ایجاد زیرساخت‌‌‌ها کلید تحقق رشد حوزه معدن در برنامه‌ هفتم

محمد قره‌داغلی -رئیس خانه معدن ایران، با تأکید بر اینکه برنامه‌ریزی برای رشد ۱۳ درصدی در حوزه معدن و هشت درصدی در حوزه صنعت، در قالب برنامه توسعه هفتم، نشان از اهمیت این حوزه دارد، تحقق این برنامه را در گروی ایجاد زیرساخت‌های لازم دانست. به گزارش مناقصه‌مزایده، محمدرضا بهرامن؛ در نشست نقش صنعت و […]

محمد قره‌داغلی -رئیس خانه معدن ایران، با تأکید بر اینکه برنامه‌ریزی برای رشد ۱۳ درصدی در حوزه معدن و هشت درصدی در حوزه صنعت، در قالب برنامه توسعه هفتم، نشان از اهمیت این حوزه دارد، تحقق این برنامه را در گروی ایجاد زیرساخت‌های لازم دانست. به گزارش مناقصه‌مزایده، محمدرضا بهرامن؛ در نشست نقش صنعت و معدن در برنامه‌ توسعه هفتم اتاق بازرگانی ایران، با اشاره به اینکه رشد ۱۳ درصدی در بخش معدن و رشد هشت درصدی در حوزه صنعت در برنامه توسعه‌ هفتم دیده شده است، اظهار کرد: این امر ضرورت توجه به این بخش و حل معضلات و مشکلات آن را آشکار می‌کند؛ برهمین اساس نیازمند ایجاد زیرساخت‌هایی مناسب برای بخش معدن و صنایع که پیش‌نیاز «توسعه» است، هستیم تا تأثیر خود را بر زندگی مردم داشته باشد. در حقیقت توسعه به ابزارهایی نیاز دارد و بدون ابزار و زیرساخت‌های لازم توسعه و رشد اقتصادی ممکن نیست. وی خاطرنشان کرد: مدیران اقتصادی، فعالیت و امور خود را پیش می‌برند اما فعالیت آن‌ها، تحت‌تأثیر سیاست‌گذاری‌های کلان از جمله برنامه هفتم توسعه قرار دارد. برای تحقق رشد ۱۳ درصدی باید، برنامه‌ها و زیرساخت‌های لازم را مشخص و معین کرد. قرار است این هدف‌گذاری محقق شود. بخش معدن با محدودیت منابع بهره‌برداری و ضعف تکنولوژی مواجه شده است. نائبرئیس اتاق بازرگانی ایران، ضمن اشاره به شرایط خاص بخش معدن و صنایع‌معدنی، تأکید کرد: برای رشد اقتصادی نیاز به توسعه حوزه معدن داریم. جوامع در حال‌ توسعه، به مدیران توسعه‌یافته نیاز دارند که جسارت تصمیم‌گیری داشته باشند. امروزه تشکل‌های اقتصادی هم به این نکته تأکید دارند. در برنامه هفتم توسعه، به رشد ۱۳ درصد تأکید شده اما باید پرسید این رشد با چه ابزار و اساسی ممکن می‌شود؟ در حال‌حاضر در چه وضعیتی قرار داریم و برای تحقق این رشد چه الزاماتی نیاز است؟ براساس چه مستنداتی به این نتیجه رسیده‌ایم که می‌توانیم به رشد ۱۳ درصدی در بخش معدن برسیم؟

