عروس زاگرس با تمدن ۹ هزارساله در انتظار گردشگران نوروزی

   -تنگه بهرام چوبین، دریاچه دوقلوی سیاه گاو، غار خفاش، کبیرکوه، تپه علی‌کش، همه از آثار طبیعی و تاریخی ایلام به‌عنوان عروس زاگرس با تمدن ۹ هزارساله برای پذیرایی از مسافران نوروزی است. خبرگزاری مهر: استان ایلام با داشتن۶۴۱ هزار هکتار اراضی جنگلی، ۱۵رودخانه دائمی، ۲۰ سراب، یک هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی، چشمه‌های آب […]

 

 -تنگه بهرام چوبین، دریاچه دوقلوی سیاه گاو، غار خفاش، کبیرکوه، تپه علی‌کش، همه از آثار طبیعی و تاریخی ایلام به‌عنوان عروس زاگرس با تمدن ۹ هزارساله برای پذیرایی از مسافران نوروزی است.

خبرگزاری مهر: استان ایلام با داشتن۶۴۱ هزار هکتار اراضی جنگلی، ۱۵رودخانه دائمی، ۲۰ سراب، یک هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی، چشمه‌های آب گرم متعدد، یک هزار گونه گیاهی، ۳ منطقه حفاظت‌شده، ۵ ذخیره‌گاه جنگلی و حدود ۸۰ زیستگاه حیات‌وحش از نظر تنوع زیستی و محیط‌زیست طبیعی از جایگاه ممتازی در کشور برخوردار و به عروس زاگرس نیز شهرت دارد.

ایلام به دلیل جنگل‌های بلوط، طبیعت بکر خدادادی، کوه‌های سر به فلک کشیده و زیبایی‌های خاص و منحصربه‌فرد است که به جرأت می‌توان گفت در هیچ جای کشور نظیر آن‌‌ها وجود ندارد.

اگر با نگاهی گذرا به این استان بنگرید خواهید دید که در حصاری از کوه‌ها و ارتفاعات جنگلی استقراریافته و آب‌وهوای معتدل کوهستانی و بهاری دلپذیر دارد و شاهکارهای خداوند بر روی زمین به‌وفور پیدا می‌شود و همچون نقاشی چیره‌دست تمامی زیبایی‌‌ها را در این دیار مرزی برای ما انسان‌ها مهیا کرده و خواهید فهمید که طبیعت هیچ‌چیز را از این استان دریغ نکرده است.

کوه‌های سر به فلک کشیده استان، طبیعت بکر خداداد، ۴ فصل بودن استان در هر فصل از سال، درختان کهن‌سال بلوط و ارژن و کیکم و غیره، غار زینه گان، غار طبیعی مژاره، غار طبیعی خفاش، چشمه‌های آب گرم دهلران، مناظر طبیعی سراب آبدانان، دریاچه دوقلوی آبدانان، تنگ بهرام چوبینِ، آبشار ماربره و ملکشاهی، دره ییلاقی کلم بدره، طبیعت بی‌نظیر سیروان و چرداول، تفرجگاه‌های جنگلی کنارسر مهران، شکارگاه شرازول ایوان و طبیعت کنار آن و …. از جلوه‌ها و مناطق طبیعی استان ایلام هستند که نمونه‌های آن‌‌ها کم‌تر می‌توان در غرب کشور دید.

 

تپه باستانی علی‌کش با قدمت ۹ هزارساله، آثار خرابه‌های شهر سیمره، شهر باستانی سیروان، غار کول کنی ماژین، آتشکده چهارطاقی، قلعه جهانگیرآباد، آثار قلعه تاریخی و آتشکده سام، ۱۶۰ تپه و آثار باستانی هلیلان، آتشکده سه پا، غار طلسم، طاق شیرین و فرهاد، آتشکده سیاهگل و… از آثار تاریخی و باستانی استان ایلام هستند که جلوه‌های زیبایی به این دیار بخشیده است.

ایلام یا همان سرزمین رنگ‌‌ها به دلیل داشتن طبیعت زیبای خدادادی و وجود کوه‌های سر به فلک کشیده قلارنگ، مانشت، سیوان، مله گون، کبیرکوه، ششکلان، قلاقیران و تعداد کثیری دیگر، آوازه مردان و زنان سخت‌کوش و حماسه‌ساز آن در بزم و رزم که از دهل و سرنا شنیده می‌شود، به‌عنوان استانی مهمان‌نواز پذیرای گردشگران و دوستداران زیبایی، فرهنگ و هنر و تاریخ و تمدن است.

