باکو طرح «فریز نفتی» را پذیرفت

  در حالی برخی کشورهای عضو و غیرعضو توافقی را برای ثابت نگه داشتن عرضه نفت به منظور افزایش قیمت نفت پیگیری می‌کنند که رییس شرکت دولتی نفت آذربایجان گفته است: این کشور با طرح تثبیت عرضه نفت موافق است و آن را اجرایی خواهد کرد. به گزارش فارس به نقل از اسپوتنیک نیوز، آذربایجان […]

 

در حالی برخی کشورهای عضو و غیرعضو توافقی را برای ثابت نگه داشتن عرضه نفت به منظور افزایش قیمت نفت پیگیری می‌کنند که رییس شرکت دولتی نفت آذربایجان گفته است: این کشور با طرح تثبیت عرضه نفت موافق است و آن را اجرایی خواهد کرد.

به گزارش فارس به نقل از اسپوتنیک نیوز، آذربایجان به طرح کشورهای صادر کننده نفت اوپک مبنی بر تثبیت عرضه نفت در سطح ژانویه گذشته و عدم افزایش آن در سال جاری پیوست، برخی کشورهای عضو اوپک و غیراوپک مانند روسیه در تلاش هستند تا با اجرای چنین طرحی قیمت نفت در بازارهای جهانی را متعادل کنند.

رییس شرکت نفت آذربایجان گفت: به صراحت می‌گویم ما به این طرح پیوستیم و فکر می‌کنیم تثبیت عرضه نفت در سال ۲۰۱۶ برای متعادل ساختن قیمت مناسب خواهد بود.

در اواسط ماه فوریه وزرای انرژی عربستان، قطر، ونزوئلا و روسیه با طرح «فریز نفتی» در سطح ماه ژانویه توافق کردند، تاکنون برخی از کشورهای عضو و غیرعضو اوپک نیز برای اجرای این طرح علاقمندی نشان داده‌اند.

پوتین رییس‌جمهور روسیه هفته گذشته با خوش‌بینی به آینده این طرح گفت: طی مذاکره‌ای که با شرکت‌های مهم نفتی روسیه داشته است آن‌ها هم برای فریز نفتی اعلام آمادگی کرده‌اند.

پوتین گفته بود روسیه میانگین عرضه نفت خود را در سال ۲۰۱۶ از سطح عرضه در ماه ژانویه فراتر نخواهد برد.

نواک وزیر انرژی روسیه هم اعلام کرده است ۱۵ کشور تاکنون برای اجرای طرح فریز نفتی اعلام آمادگی کرده‌اند.

نواک همچنین گفته است از آنجایی که سطح تولید نفت ایران اکنون در کم‌ترین میزان است باید برای ایران راه‌حل جداگانه‌ای در نظر گرفته شود.

 

طی تحریم‌های نفتی علیه ایران، ایران مجبور بود روزانه یک میلیون بشکه در روز نفت صادر کند و با لغو تحریم‌ها در دو ماه گذشته اکنون به حدود ۱٫۵ میلیون بشکه در روز رسیده است.