نهاوندیان مطرح کرد:اطمینان ایران به سرمایه‌گذاران خارجی برسر قراردادهای نفتی

  ایران قصد دارد به سرمایه‌گذاران اطمینان دهد که نسبت به معرفی قراردادهای جدید و بهبودیافته نفتی متعهد است و اختلافات داخلی بر سر بازگشت شرکت‌های انرژی بین‌المللی به ایران را کم اهمیت اعلام کند. به گزارش ایسنا، رییس دفتر ریاست جمهوری، محمد نهاوندیان، در گفت‌و‌گو با روزنامه فایننشال تایمز اظهارکرد: لغو تحریم‌ها یک فرصت […]

 

ایران قصد دارد به سرمایه‌گذاران اطمینان دهد که نسبت به معرفی قراردادهای جدید و بهبودیافته نفتی متعهد است و اختلافات داخلی بر سر بازگشت شرکت‌های انرژی بین‌المللی به ایران را کم اهمیت اعلام کند.

به گزارش ایسنا، رییس دفتر ریاست جمهوری، محمد نهاوندیان، در گفت‌و‌گو با روزنامه فایننشال تایمز اظهارکرد: لغو تحریم‌ها یک فرصت «برد-برد» برای ایران و غرب ایجاد کرده و ایران خواهان تعامل سازنده با جهان است.

وی گفت: ما باید به آینده فکر کنیم و همکاری بین اقتصاد ایران و جهان بیرون برای همه مفید است.

وزارت نفت ایران ماه گذشته کنفرانس لندن را که از مدت‌ها قبل برای رونمایی از قراردادهای جدید نفتی ایران، همه منتظرش بودند لغو کرد چرا طیف مخالف در ایران با حمله به دولت آن را تلاشی از سوی شرکت‌های نفتی بین‌المللی برای غارت منابع طبیعی ایران عنوان کردند.

نهاوندیان گفت: دولت حسن روحانی در حال همکاری با منتقدان برای حل این مسأله است. دولت تصمیم گرفته که توسعه صنعت نفت را ادامه دهد و برای این منظور به سرمایه‌گذاری خارجی احتیاج است. ما چارچوب قراردادهای نفتی را تغییر داده‌ایم.

وی افزود: این قرارداد‌ها هنوز نهایی نشده‌اند و هنوز می‌توان درباره آن‌ها اظهارنظر کرد. نمی‌توان این نظرات را مخالفت نامید ولی نظرات متفاوتی وجود دارند و دولت مایل است تمام این نظرات را لحاظ کند.

نهاوندیان خاطرنشان کرد: ایران آماده تجارت است و ما در حال ایجاد یک شرایط مثبت هستیم.

وی با اشاره به بخش‌هایی همچون نفت و گاز، مواد معدنی، تولید و گردشگری که فرصت سرمایه‌گذاری در آن‌ها در ایران وجود دارد گفت: ما و جهان می‌توانیم به گذشته نگاه کنیم و دائم نگران باشیم یا این‌که به آینده بنگریم و واقع بین باشیم.

فایننشال تایمز نوشت: این در حالیست که مخالفان تندرو گشایش اقتصاد ایران به روی جهان نظرات کاملاً مخالفی با سخنان نهاوندیان دارند و مقامات اجرایی شرکت‌های خارجی به ویژه معتقدند که ابهامات زیادی برای به منظور سرمایه‌گذاری در ایران وجود دارد.

ایران سعی دارد پس از لغو تحریم‌هایی که اقتصاد و بخش انرژی این کشور را فلج کرده بودند، تولید و صادرات نفت خود را افزایش دهد.

ایران انتظار دارد تولید نفت خود را در ماه‌های آینده ۵۰۰ هزار بشکه در روز و ظرف یک سال یک میلیون بشکه در روز افزایش دهد. ایران که قبل از تشدید تحریم‌ها در سال ۲۰۱۲ پس از عربستان دومین تولید کننده بزرگ اوپک بود، در سال ۲۰۱۵ به‌طور متوسط روزانه ۲٫۸ میلیون بشکه نفت تولید کرد که بسیار از کم‌تر از تولید روزانه ۳٫۶ میلیون بشکه‌ای سال ۲۰۱۱ است.

 

نهاوندیان تأکید: ایران قصد دارد در یک دهه آینده به رشد اقتصادی سالانه ۸ درصدی برسد و بخش عمده‌ای از این هدف در راستای «تعامل سازنده با غرب» محقق خواهد شد.