مناقصه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلاری صنعت برق برگزار می‌شود

    ۳۸ مناقصه‌گزار خارجی و ایرانی در مرحله ارزیابی یک مقام مسؤول با اشاره به برگزاری اولین مناقصه بین‌المللی صنعت برق، اعلام کرد: این مناقصه به منظور خرید تجهیزات ۳۱۲ پست فوق توزیع برق و به ارزش ۱٫۲ میلیارد دلار برگزار می‌شود. به گزارش مهر، اولین مناقصه بین‌المللی صنعت برق ایران به ارزش تقریبی […]

 

 

۳۸ مناقصه‌گزار خارجی و ایرانی در مرحله ارزیابی

یک مقام مسؤول با اشاره به برگزاری اولین مناقصه بین‌المللی صنعت برق، اعلام کرد: این مناقصه به منظور خرید تجهیزات ۳۱۲ پست فوق توزیع برق و به ارزش ۱٫۲ میلیارد دلار برگزار می‌شود.

به گزارش مهر، اولین مناقصه بین‌المللی صنعت برق ایران به ارزش تقریبی یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار و با هدف خرید و تأمین کالا و تجهیزات ۳۱۲ پست فوق توزیع برق با استقبال نزدیک به ۴۰ شرکت ایرانی، اروپایی و آسیایی برگزار خواهد شد.

غلامرضا خوش‌خلق درباره جزییات برگزاری اولین مناقصه بین‌المللی صنعت برق ایران، گفت: با توجه به شرایط برجام و رفع تحریم‌ها و باز شدن فضای فعالیت‌های اقتصادی این مناقصه بین‌المللی به منظور خرید و تأمین تجهیزات ۳۱۲ پست فوق توزیع برق برگزار می‌شود.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای تهران با اعلام این‌که تاکنون ۹۷ متقاضی از جمله شرکت‌های بین‌المللی برای حضور در مناقصه مراجعه کرده‌اند، تصریح کرد: از این رو ۳۸ متقاضی با پر کردن اسناد مناقصه و تحویل آن، در مرحله انجام ارزیابی قرار گرفته‌اند تا در نهایت نسبت به تهیه فهرست کوتاه اقدام کرده و مناقصه را برگزار کنیم.

این مقام مسؤول با تأکید بر این‌که مناقصه این ۳۱۲ پست در ۵ مرحله برگزار خواهد شد که یک مرحله مربوط به GIS و ۴ مرحله به ‌صورت AIS در رنج‌های ۱۳۲ و ۶۳ کیلوولت برگزار می‌شود، اظهار داشت: در طول چند سال گذشته در بخش سرمایه‌گذاری صنعت برق به ویژه انتقال و فوق توزیع، با کمبود و عقب‌ماندگی مواجه بودیم که با ایجاد شرایط مناسب با لغو تحریم‌ها، مصمم هستیم تا نسبت به رفع این کمبود‌ها تلاش کنیم.

خوش خلق ادامه داد: علاوه بر این به غیر از این مناقصه، ۸۴ دستگاه پست انتقال را نیز در دستور خرید داریم تا در مرحله بعدی، به نیابت از شرکت‌های برق منطقه‌ای مقدمه‌های برگزاری مناقصه خرید آنان را نیز پیگیری و فراهم کنیم.

وی هدف از خرید این پست‌‌ها را ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز برای تأمین برق پایدار کشور عنوان کرد و یادآور شد: اعتبار ارزی خرید تجهیزات ۳۱۲ پست حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار و اعتبار ۸۴ پست مرحله بعدی هم حدود ۱٫۵ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای تهران با یادآوری این‌که جمع اعتبارهای برای خرید کل این پست‌‌ها نزدیک به ۳ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود، تأکید کرد: شرکت‌های داوطلب می‌توانند نسبت به فاینانس این پروژه‌ها اقدام کنند و حدود ۵۱ درصد محصولات الزاماً باید تولید داخلی باشند.

 

این مقام مسؤول در پایان خاطرنشان کرد: با ابلاغ وزارت نیرو و شرکت مادر تخصصی توانیر، قرار است شرکت برق منطقه‌ای تهران به نیابت از شرکت‌های برق منطقه‌ای سراسر کشور ۳۱۲ پست فوق توزیع برق را به صورت GIS و معمولی در قالب مناقصه خریداری کند.