پیمانکاران ایرانی در مناقصات بین‌المللی رقبای خارجی را جا گذاشتند

  سرمایه ایران فقط نفت نیست معاون اول رییس‌جمهور با بیان این‌که در سال ۹۵ شاهد جذب منابع مالی خارجی و سرمایه‌گذاری در کشور خواهیم بود گفت: رفت و آمد هیأت‌های خارجی و مذاکرات آن‌ها برای همکاری و سرمایه‌گذاری در ایران حتماً در سال ۹۵ نتایج مثبت خود را بروز خواهد داد. به گزارش ایسنا، […]

 

سرمایه ایران فقط نفت نیست

معاون اول رییس‌جمهور با بیان این‌که در سال ۹۵ شاهد جذب منابع مالی خارجی و سرمایه‌گذاری در کشور خواهیم بود گفت: رفت و آمد هیأت‌های خارجی و مذاکرات آن‌ها برای همکاری و سرمایه‌گذاری در ایران حتماً در سال ۹۵ نتایج مثبت خود را بروز خواهد داد.

به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری در مراسم بهره‌برداری از سد و نیروگاه سیمره از وزارت نیرو به خاطر تلاش‌های فراوان در جهت تأمین نیاز‌ها و ارایه خدمات مورد نیاز مردم نظیر آب و برق قدردانی کرد.

وی در ادامه با اشاره به دشواری‌ها و مشکلات سال ۹۴ خاطرنشان کرد: از ابتدا پیش‌بینی ما این بود که سال ۹۴ سال سختی خواهد بود چرا که یک دوره طولانی رکود تورمی در کشور حاکم بود، رشد اقتصادی منفی بود و تحریم‌ها نیز تا حد زیادی اثرگذار شده بود و ما به این نتیجه رسیدیم که باید کشور را از این شرایط خارج کنیم.

معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به دستاوردهای دولت یازدهم در کنترل تورم اظهار داشت: کار بزرگی در مهار تورم انجام شد و دولت توانست گام‌های مؤثری در این زمینه ‌بردارد.

جهانگیری تورم را مادر همه مشکلات اقتصادی دانست و گفت: متأسفانه ایران با تورم دو رقمی مواجه است و این در حالی است که تنها چند کشور اندک در جهان دارای تورم دو رقمی هستند.

وی با تأکید بر این‌که اقتصاد کشور باید برای فعالان اقتصادی قابل پیش‌بینی باشد افزود: رشد اقتصادی کشور در سال ۹۳ از منفی به مثبت تبدیل شد و این موضوع باید در سال ۹۴ نیز ادامه می‌یافت اما به دلیل کاهش ناگهانی درآمدهای نفتی این اتفاق رخ نداد.

معاون اول رییس‌جمهور گفت: در سال ۹۰ درآمدهای ارزی کشور ۱۲۰ میلیارد دلار بود و این در حالی است که درآمدهای ارزی سال ۹۴ به حدود ۲۰ میلیارد دلار رسیده است.

جهانگیری با اشاره به این‌که بسیاری از کشورهای نفتخیز که با تحریم‌ها نیز مواجه نبودند، پس از کاهش قیمت نفت با مشکلات متعددی روبه‌رو شدند خاطرنشان کرد: خوشبختانه ایران پس از کاهش بهای نفت علی‌رغم این‌که با تحریم‌های ظالمانه نیز مواجه بود، اما تلاطم اقتصادی بر کشور حاکم نشد و این به معنای دانش، تدبیر و علم مدیریت اقتصادی کشور است ضمن آن که مهم‌تر از همه این‌ها اعتمادی است که مردم به مدیریت کشور داشتند.

وی ادامه داد: اگر مردم به مدیریت کشور اعتماد نداشتند به سوی ارز و کالا‌ها هجوم می‌آوردند و این چیزی است که در مقاطعی در سال‌های گذشته شاهد آن بوده‌ایم.

