وزیر راه و شهرسازی:بلغارستان برای ایران دروازه اتصال به اروپاست

  وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که بلغارستان برای ایران دروازه اتصال به اروپا محسوب می‌شود از آغاز به‌کار یک کریدور ترانزیتی جدید میان دو کشور خبر داد. به گزارش ایسنا، عباس آخوندی در هجدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی، علمی و فنی ایران و بلغارستان تصریح کرد: هرچند همواره رابطه اقتصادی دو کشور […]

 

وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که بلغارستان برای ایران دروازه اتصال به اروپا محسوب می‌شود از آغاز به‌کار یک کریدور ترانزیتی جدید میان دو کشور خبر داد.

به گزارش ایسنا، عباس آخوندی در هجدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی، علمی و فنی ایران و بلغارستان تصریح کرد: هرچند همواره رابطه اقتصادی دو کشور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده است اما در طول سال‌های گذشته به دلیل برخی شرایط و محدودیت‌ها نشست کمیسیون‌های همکاری متوقف شده و سطح تجارت مشترک دو طرف پایین باقی مانده است.

وی با اشاره به ظرفیت بسیار بالای ارتباط اقتصادی میان دو کشور اظهار کرد: در حال حاضر سطح ارتباط تجاری ما با یکدیگر حدود ۱۵۰ میلیون دلار تخمین زده می‌شود که این رقم قطعاً می‌تواند در آینده نزدیک به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که اتصال ایران از طریق کریدورهای زمینی بلغارستان به اروپا تسهیل می‌شود، اعلام کرد: هرچند در حال حاضر ما در حوزه حمل و نقل جاده‌ای هیچ مشکلی نداشته و بدون محدودیت تردد می‌کنیم اما در مذاکرات صورت گرفته بین دو کشور بنا بر آن شد تا آمار صدور مجوز‌ها از دو هزار مجوز به حدود ۱۰ هزار افزایش پیدا کند.

آخوندی افزود: همچنین یکی دیگر از اهداف اصلی ما در مذاکرات پیش‌رو برقرار کردن شرایط مناسب برای اتصال ریلی به بلغارستان است. مقدمات زیرساختی این موضوع برآورده شده و ما تنها با در نظر گرفتن قطارهای برنامه‌ای بین دو کشور می‌توانیم این مهم را عملیاتی کنیم.

وی به اهمیت ایجاد حمل‌ونقل ترکیبی میان دو کشور نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به این‌که ایران یکی از اصلی‌‌ترین راه‌های اتصال بلغارستان به خلیج‌فارس و کشور هند به حساب می‌آید ما می‌توانیم با در نظر گرفتن حمل‌ونقل ترکیبی دریایی، ریلی و جاده‌ای مقدمات اتصال دو کشور در این دو حوزه را برآورده کنیم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به مذاکرات دو طرف برای برقراری پروازهای مشترک اظهار کرد: مذاکرات ابتدایی برای برقراری این پرواز‌ها آغاز شده که امیدواریم در آینده نتیجه‌بخش باشد همچنین در کنار این مذاکرات بحث لزوم افزایش رابطه توریستی میان دو کشور در دستور کار قرار دارد که با توجه به مذاکرات انجام گرفته برای تسهیل روند صدور ویزا امیدواریم در آینده اجرایی شود.

آخوندی همچنین از برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی یک کریدور جدید ترانزیتی میان دو کشور خبر داد و گفت: در حال حاضر تنها کریدور فعال بین ایران و بلغارستان کریدور ایران- ترکیهـ بلغارستان است. ما در این رابطه مذاکراتی را انجام داده‌ایم تا در آینده‌ای نزدیک یک کریدور جدید در مسیر ایران- ارمنستان- گرجستان- بلغارستان شکل بگیرد که این موضوع هم می‌تواند باعث گسترش روابط اقتصادی دو کشور و هم مقدمات افزایش توان ترانزیتی منطقه را فراهم می‌کند.

 

با پایان نشست مقدماتی میان وزیر راه و شهرسازی ایران و هیأت بلغارستانی که با سرپرستی مسکوفکی وزیر حمل‌ونقل بلغارستان طرف‌های مذاکره به ۳ کمیته اصلی تقسیم شدند که مذاکرات در این رابطه را ادامه دهند.