت از ایجاد کمیته‌ای برای بازبینی و تدوین استاندارد خودروهای […]

 

رییس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: با هدف افزایش استانداردهای ملی در صنعت خودرو، تجدید نظر در استانداردهای خودرویی آغاز شده که بر این اساس، تعداد استانداردهای اجباری این صنعت از ۵۱ مورد کنونی به ۸۲ مورد افزایش خواهد یافت.

به گزارش ایرنا، نیره پیروزبخت از ایجاد کمیته‌ای برای بازبینی و تدوین استاندارد خودروهای جدید که توسط شرکت پژو در ایران تولید می‌شود خبر داد.

وی گفت: این کمیته با حضور وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان ملی استاندارد ایران، نماینده پژو و ایران خودرو تشکیل می‌شود.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران افزود: استانداردهای جدید خودرویی در سال آینده مصوب می‌شود؛ این استاندارد‌ها به بخش‌های عملکردی، کیفیت و ایمنی مربوط می‌شوند که باید در شورای ملی استاندارد به تصویب برسند.

وی اضافه کرد: قرار است کارگروهی با حضور نمایندگان سازمان استاندارد، وزارت صنعت، ایران خودرو و پژو تشکیل شود تا در زمینه کیفیت و استاندارد محصولات جدید پژو، بررسی‌های لازم را انجام دهند.

** فروردین آینده؛ اعلام نتیجه نمونه‌برداری از بنزین توزیع شده در۸ کلان‌شهر

رییس سازمان ملی استاندارد ایران در ادامه در مورد استاندارد بنزین‌های توزیع شده گفت: بیش از ۱۵۰ مورد نمونه‌برداری از بنزین توزیعی در۸ کلان شهر تهران، تبریز، مشهد، اراک، البرز، اهواز، شیراز و اصفهان انجام شده که نتایج این آزمون‌ها فروردین ۹۵ اعلام می‌شود.

پیروزبخت با اشاره به این‌که این نمونه‌ها از بنزین معمولی، سوپر و یورو۴ برداشت و برای آزمون به آزمایشگاه استان هرمزگان فرستاده شده است، گفت: این نمونه‌ها مربوط به دی و بهمن‌ماه امسال است که نتایج آن به زودی اعلام می‌شود.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران اضافه کرد: تعداد نمونه‌برداری‌ها از سال آینده بیش‌تر می‌شود و علاوه بر این، تعداد شهرهای مورد نمونه‌برداری نیز افزایش خواهد یافت.

** مرجوع بنزین‌های غیراستاندارد وارداتی

پیروزبخت در مورد بنزین‌های وارداتی نیز گفت: درحال حاضر مشکل خاصی در زمینه کیفیت بنزین وارداتی وجود ندارد.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران با تأکید بر این‌که بنزین‌های وارداتی در دو مرحله در آزمایشگاه‌های هرمزگان و خوزستان کنترل می‌شوند، افزود: همه محموله‌های بنزین وارداتی امسال به‌جز تعدادی از محموله‌های وارداتی از بنادر شمالی کشور که مرجوع شدند، مطابق استانداردهای ملی بوده است.

وی تصریح کرد: مهر و آبان ماه امسال چند محموله بنزین وارداتی به کشور اصلاح شد و پس از آن، محموله مغایر با استانداردهای ملی یورو ۴ نداشتیم.

** سیاست‌های سازمان ملی استاندارد در سال ۹۵

پیروزبخت گفت: در سال ۹۵، ۳ مسأله مورد توجه سازمان ملی استاندارد قرار می‌گیرد؛ نخست سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، دوم بند ۳۰ سیاست‌های برنامه ششم و سوم ایجاد تغییراتی در ارتقای جایگاه و فعالیت‌های سازمان ملی استاندارد.

وی ادامه داد: امسال روی صنایع غذایی تمرکز ویژه داشتیم و بازرسی‌های سطح بازار را بیش‌تر کردیم که این امر منجر به کشف بسیاری از کالاهای تقلبی شد اما برای سال آینده اگر از نظر مالی حمایت‌های لازم از سازمان ملی استاندارد انجام شود به غیر از بازرسی‌ها، بحث نمونه‌برداری و آزمون‌ها را نیز تشدید خواهیم کرد.

وی افزود: بهمن‌ماه امسال ۲۵۰ مورد جعل علامت استاندارد گزارش و همچنین در طول بازرسی‌ها، یک هزار مورد اعلام جرم به مراجع قضایی تقدیم شد.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که انجمن مصرف‌کنندگان فرانسه ۵ برند آرایشی که در ایران نیز مطرح هستند را خطرناک و مضر اعلام کرده است؛ آیا با آن‌ها برخوردی خواهید داشت، گفت: از این موضوع اطلاعی ندارم اما باید توجه داشته باشیم که لوازم آرایشی، قاچاق‌پذیر‌ترین کالایی است که وارد ایران می‌شود و اگر از مراجع و مرزهای قانونی کشور وارد شود ما ورود کرده و برخورد می‌کنیم.

 

وی ادامه داد: همه این محصولات مشمول استاندارد اجباری نیستند و بخشی مشمول بازرسی‌های وزارت بهداشت است.