تردید در تداوم صعود قیمت سنگ‌آهن

  در حالی بوی بهبود به مشام بازار سنگ‌آهن ‌رسیده که برخی خوشبینانه سال ۹۵ را موعد رونق بازار داخلی آن می‌دانند و عده‌ای همچنان نسبت به تداوم روند افزایش قیمت سنگ‌آهن و ثبات آن خوشبین نیستند. به گزارش اقتصادنیوز، چهارمین هفته‌ای است که قیمت‌ سنگ‌آهن ایران پس از یکسال نزول قیمت، صعود را تجربه […]

 

در حالی بوی بهبود به مشام بازار سنگ‌آهن ‌رسیده که برخی خوشبینانه سال ۹۵ را موعد رونق بازار داخلی آن می‌دانند و عده‌ای همچنان نسبت به تداوم روند افزایش قیمت سنگ‌آهن و ثبات آن خوشبین نیستند.

به گزارش اقتصادنیوز، چهارمین هفته‌ای است که قیمت‌ سنگ‌آهن ایران پس از یکسال نزول قیمت، صعود را تجربه می‌کند و حال با رسیدن به قیمت ۴۷ دلار در آستانه ۵۰ دلار قرار گرفته است. این در حالی است که با صعود قیمت سنگ‌آهن چین پس از عید شکوفه‌ها امیدواری به عرصه کسب و کار برگشته و برخی‌‌ها بر این باورند سنگ‌آهن در آینده‌ای نزدیک به ۵۰ دلار هم خواهد رسید. چرا که بازار این مواد معدنی مدت‌‌ها در انتظار رشد قیمت به سر می‌برد.

به تازگی رییس هیأت عامل ایمیدرو گفته است با وجود تداوم مشکلات فعلی بازار جهانی، بازار داخلی سنگ‌آهن در سال ۹۵ رونق خواهد گرفت. در حالی چنین پیش‌بینی از سوی مهدی کرباسیان سکاندار ایمیدرو مطرح شده که از نگاه وی به رغم پیش‌بینی تداوم رکود بازار سنگ‌آهن جهانی در سال جدید، با توجه به فعال شدن کارخانجات داخلی تولید کنسانتره در سال ۹۵، معادن داخلی سنگ‌آهن قابل استفاده در این کارخانه‌ها، تولید بالای خود را از سر خواهند گرفت. این در حالی است گفته شده که مدت‌هاست رکود بازار جهانی سنگ‌آهن به دلیل پایین آمدن میزان خرید چین و کاهش شدید قیمت از سال‌های گذشته شروع شده و در سال ۲۰۱۵ شدت پیدا کرد به‌طوری که این روند قیمتی، طی سال‌های اخیر به کم‌تر از یک سوم تقلیل پیدا کرده است.

با این حال رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن نیز معتقد است که نمی‌توان به رشد قیمتی سنگ‌آهن ایران زیاد خوشبین بود، اظهارکرد: روند قیمتی سنگ‌آهن در بازار جهانی تغییر کرده اما این تغییرات بنیادی به نظر نمی‌رسد و تنها شرایط در بازار جهانی نسبت به گذشته تفاوت پیدا کرده است. قدیر قیافه بر این باور است که وضعیت سنگ‌آهن با توجه به تجربه این دو سال اخیر بسیار پیچیده شده پیش‌بینی آن در آینده سخت است. زیرا تداوم این روند قطعی نخواهد بود و تنها می‌توان به این امیدوار بود که قیمت سنگ‌‌آهن در سال ۹۵ زیر ۴۲ یا ۴۳ دلار نخواهد آمد. این در شرایطی است که به رونق بازار داخلی سنگ‌آهن طی سال آینده کاملاً امیدوارم زیرا اغلب واحدهای مصرف‌کننده سنگ‌آهن در سال آینده وارد مدار تولید و بازار خواهند شد.

او افزود: اما تا زمانی که تقاضا برای سنگ‌آهن تحریک نشود و در بخش ساخت و ساز رونقی احساس نشود و پیرو آن در بازار فولاد تقاضایی ایجاد نشود، نمی‌توان به روند مثبت بازار سنگ‌آهن خوشبین بود. بانک جهانی در جدید‌ترین پیش‌بینی خود مدعی شده رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۶، افزایش ۵٫۸ درصدی خواهد داشت و همین سبب می‌شود بخش ساختمان و عمران کشور با رونق روبه‌رو شوند. از این رو می‌توان بازار داخلی سنگ‌آهن را در سال آینده تحول‌یافته‌ پیش‌بینی کرد.

قیافه با بیان این‌که سنگ‌آهن در بازارهای جهانی نیز روبه بهبود است، گفت: در حال حاضر سنگ آن در محدوده ۶۰ دلاری است اما مهم این است که چنین شرایطی تا چه زمانی ادامه خواهد داشت. حال اگر پیش‌بینی می‌شود سال آینده بازار سنگ‌آهن متحول می‌شود بر این اساس است که بیش‌تر واحدهای وابسته به سنگ‌آهن برای تکمیل زنجیره تولیدشان باید مواد اولیه خود را تأمین کنند و از این طریق خرید و فروش داخلی سنگ آهن تکان می‌خورد اما روند آن در بازار جهانی همچنان در هاله‌ای از ابهام است.

 

با این حال بررسی‌ها نشان می‌دهد چین برنامه کاهش۱۵۰ میلیون تنی صادرات را در دستور کار قرارداده و استرالیا و برزیل نیز به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن جهان، با راه‌اندازی طرح‌های جدید، درصدد افزایش تولید سنگ‌آهن هستند. در حالی که کارشناسان معتقدند از آنجا که برزیل قیمت تمام شده تولید هر تن سنگ‌آهن را ۱۳ دلار اعلام کرده به نظر نمی‌رسد که طی سال جدید میلادی، تغییر محسوسی در افزایش قیمت جهانی سنگ‌آهن رخ دهد. با وجود این باید دید سرنوشت بازار سنگ‌آهن در سال آینده چه خواهد شد؟