معاون اول رییس‌جمهور اعتماد مردم را بزرگ‌ترین سرمایه کشور برشمرد و گفت: سرمایه اجتماعی در ۷ اسفند مجدداً تجدید حیات پیدا کرد و تقویت شد و فرصت جدیدی برای مدیران کشور ایجاد گردید.

جهانگیری با اشاره به این‌که تعداد شاغلین در پاییز ۹۴ نسبت به سال ۹۲، ۱ میلیون و ۱۷۹ هزار نفر بیش‌تر بوده است خاطرنشان کرد: این آمار از سوی مرکز آمار ایران و به صورت رسمی اعلام شده اما برخی در صحت آن تشکیک کردند و این در حالی است که رییس مرکز آمار همان رییس مرکز آمار در دولت گذشته است چرا که در دولت یازدهم بنا نداشته‌ایم که مدیران را بخاطر گرایش‌های سیاسی تغییر دهیم بلکه مدیران دولت گذشته که از تجربه و تخصص کافی برخوردار هستند همچنان در این دولت فعالیت دارند.

وی با اشاره به مشکل بیکاری در کشور خاطرنشان کرد: البته ما به خوبی درک می‌کنیم که در بسیاری از خانواده‌ها افراد جویای کار وجود دارد. مسأله بیکاری یکی از چالش‌های اصلی کشور است که به‌طور جدی به آن خواهیم پرداخت.

معاون اول رییس‌جمهور گفت: بیکاری جز از طریق سرمایه‌گذاری و تولید برطرف نمی‌شود و برای این‌که سرمایه‌گذاری افزایش پیدا کند باید بخش خصوصی به میدان بیاید و فضای امنی برای سرمایه‌گذاری شکل بگیرد تا شاهد حضور منابع خارجی در اقتصاد کشور و حل مشکل بیکاری باشیم.

جهانگیری با اشاره به سخن برخی افراد که می‌گویند تحریم‌ها هنوز لغو نشده و علت آن را مشکلات موجود بر سر راه همکاری‌های بانکی می‌دانند، تصریح کرد: تحریم‌ها لغو شده است، شورای امنیت، اتحادیه اروپا و رییس‌جمهور آمریکا نیز قطعنامه‌های گذشته را لغو کرده‌اند اما این‌که انتظار داشته باشیم ظرف مدت اندکی همه کار‌ها به روال گذشته و دوران پیش از تحریم بازگردد اشتباه است. کشوری که سال‌ها در فشار بوده و با تحریم‌ها مواجه بوده است، پس از لغو تحریم‌ها نیازمند مدت زمانی است تا همه امور به روال گذشته بازگردد.

وی همچنین با اشاره به این‌که برخی افراد حل مسایل بانکی و مشکل سوئیفت را همچنان برقرار می‌دانند خاطرنشان کرد: همه مسؤولین بانکی و اقتصادی کشور می‌گویند که مشکل سوئیفت برطرف شده است اما یک عده که تجربه لازم در فعالیت‌های اقتصادی ندارند همچنان اصرار می‌کنند که مشکل سوئیفت پابرجا است.

معاون اول رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: پس از لغو تحریم‌ها، از بهمن ماه فروش نفت افزایش پیدا کرده و امروز با ۴۰۰ هزار بشکه افزایش صادرات مواجه هستیم و پیش‌بینی‌ها این است که اوایل سال آینده میزان صادرات نفت کشور به ۲ میلیون بشکه و به میزان پیش از تحریم‌ها خواهد رسید.

جهانگیری با تأکید بر این‌که اقتصاد مقاومتی در سال ۹۵ محوریت خواهد داشت گفت: اقتصاد مقاومتی در دولت ایران یک موضوع جدی است که درون زایی و برون گرایی از رویکردهای اصلی آن است بدین معنا که هم باید به توانمندی داخلی اتکا داشته باشیم و هم باید با دنیا تعامل نماییم.

