معاون مسکن روستایی و بازسازی بنیاد مسکن خبر داد

واگذاری یک میلیون قطعه زمین رایگان به روستاییان و متقاضیان مهاجرت معکوس

محمد قره‌داغلی – معاون مسکن روستایی و بازسازی بنیاد مسکن، جزییات واگذاری یک میلیون قطعه زمین رایگان به‌طور ٩٩ سال اجاره رایگان را به واجدان شرایط تشریح کرد. به گزارش مناقصه‌مزایده، مجید جودی؛ در حاشیه نمایشگاه آبادیران در جمع خبرنگاران، با اشاره به واگذاری یک میلیون قطعه زمین به محرومان روستایی و همچنین متقاضیان برای […]

محمد قره‌داغلی – معاون مسکن روستایی و بازسازی بنیاد مسکن، جزییات واگذاری یک میلیون قطعه زمین رایگان به‌طور ٩٩ سال اجاره رایگان را به واجدان شرایط تشریح کرد. به گزارش مناقصه‌مزایده، مجید جودی؛ در حاشیه نمایشگاه آبادیران در جمع خبرنگاران، با اشاره به واگذاری یک میلیون قطعه زمین به محرومان روستایی و همچنین متقاضیان برای مهاجرت معکوس، اظهار داشت: سهم واگذاری زمین در دو سال ١۴٠٢ و ١۴٠٣ یک میلیون قطعه زمین است که تاکنون ۶٠٠ هزار زمین در سامانه بارگذاری شده که تاکنون ٨۵ هزار قطعه زمین به افراد واجد شرایط یعنی محرومان ساکن در روستا و افرادی که مهاجرت معکوس به روستا داشتند، واگذار شده است. وی تأکید کرد: این اراضی به صورت رایگان یعنی اجاره ٩٩ ساله به واجدان شرایط ارائه می‌شود و این واگذاری‌‌ها در راستای محرومیت‌زدایی و ساخت مسکن محرومان و طبق تفاهم‌نامه با بنیاد مستضعفان و دستگاه‌های حمایتی تسهیلات ۱۵۰ میلیون تومانی بلاعوض علاوه بر تسهیلات مسکن روستایی به دهک‌های یک تا ۴ پرداخت می‌شود. معاون مسکن روستایی بنیاد مسکن، گفت: مقاوم‌سازی و بازسازی واحدهای مسکن روستایی یکی از مهم‌‌ترین برنامه‌ها و اولویت‌های بنیاد مسکن بوده است و در استان‌هایی مانند سیستان و بلوچستان تاکنون حدود ۷۰ درصد از واحدهای مسکونی مقاوم‌سازی و نوسازی شده است‌ که‌ به همین دلیل در سیل اخیر واحدهای کمتری دچار خسارت شدند. جودی؛ افزود: برای واحدهای که در سیل اخیر دچار خسارت شده‌اند علی‌الحساب تسهیلات ۳۵۰ میلیون تومانی قرض‌الحسنه و ۱۰۰ میلیون تومان هم بلاعوض در نظر گرفته‌ایم که پس از تصویب پرداخت خواهد شد.

پیشرفت فیزیکی پروژه‌های نهضت ملی مسکن در روستا‌‌ها به ۶۰درصد رسید

همچنین رضا حمیدی؛ مدیرکل دفتر مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، گفت: پیشرفت فیزیکی پروژه‌های نهضت ملی مسکن در روستا‌های کشور که حدود ۵۵۰ هزار واحد است به ۶۰ درصد رسیده است. حمیدی؛ با اشاره به روند پرداخت وام مسکن روستایی، افزود: از بهمن سال گذشته که سقف وام به ٣۵٠ میلیون رسید تا به امروز تقریبا ٢٨٠ هزار متقاضی برای دریافت وام به بانک عامل معرفی که ١٨٠ هزار فقره به مرحله انعقاد قرارداد رسیدند.  وی ادامه داد: متاسفانه شعب بانکی استانی که تراز آن‌ها منفی است روند کُندی در پرداخت تسهیلات دارند. مدیرکل دفتر مسکن روستایی بنیاد مسکن، تأکید کرد: مردم از بین وام ٣۵٠ میلیون تومانی ساخت مسکن روستایی و وام ۵۵٠ میلیون تومانی نهضت ملی مسکن اخذ وام ٣۵٠ میلیون تومانی را ترجیح می‌دهند چراکه سود آن بسیار کمتر است. حمیدی؛ درخصوص پرداخت تسهیلات بلاعوض بنیاد مسکن گفت: از سال ٩۴ تاکنون بنیاد مسکن ١١ هزار میلیارد تومان وام بلاعوض برای مسکن محرومان پرداخت کرده‌ و در این مدت زمان از محل تفاهم‌نامه با دستگاه‌های متعدد ٢۵٠ هزار واحد مسکن برای محرومان ساخته و تحویل شده است. وی با بیان اینکه متولی طرح‌های هادی و عمرانی در روستاهای کشور بنیاد مسکن است گفت: وزارت جهادکشاورزی تنها متولی طرح‌های کشاورزی و باغبانی است و هیچ نقشی در اجرای طرح‌های هادی عمرانی در روستاهای کشور ندارد و بنیاد مسکن مجری منظومه‌های روستایی در کشور است.  مدیرکل مسکن روستایی اظهار کرد: از بهمن سال گذشته تا به امروز که پرداخت تسهیلات ۳۵۰ ميليون تومانی آغاز شده ۲۸۰ هزار واحد مسکونی معرفی ۱۸۰ هزار واحد مسکونی عقد قرار داد شده است. وی افزود: ساخت ٨١٧ هزار واحد شروع شد که امروز پیشرفت فیزیکی نهضت ملی مسکن در روستا‌ها بالای ۶٠ درصد و در مناطق شهری حدود ٣٠ درصد است و مهم‌ترین عامل پایین بودن پیشرفت فیزیکی نهضت ملی مسکن تحت تعهد بنیاد مسکن در مناطق شهری پایین بودن آورده اولیه مردمی است.