بازگشت رتبه اعتباری ایران به دوران پیش از تحریم

    رییس کل بانک مرکزی در دیدار با وزیر اقتصاد اسلواکی خواستار بازگشت رتبه اعتباری ایران به شرایط پیش از تحریم شد. به گزارش مهر، ولی ا… سیف، رییس کل بانک مرکزی در دیدار با وزیر اقتصاد اسلواکی ضمن پیشنهاد گسترش همکاری‌های طرفین، با توجه به تأثیرگذاری این کشور در تصمیم‌سازی موضوعات بانکی اروپا، […]

 

 

رییس کل بانک مرکزی در دیدار با وزیر اقتصاد اسلواکی خواستار بازگشت رتبه اعتباری ایران به شرایط پیش از تحریم شد.

به گزارش مهر، ولی ا… سیف، رییس کل بانک مرکزی در دیدار با وزیر اقتصاد اسلواکی ضمن پیشنهاد گسترش همکاری‌های طرفین، با توجه به تأثیرگذاری این کشور در تصمیم‌سازی موضوعات بانکی اروپا، خواهان بازگشت رتبه اعتباری ایران به شرایط پیش از تحریم شد.

وی با بیان این‌که سابقه مثبتی در روابط بانکی بین دو کشور اسلواکی و ایران از گذشته وجود داشته است، گفت: امیدواریم در شرایط حاضر و با اجرایی شدن برجام بستر مناسب همکاری‌های اقتصادی با عزم مسؤولین دو کشور فراهم و بیش از پیش گسترش یابد.

رییس کل بانک مرکزی با تأکید بر ضرورت رعایت استانداردهای روز بانکی در ارتباط با اصول حاکمیت شرکتی و شفافیت، گفت: بانک‌های ایرانی به ضوابط بین‌المللی پایبند هستند، هیچ‌گونه نقشی نیز در تحمیل جریمه به بانک‌های اروپایی نداشته‌اند و از این بابت متأسف هستم.

وی با تصریح این‌که بانک‌های ایرانی در مراوده با بانک‌های اروپایی عملکرد بسیارمثبتی داشته و عموماً‌ تعهدات خود را ایفا کرده‌اند افزود: کارگزاران اصلی بانک‌های ایرانی اغلب جزو کارگزاران بانک‌های تراز اول اروپایی و بین‌المللی بوده‌اند، در حال حاضر نیز با توجه به فضای مثبت پس از اجرای برجام شرایط برای ایجاد و تقویت روابط بانکی کاملاً مهیاست و در صورت وجود هرگونه ابهام و سؤال، بانک مرکزی ایران آماده رفع آن‌ها در جلسات مشترک است.

سیف با اشاره به این‌که به‌دلیل شرایط تحریم و عدم وجود ارتباطات بانکی بین‌المللی، استانداردهای بانکی در بانک‌های ایرانی به صورت کامل عملیاتی نشده است، ‌تصریح‌کرد: البته بانک مرکزی زمینه انطباق بانک‌های ایرانی با استانداردهای بال ۲ و ۳ و مقررات حاکمیت شرکتی از طریق ابلاغ بخشنامه‌های متعدد به بانک‌ها را فراهم کرده و با الزامات خاص موجب اصلاح تدریجی ساختار بانک‌ها شده است.

رییس شورای پول و اعتبار با اعلام خبر تصویب نهایی قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسیم گفت: با تصویب قوانین ضدپولشویی و مبارزه با تأمین مالی تروریسیم ضمن مذاکره با برخی از رؤسای کل بانک‌های مرکزی اروپا زمینه خروج نام ایران از لیست کشورهای غیرهمکار فراهم شده است و بر این اساس بانک‌های اسلواکی می‌توانند بدون نگرانی با بانک‌های ایرانی همکاری کنند.

سیف با تأکید بر انجام اقدامات مناسب بانک مرکزی در پسابرجام از جمله تعیین تکلیف اقلام باز و تسویه حساب با مؤسسات بیمه صادراتی در سایر کشور‌ها گفت: در همین مدت کوتاه بانک مرکزی اقدام به تسویه حساب و تعیین تکلیف اقلام باز طرف‌های تجاری خود از جمله بیمه‌های ساچه، کوفاس و مؤسسه بیمه صادراتی اتریش و نهایی‌شدن روش تسویه با هرمس کرده است.

وی پیشنهاد ایجاد دفاتر نمایندگی و یا شعب بانک‌های اسلواکی در ایران را به منظور همکاری‌های گسترده ارایه کرد و مورد استقبال طرف اسلواکی قرار گرفت.

در این نشست «واسیل هوداک» وزیر اقتصاد اسلواکی ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران گفت: روابط بانکی هسته روابط دو کشور را تشکیل خواهد داد و دولت اسلواکی مایل است با بانک‌های دولتی و خصوصی سایر کشور‌ها از جمله ایران همکاری و مراوده داشته باشد.

وی با بیان این‌که شرط لازم ایجاد روابط بانکی شفافیت موضوعات و رفع ابهامات و محدودیت‌های بین‌المللی است، گفت: برخی بانک‌های اروپایی نسبت به همکاری با بعضی از بانک‌های ایرانی حساسیت‌های خاصی دارند و نگران مقررات پولشویی و تأمین مالی تروریسیم هستند، اگرچه دولت اسلواکی در چارچوب مقررات بین‌المللی منعی برای گسترش روابط با بانک‌های غیرتحریمی ندارد و با انتخاب کشور اسلواکی در سال ۲۰۱۶ به عنوان یکی از مقامات تصمیم گیرنده در حوزه بانک‌های اروپایی تلاش خود را برای خروج نام ایران از لیست حامیان مالی تروریسم به‌کار خواهد گرفت.

 

هوداک با تأکید بر این‌که مقررات بانکی اروپا پیچیدگی‌های خاصی دارد، گفت: بر این اساس مایل هستیم به منظور آشنایی بانک‌های ایرانی با این مقررات دوره‌های آموزشی را برگزار کنیم و تجربیات خود را منتقل کنیم.