از هر ۱۰۰ درخواست اکتشاف، تنها یکی منجر به صدور پروانه می‌شود

در ادامه، رضا جدیدی؛ مدیر برنامه‌ریزی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، با ارائه‌ گزارشی در حوزه زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، اظهار کرد: این تازه‌، فارغ از دولتی یا خصوصی بودن آن، برای بخش معدن تهیه شده است. برخی بنگاه‌ها در روند تأمین منابع همچون طلا، فولاد و آلومینیوم با مشکل مواجه هستند و از همینرو، بخشی از ظرفیت آن‌‌‌ها خالی مانده است؛ این شرایط، توجه به بحث اکتشاف و استخراج را ضروری کرده است. دسترسی به زمین‌هایی که ذخایر معدنی دارند با مخالفت‌هایی از سوی برخی دستگاه‌ها از جمله محیطزیست و انرژی اتمی و… مواجه بوده و این شرایط همچنان ادامه دارد. وی افزود: در کشوری که هفت درصد ذخایر معدنی جهان را دارد و قرار است معدن جایگزین نفت شود، چه عرصه و شرایطی از اکتشاف وجود دارد، از هر ۱۰۰ درخواست اکتشاف تنها یک اکتشاف منجر به صدور پروانه می‌شود. دسترسی به زمین اهمیت بالایی دارد اما دسترسی به زمین‌هایی که ذخایر معدنی دارند با مخالفت‌هایی از سوی برخی دستگاه‌ها از جمله محیطزیست و انرژی اتمی و… مواجه بوده و این شرایط همچنان ادامه دارد. این مدیر معدنی، با بیان اینکه ۷۷۳ هزار کیلومتر از وسعت کشور امکان فعالیت اکتشاف، استخراج معدنی را به دلیل محدودیت‌های اعمال شده ندارد، اعلام کرد: سازمان زمین‌شناسی نقشه پراکندگی ذخایر معدنی فلزی و غیرفلزی کشور را تهیه کرده است اما با سیاست‌های فعلی فقط در کمتر از پنج درصد از مساحت کشور، امکان بهره‌برداری از ذخایر معدنی در کشور وجود دارد. بهرام شکوری؛ رئیس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی نیز، در این نشست ضمن تأکید بر اینکه ذخایر مناسب منابع معدنی، می‌توانست ما را به سطح و جایگاه مناسبی در بخش معدن برساند، تصریح کرد: اما متأسفانه محدودیت‌های اعمال‌شده برای اکتشاف و استخراج، موجب شده تا نقش مناسب خود را برای تأمین مواداولیه تولیدهای صنعتی به خوبی ایفا نکند.

تنها در ۴ درصد پهنه‌های کشور، فعالیت معدنی می‌شود

رضا بسطامی؛ رئیس سازمان نظام مهندسی معدن هم، اعلام کرد: در چهار درصد از پهنه کشور فعالیت معدنی می‌شود و فقط ۳٫۳ درصد پروانه بهره‌برداری دارند و مشخص نیست رشد ۱۳ درصدی بخش معدن در برنامه هفتم توسعه با چه زیرساخت‌‌‌ها و پیش‌بینی‌‌‌ها قرار است محقق شود؟! ضمن اینکه ۴۲ درصد ناوگان معدنی، فرسوده است و واردات نیز کار بسیار سختی است. وی افزود: سه دسته نیروی کار برای بخش معدن وجود دارد اما حدود ۴۲ درصد از نیروی انسانی در این حوزه سن بین ۳۲ تا ۴۲ دارند و ۱۰ سال دیگر توان کار ندارند.

رشد ۱۳ درصدی معدن در برنامه توسعه هفتم، شوخی بی‌مزه‌ای است

در نهایت غدیر قیافه؛ نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز، ضمن تأکید بر اینکه صحبت از رشد ۱۳ درصدی در بخش معدن یک شوخی بی‌مزه است، تصریح کرد: جنس توسعه در وهله اول نرم‌افزاری و سپس سخت‌افزاری است؛ چنانچه در بخش نرم‌افزاری توسعه به وجود نیاید، به هر میزان هم امکانات داشته باشیم، بی‌فایده است. اینکه دَم از این می‌زنیم که معدن را جایگزین نفت کنیم نیز، از آن دست آرزوهایی است که چندان دست‌یافتنی حداقل در زمانی نزدیک، نیست؛ چراکه نهاد‌‌ها و سازمان‌های بسیاری مقابل پای این حوزه سنگ‌اندازی می‌کنند. وی رسیدن به توسعه بخش معدن را دارای الزاماتی دانسته و گفت: در گام نخست بایستی حمایت از بخش اکتشافات در کشور باشد. این در حالیست که بودجه سازمان زمین‌شناسی چندان قابل‌توجه نیست. در مقابل غول‌های معدنی در دنیا توسط مؤسسات مالی و بیمه‌ها حمایت می‌شوند؛ فلذا چنانچه توسعه بخش معدن را خواستار هستیم، بایستی بانک‌ها و مؤسسه‌ها مورد حمایت دولت و حامی بخش اکتشاف باشند.این عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران ضمن تأکید بر اینکه سرمایه انسانی کشور با ارزش‌تر از منابع زیرزمینی کشور است اما متأسفانه به آن توجه ویژه‌ای نمی‌شود، تأکید کرد: متأسفانه نیروی انسانی بخش معدن به شدت در حال کاهش است و امیدوار هستیم که دولت آینده، به این بخش توجه ویژه‌ای داشته باشد.