امروز؛ راه‌اندازی رسمی معاملات گواهی سپرده کالایی در بورس کالا

  مراسم راه‌اندازی رسمی معاملات گواهی سپرده کالایی در بورس کالای ایران چهارشنبه(امروز) با حضور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار و قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در محل هتل اسپیناس برگزار می‌شود. به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، پس از این‌که هیأت دولت در اردیبهشت ماه سال جاری، اجرای ماده ۳۳ قانون افزایش […]

 

مراسم راه‌اندازی رسمی معاملات گواهی سپرده کالایی در بورس کالای ایران چهارشنبه(امروز) با حضور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار و قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در محل هتل اسپیناس برگزار می‌شود.

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، پس از این‌که هیأت دولت در اردیبهشت ماه سال جاری، اجرای ماده ۳۳ قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی در قالب طرح قیمت تضمینی بر روی ذرت و جوی استان‌های خوزستان و کرمانشاه را از طریق بورس کالای ایران ابلاغ کرد، بورس کالا و نهادهای مرتبط مقدمات اجرای کار را فراهم کردند و بر همین اساس معاملات گواهی سپرده جو و ذرت با موفقیت به پایان رسید.

بنا بر آمارهای ثبت شده در بورس کالای ایران، معاملات گواهی سپرده ذرت خوزستان به حجم تقریبی ۱۹۰ هزار تن و به ارزش بیش از ۱۱۹۲ میلیارد ریال انجام شد که در اقدامی قابل توجه بیش از ۷ هزار کشاورز صاحب کد بورسی شدند.

همچنین پذیرش ۹ انبار در استان کرمانشاه برای محصول جو و ۲۶ انبار در استان خوزستان برای محصول ذرت دانه‌ای به همراه برگزاری دوره‌های آموزشی و توجیهی برای کشاورزان، مدیران استانهای منتخب و انبارداران به مدت ۳۵۲۰ نفرساعت از مجموعه اقدامات بورس کالا با همکاری وزارت جهاد کشاورزی برای اجرای هر چه بهتر ماده ۳۳ قانون افزایش بهره‌وری کشاورزی به شمار می‌رود.

به گفته کارشناسان بخش کشاورزی از جمله مزایای اجرای ماده ۳۳ قانون بهره‌وری کشاورزی در بورس کالا می‌توان به حذف مشکلات طرح خرید تضمینی محصولات کشاورزی همچون دیرکرد دولت در پرداخت مطالبات کشاورزان، واقعی شدن قیمت کالاها، کوتاه شدن دست دلالان و جلوگیری از نرخ شکنی، کاهش قابل توجه بار مالی دولت، رسیدن کشاورزان به حدود ۷۰ درصد مبلغ محصول ظرف دو روز و رشد تولید محصولات با کیفیت بیش‌تر اشاره کرد.

براساس این گزارش، به این ترتیب با توجه به رضایت مسؤولان و دولت از اجرای آزمایشی این طرح، فردا مراسم راه‌اندازی رسمی معاملات گواهی سپرده کالایی در بورس کالای ایران با حضور محمد فطانت، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار و علی‌اکبر مهرفرد، قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی برگزار می‌شود تا شاهد توسعه معاملات گواهی سپرده محصولات کشاورزی در بورس کالای ایران باشیم.

لازم به ذکر است در این مراسم از دست‌اندرکاران اجرای طرح قیمت تضمینی ذرت و جو در راستای اجرای ماده ۳۳ قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی تجلیل خواهد شد.

آغاز به‌کار رسمی معاملات گواهی سپرده طلا

همچنین در این روز و در ادامه این مراسم، معاملات گواهی سپرده سکه طلای تمام بهار آزادی که از اوایل اسفندماه به صورت آزمایشی در بورس کالا عملیاتی شده بود با حضور صدقی، مدیرعامل بانک رفاه کارگران به صورت رسمی راه‌اندازی می‌شود.

بر اساس این گزارش، برای معاملات گواهی سپرده سکه طلا، خزانه‌داری پردیس بانک رفاه به عنوان انبار بورس کالای ایران معرفی شده که پس از پذیرش سکه بهار آزادی طرح امام ضرب سال ۸۶ با عیار ۹۰۰ در هزار و وزن ۸٫۱۳۳ گرم، اقدام به اصالت سنجی و صدور گواهی سپرده می‌کند.

 این گزارش حاکی است زمان‌بندی معاملات گواهی سپرده کالایی سکه طلا طی روزهای کاری هفته از شنبه الی چهارشنبه با دوره پیش گشایش از ساعت۸:۳۰ الی ۹ آغاز می‌شود و دوره گشایش و معاملات پیوسته آن از ساعت ۹ الی ۱۲:۳۰ظهر خواهد بود.

در این معاملات، سپرده‌گذار سکه ملزم است قبل از مراجعه به انبار، از طریق یکی از کارگزاران مجاز بورس نسبت به اخذ کد معاملاتی (اوراق بهادار) اقدام کرده و ملزم به پرداخت هزینه‌های ارزیابی و کارشناسی سکه به میزان ۵ هزار ریال به ازای هر قطعه در زمان تحویل سکه به انبار است. البته در صورتی که سکه توسط کارشناس بانک، استاندارد تشخیص داده نشود، هزینه‌های ارزیابی و کارشناسی مربوطه به سپرده‌گذار عودت داده نخواهد شد. ضمن آن‌که ارایه مدارک احراز هویتی برای تحویل سکه از انبار توسط خریدار یا نماینده قانونی وی الزامی می‌باشد.

به گفته کارشناسان، یکی از مزیت‌های بزرگ گواهی سپرده طلا، امنیت در معاملات و نگه داری سکه طلا است به‌طوری که هر فردی که در منزل خود سکه دارد یا صرافان و معامله گرانی که هر روز سکه معامله می‌کنند، می‌تواند با تبدیل کردن دارایی خود به اوراق گواهی، بدون هیچ دغدغه به معامله یا نگه داری سکه بپردازند؛ چرا که گواهی سپرده طلا با نام است و حتی در صورت سرقت این گواهی، امکان دریافت سکه‌ها با مدارک شناسایی افراد نیز وجود دارد و به این ترتیب دغدغه‌ای برای امنیت سکه وجود نخواهد داشت.

گفتنی است قرار گرفتن گواهی سپرده سکه طلا به عنوان وثیقه برای اخذ تسهیلات از سیستم بانکی، معافیت مالیاتی خرید و فروش این اوراق، انتقال بخشی از سفته بازی‌های بازار سکه از معاملات نقدی به گواهی سپرده و پیش‌بینی فعالیت قابل توجه صندوق‌های کالایی که در آینده راه‌اندازی می‌شوند بر روی این معاملات، از دیگر مزایای راه‌اندازی این معاملات در بورس کالای ایران به شمار می‌رود.

 

لازم به ذکر است براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته در بورس کالای ایران، گواهی سپرده طلا می‌تواند در آینده جایگزین وجه تضمینی اولیه معاملات آتی سکه شود.