ایلام آماده استقبال از گردشگران و مسافران نوروزی

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان ایلام در این زمینه گفت: ایلام از استان‌های چهارفصل و برخوردار از جاذبه‌های بکر طبیعی، تاریخی و زیارتی همچون آبشارها، چشمه‌ها، منظره‌ها و … است که با توجه به بارندگی‌های سال جاری در سطح استان منظره زیبایی از استان ترسیم‌شده که به‌حق عروس زاگرس نام‌گذاری شده است.

عبدالمالک شنبه‌زاده با اشاره به این‌که ستاد سفر استان تمهیدات لازم برای اقامت گردشگران در استان اندیشیده است، افزود: امروزه یکی از نیازمندی‌های گردشگران در ایام نوروز به استان اقامت آن‌‌ها است و این موضوع یکی از اهداف ستاد سفر است که ماندگاری گردشگران را در شهرهای استان بیش‌تر کند.

وی با بیان این‌که در صورت اضطرار مساجد، تکایا، حسینیه‌ها و سالن‌های ورزشی به‌عنوان پشتیبان از اقامت مسافران است، اظهارداشت: هم‌اکنون واحدهای اقامتی گردشگری، مدارس، خوابگاه‌های ادارات و دانشگاه‌ها، زائر‌سراهای امامزاده‌ها، نمازخانه ادارات، کمپ‌های گردشگری، خانه‌های مسافر، خانه‌های بوم‌گردی آماده خدمات‌دهی اقامت به گردشگران است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان ایلام به برنامه مسؤولان برای گردشگران در ایام نوروز اشاره و تصریح کرد: برپایی نمایشگاه صنایع‌دستی و سوغات در قلعه والی و شهرستان‌ها، اجرای آیین‌های سنتی در محل جاذبه‌های گردشگری شهرستان‌ها و قلعه والی، برپایی چادرهای عشایری در مسیرهای گردشگری با ارایه خدمات به ‌رسم سنتی به مسافران از برنامه‌های استان برای گردشگران است.

وی تصریح کرد: همچنین ایجاد پایگاه‌های اطلاع‌رسانی در مبادی ورودی و خروجی شهرستان‌ها، توزیع اقلام تبلیغاتی، به‌کار‌گیری ناظرین و راهنمایان گردشگری، برپایی سفره‌های هفت‌سین در واحدهای اقامتی و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی و تخفیف واحدهای اقامتی برای گردشگران از دیگر برنامه‌های استان برای گردشگران است.

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان ایلام گفت: با توجه به این‌که شمارش ورودی مسافران بر عهده اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان نیست بلکه شمارش اسکان توسط این اداره کل از تمام بخش‌های اقامتی استان احصا و به ستاد مرکزی شده، پیش‌بینی می‌شود که نسبت به سال قبل ۱۰ درصد افزایش داشته باشد.

شنبه‌زاده به وضعیت گردشگری استان اشاره و افزود: با توجه به بضاعت مالی استان تقریباً زیرساخت‌های لازم برای ایام نوروز فراهم‌شده است ازجمله راه‌های منتهی به جاذبه‌های گردشگری، مجتمع‌‌ها و رستوران‌های بین‌راهی، کمپ‌‌ها و واحدهای منتهی به جاذبه‌های گردشگری در حد مطلوب آماده خدمات‌دهی است.

وی به وضعیت میراث فرهنگی استان اشاره و ادامه داد: در این حوزه در تمام موزه‌ها، شهرهای تاریخی و آثار شاخص تاریخی با پاکسازی و ایجاد تابلو‌ها و استقرار راهنمایان در محل اقدام به آگاهی و اطلاع‌رسانی به گردشگران در طول روز در تمام شهرستان‌های استان می‌کند.

چشمه‌های آبگرم شهرستان دهلران در کشور بی‌نظیر هستند

وی تصریح کرد: یکی از جاذبه‌های شاخص طبیعی استان چشمه آبگرم و قیر است که با توجه به این‌که این منطقه نمونه گردشگری در اختیار سرمایه‌گذار قرارگرفته است، اقدامات خاصی را برای خدمات‌دهی به گردشگران ازجمله مجهز کردن حوزه‌های سرپوشیده استخر آبگرم و رفاهی در کنار چشمه‌ها انجام داده است.

وی تصریح کرد: این چشمه‌ها آب‌درمانی، بیماری‌های پوستی، رماتیسم، استخوان‌درد با درجه گرمای بیش از ۵۰ درجه هرساله پذیرای مسافران و گردشگران زیادی از اقصی نقاط کشور است.

