یارانه اسفند‌ماه امشب واریز می‌شود،نفس‌های آخر یارانه ۷۵ میلیون نفری

  آخرین یارانه نقدی امسال در حالی ساعت ۲۴ امشب ۲۰ اسفند‌ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد که به نظر می‌رسد با مصوبات اخیر مجلس در بودجه سال ۱۳۹۵ یارانه این ماه جزو آخرین یارانه‌هایی است که به حساب بیش از ۷۵ میلیون متقاضی واریز خواهد شد. به گزارش ایسنا، یارانه اسفند‌ماه، شصت‌ویکمین […]

 

آخرین یارانه نقدی امسال در حالی ساعت ۲۴ امشب ۲۰ اسفند‌ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد که به نظر می‌رسد با مصوبات اخیر مجلس در بودجه سال ۱۳۹۵ یارانه این ماه جزو آخرین یارانه‌هایی است که به حساب بیش از ۷۵ میلیون متقاضی واریز خواهد شد.

به گزارش ایسنا، یارانه اسفند‌ماه، شصت‌ویکمین مرحله از پرداخت یارانه نقدی است که از سال ۱۳۸۹ تاکنون به ازای هر نفر ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان واریز شده است.

در جریان پرداخت یارانه‌های نقدی تا پایان بهمن‌ماه امسال بالغ بر ۲۲۰ هزار میلیارد تومان در قالب پرداخت‌های نقدی به حساب سرپرستان خانوار واریز شده که در مجموع یارانه حدود ۵ میلیارد نفر است که از این رقم ۱۶۰ هزار میلیارد تومان از محل اصلاح حامل‌های انرژی بوده که باید فقط ۵۰ درصد آن توزیع نقدی می‌شد و مابقی سهم سایر بخش‌های تعیین شده در قانون هدفمندی یارانه‌ها بوده است. با این وجود نه تنها مجموع ۱۶۰ هزار میلیارد درآمد ناشی از اصلاح قیمت‌ها به توزیع پرداخت نقدی اختصاص یافته، بلکه ۵۳ هزار میلیارد دیگر از محل بودجه عمومی و نزدیک به ۶ هزار میلیارد تومان هم از بانک مرکزی استقراض و بین مردم توزیع شده است.

کسری‌های ناشی از روند نامطلوب اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و همچنین توزیع همگانی آن بین بیش از ۷۵ میلیون نفر موجب ورود دولت فعلی به غربالگری یارانه‌بگیران شد، اما در شرایطی که با توجه به عدم کافی بودن بانک‌های اطلاعاتی و خطاهای ناشی از آن این موضوع با چالش‌های بسیاری همراه شد به گونه‌ای که با وجود حذف بیش از ۳ میلیون نفر از دریافت نقدی در سال جاری ۹۰۰ هزار نفر به این موضوع معترض شده و یارانه بیش از ۵۰۰ هزار نفر دوباره برقرار شد.

این در حالی است که با مصوبه اخیر کمیسیون تلفیق مجلس در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۵ قرار بر حذف گروه‌های خاص از دریافت یارانه نقدی شده و دولت موظف است تا تیرماه سال آینده اقشار هدف را از دریافت یارانه کنار بگذارد.

براین اساس، یارانه نقدی تجار، اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی، پژوهشی، علمی دولتی و غیردولتی، پزشکان، قضات دادگستری، افرادی که در سال جاری بیش از ۱۵ میلیون تومان مالیات پرداخته‌اند، همچنین کارکنانی که دریافتی درآمد آن‌ها بیش از ۳ میلیون تومان است از دریافت یارانه منع خواهند شد.

در عین حال که کلیه کارکنان نیروهای مسلح که دریافت سالانه آن‌ها بیش از ۳۵ میلیون تومان و همچنین کلیه بازنشستگانی که دریافتی سالانه مستمری بازنشستگی آن‌ها بالغ بر ۳۵ میلیون تومان است، از دریافت یارانه حذف می‌شوند.

 

گرچه هنوز سازوکار حذف این افراد و برنامه دولت در این رابطه مشخص نیست و موضوع نهایی نشده، اما به نظر می‌رسد در صورتی که دولت به این تکلیف قانونی عمل کرده و تا تیرماه سال آینده گروه‌های هدف را از دریافت یارانه حذف کند، تعداد کثیری از یارانه‌بگیران از لیست سازمان هدفمندی کنار گذاشته خواهند شد و تعداد متقاضیان از ۷۵ میلیون نفر فعلی تا حد قابل توجهی کاهش یابد. با این حال باید منتظر اطلاع‌رسانی دولت در این رابطه که اقشار تعیین شده چه تعداد از یارانه‌بگیران را در بر خواهند گرفت و آیا بانک‌های اطلاعاتی به دولت اجازه حذف کامل و بدون خطای این افراد را خواهد داد، از دیگر مسایل پیش‌رو برای اجرای این مصوبه است.