زیان ۸۶ درصدی ۲۲ شرکت بزرگ فلزی در سال ۹۴

  فقط ۳ شرکت (۱۴درصد) از شرکت‌های گروه فلزات اساسی نسبت به سال ۹۳ افزایش سود خالص داشته‌اند و ۸۶ درصد از آن‌‌ها یا زیان شناسایی کرده‌اند یا با کاهش سود خالص مواجه شده‌اند. گروه نسیم‌آنلاین، مدیریت دو سال و نیمه دولت روحانی بر اقتصاد کشور شرایطی را فراهم کرده که امروز با گذشت نزدیک […]

 

فقط ۳ شرکت (۱۴درصد) از شرکت‌های گروه فلزات اساسی نسبت به سال ۹۳ افزایش سود خالص داشته‌اند و ۸۶ درصد از آن‌‌ها یا زیان شناسایی کرده‌اند یا با کاهش سود خالص مواجه شده‌اند.

گروه نسیم‌آنلاین، مدیریت دو سال و نیمه دولت روحانی بر اقتصاد کشور شرایطی را فراهم کرده که امروز با گذشت نزدیک به ۱۰۰۰ روز از عمر دولت، وضعیت هر بخش از اقتصاد کشور را که در بورس بررسی کنید نتیجه‌ای جز ناامیدی عایدتان نمی‌شود. این وضعیت در سال ۹۴ به شدت تشدید شده و گزارش‌های ۶ ماهه و ۹ ماهه نخست امسال نشان می‌دهد که بی‌سابقه‌‌ترین رکود حاکم بر دهه‌های اخیر، اقتصاد کشور را فرا گرفته است. یکی از بخش‌هایی که اوضاع بسیار وخیمی را می‌گذراند شرکت‌های وابسته به فلزات اساسی است که در دو سال ‌و نیم اخیر آب‌خوش از گلویشان پایین نرفته است. صنعت فولاد، مس، ذوب‌آهن، آلومینیم و حتی لوله و ماشین‌سازی هم در دولت روحانی وارد رکود عمیقی شده‌اند که خروج از آن بسیار سخت به نظر می‌رسد.

صنعت فولاد کشور با توجه به افزایش واردات فولاد از چین در دولت تدبیر و امید و توقف ساخت‌ و ساز در کشور به یک صنعت ورشکسته تبدیل شده است. این در حالی است که در سال‌های قبل شاهد سودآوری سرشار صنعت فولاد ایران بودیم و حتی به عنوان یک صادر کننده در منطقه ظاهر می‌شدیم.

همچین انبار کارخانه‌های ذوب‌آهن، آلومینیم و مس هم این روز‌ها مملو از تولیداتی است که بازاری در وضعیت فعلی اقتصاد ایران برایشان وجود ندارد و دولتمردان یازدهم تدبیری برای فروش آن‌‌ها نداشته‌اند. بررسی گزارش حدود ۳۰۰ روز اول سال ۹۴ از وضعیت شرکت‌های وابسته به فلزات اساسی به خوبی اوضاع اسفبار صنایع وابسته به این فلزات را نشان می‌دهد. با یک نگاه ساده به وضعیت این شرکت‌ها در بورس می‌توان دریافت که ۸۲ درصد از شرکت‌های این گروه نسبت به سال ۹۳ با کاهش فروش مواجه شده‌اند. همچنین فقط ۳ شرکت (۱۴درصد) از شرکت‌های گروه مذکور نسبت به سال ۹۳ افزایش سود خالص داشته‌اند و ۸۶ درصد از آن‌‌ها یا زیان شناسایی کرده‌اند یا با کاهش سود خالص مواجه شده‌اند.۶۴ درصد این شرکت‌ها هم با کاهش تولید روبه‌رو بوده‌اند.

به گزارش ‌نسیم‌آنلاین‌، در گروه فلزات اساسی ۵۹ درصد شرکت‌ها با اعلام تعدیل منفی، پیش‌بینی سود سالیانه خود را با توجه به عملکرد ۶ ماهه کاهش داده‌اند و تنها ۳ شرکت تعدیل مثبت اعلام کرده‌اند.

واکاوی وضعیت این شرکت‌ها در بازار سرمایه نشان می‌دهد که برخی از شرکت‌های این گروه علی‌رغم کاهش سود یا تغییر پیش‌بینی سالیانه از سود به زیان، پوشش مناسبی نداشته‌اند و همین امر بیانگر کاهش بیش‌تر سود و افزایش زیان در شرکت‌های مذکور تا پایان سال می‌باشد.

 

به این ترتیب می‌توان گفت صنعت فلزات اساسی کشور در دو سال ‌و نیم اخیر به عنوان یکی از خاستگاه‌های اصلی، در مرز ورشکستگی این صنایع قرار گرفته که اگر تیم اقتصادی دولت هرچه سریع‌تر چاره‌ای برای آن نیندیشد وضعیت بسیار بدی در انتظارشان خواهد بود.