وی افزود: حبس کردن اقتصاد ایران در داخل کشور یعنی نابود کردن آن و کسانی که دنبال حبس کردن اقتصاد کشور هستند می‌خواهند اقتصاد ایران را نابود کنند.

معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری در اقتصاد مقاومتی مبنی بر این‌که اقتصاد مقاومتی انزوا نیست بلکه باید با دنیا تعامل داشته باشد خاطرنشان کرد: استفاده از توانمندی داخلی در بسیاری از طرح‌ها و پروژه‌ها نظیر سد سیمره قابل مشاهده است و به‌کارگیری توانمندی و نیروی داخلی کشور توسط مهندسان بومی در احداث سد سیمره افتخار آمیز است.

جهانگیری مهندسین، پیمانکاران و شرکت‌های ایرانی را از سرمایه‌های ایران برشمرد و گفت: این که گفته می‌شود سرمایه ایران فقط نفت است اشتباه است. پیمانکاران و مهندسین ایرانی که چنین کارهای بزرگی انجام می‌دهند نیز سرمایه‌های بی‌نظیر کشور هستند که اگر از آن‌ها حفاظت و حراست نکنیم و دچار آسیب بشوند، در حقیقت خیانتی بزرگ صورت گرفته است.

وی با اشاره به توانمندی شرکت‌های مهندسی و پیمانکار ایران گفت: بسیاری از این شرکت‌ها در مناقصات طرح‌ها و پروژه‌های بین‌المللی با وجود حضور شرکت‌های رقیب بین‌المللی موفق می‌شوند که اجرای پروژه را از آن خود کنند و ما باید از این شرکت‌ها حمایت و مراقبت کنیم تا بتوانند در برنامه‌های خود موفق عمل کنند.

معاون اول رییس‌جمهور نیروگاه سد سیمره را نیز کاری بزرگ و ستودنی توصیف کرد و گفت: باید از همه دست اندرکاران اجرای این پروژه افتخار آمیز قدردانی کنیم.

جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود استان ایلام را استانی پر اهمیت برای کشور توصیف و خاطرنشان کرد: زمانی که نیاز بود عده‌ای سینه خود را در برابر دشمن سپر کنند ایلامی‌ها در خط مقدم قرار داشتند و بر ما است که به آن‌ها احترام بگذاریم و قدردان آن‌ها باشیم.

وی گفت: ایلام آینده بسیار خوبی دارد و دربخش کشاورزی با وجود طرح‌های خوب آبرسانی که در این استان اجرا شده، بسیاری از اراضی به‌زودی زیر کشت خواهند رفت.

معاون اول رییس‌جمهور با بیان این‌که طرح‌های مهمی در بخش نفت و گاز برای ایلام فعال خواهد شد خاطرنشان کرد: پیش‌بینی ما این است که ایلام در آینده یکی از استان‌های توسعه یافته کشور خواهد بود.

در این مراسم وزیر نیرو نیز ضمن قدردانی از دست اندرکاران اجرای سد و نیروگاه سیمره به تشریح رویکرد دولت در خصوص سد‌سازی پرداخت و گفت: در دولت یازدهم تغییر رویکردی عالمانه و دقیق در امر سدسازی صورت گرفت و در برنامه سدسازی کشور بازنگری شد.

چیت‌چیان افزود: در دولت تدبیر و امید برای سدسازی موضوعات مختلفی نظیر مسایل اجتماعی، مسایل زیست‌محیطی و موضوعات فنی مورد بررسی دقیق قرار گرفت و در برخی سد‌ها و نیروگاه‌ها تجدید نظرهایی اعمال شد.

 

استاندار ایلام نیز در این مراسم از اجرا و تکمیل پروژه‌های آبرسانی در این استان ابراز خرسندی کرد و به تشریح نقش این پروژه‌ها در توسعه استان پرداخت.