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان ایلام گفت: ستاد خدمات سفر آمادگی کامل دارد که در جهت خدمات‌دهی به گردشگران امکانات لازم را فراهم کند و دعوت می‌شود از همه هموطنان سراسر کشور با توجه به زیبایی‌های تاریخی و جنگلی و چمن‌زار‌ها و بارندگی مناسب مه این دیار را به مخملی سبز تبدیل کرده به ایلام سفر کند.

از دریاچه دوقلوی سیاه گاو تا طاق شیرین و فرهاد

قلعه والی، کاخ فلاحتی، سنگ‌نوشته قوچ علی، تنگه ارغوان، تنگ دالاهو، تفرجگاه تجریان، کوه قلاقیران، امامزاده‌ها، تپه قلا در چوار، پارک تفریحی چغا سبز و…. از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهرستان ایلام هستند.

پشت قلعه، آثار تاریخی قلعه هزارانی، غار طبیعی مژاره، دریاچه دوقلو سیاه گاو، مناظر طبیعی سراب آبدانان، مناظر طبیعی کوه اناران و مناظر طبیعی کبیرکوه، امامزاده‌ها و… از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهرستان آبدانان از توابع استان ایلام هستند.

 

آتشکده سیاهگل، طاق شیرین و فرهاد، آثار تاریخی روستای سرتنگ، شهر تاریخی جوی زر، تفرجگاه ییلاقی خوران، تفرجگاه جنگلی منطقه سراب ایوان، غار طلسم، شکارگاه شیره زول، دره زیبا و طبیعی دانوک، چشمه سفید در کوه‌های مانشت و… از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهرستان ایوان از توابع استان ایلام هستند.

از مهم‌ترین آثار شهرستان دره شهر نیز می‌توان به آثار خرابه‌های شهر تاریخی سیمره، آسیاب آبی و قلعه شیخ ماخو، قلعه میرغلام، تنگه بهرام چوبی، قلعه هاشمی، بنای چهار طاقی، پل تاریخی گاومیشان، آثار پل تاریخی چم نشت، آبشار ماربره، امامزاده‌های منطقه و… اشاره کرد.

پیش‌بینی ورود ۱۰۰ هزار گردشگر به استان ایلام

شاپور پولادی معاون عمرانی استانداری ایلام نیز هفته گذشته در جلسه ستاد سفر استان ایلام اظهارداشت: استان ایلام در غرب کشور دارای آثار متنوع طبیعی و تاریخی است و سالانه در فصل بهار گردشگران و مسافران زیادی از این استان بازدید می‌کنند.

وی بیان‌داشت: در سال جاری پیش‌بینی می‌شود بیش از ۱۰۰ هزار گردشگر وارد استان شود که تمهیدات لازم برای استقبال و پذیرایی از گردشگران و مسافران در استان اندیشیده شده است.

وی با اشاره به اهمیت مکان‌های پذیرایی گردشگران در استان، افزود: پیش‌بینی شده از یک هزار مکان پذیرایی در استان توسط اکیپ‌های بهداشتی نظارت شود.

پولادی با اشاره به این‌که استان ایلام در مجموع آماده استقبال از گردشگران است، افزود: نظارت بر مکان‌های گردشگری و قیمت‌ها از دیگر اولویت ستاد سفر استان ایلام است که توسط دستگاه‌های اجرایی باید انجام شود.

وی افزود: رفع مشکلات استان ایلام در بخش‌های مختلف از دیگر برنامه‌های ستاد سفر استان در آستانه سال جدید است.

گردشگری ایلام نیازمند سرمایه‌گذاری است

استان ایلام دارای استعدادهای فراوانی در حوزه‌های مختلف گردشگری تاریخی، طبیعی، جنگ، زیارتی و …. که نیازمند جذب سرمایه‌گذار و توسعه سرمایه‌گذاری است، قابلیت‌های گردشگری ایلام فراتر از آن چیزی است که در حال حاضر برای مردم شناخته‌شده است و ازآن‌جایی ‌که در این استان قابلیت‌های بکر گردشگری وجود دارد هرگونه سرمایه‌گذاری در آن سودآور است.

 

هم‌اکنون تمهیدات لازم از سوی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان و دیگر دستگاه‌های متولی برای مسافران نوروزی به این دیار مرزی اندیشیده شده است، آغوش ایلامیان بر روی مسافران نوروزی باز است و همچنان که در ایام اربعین مهمان‌نوازی قابل‌ توجهی انجام دادند به‌یقین این بار نیز سنگ تمام خواهند گذشت.