شهر اطلسی‌‌ها آماده استقبال از بهار

   همدان به عنوان یکی از ۵ شهر گردشگری کشور و با داشتن جاذبه‌های تاریخی و طبیعی منحصربه‌فرد، آماده استقبال از مهمانان نوروزی می‌شود، نوروز فرصت مناسبی برای معرفی کهن شهر همدان است. به گزارش مهر، این روز‌ها با نزدیک شدن به فصل بهار و فرا رسیدن نوروز، تکاپوی افراد برای استقبال از نوروز این […]

 

 همدان به عنوان یکی از ۵ شهر گردشگری کشور و با داشتن جاذبه‌های تاریخی و طبیعی منحصربه‌فرد، آماده استقبال از مهمانان نوروزی می‌شود، نوروز فرصت مناسبی برای معرفی کهن شهر همدان است.

به گزارش مهر، این روز‌ها با نزدیک شدن به فصل بهار و فرا رسیدن نوروز، تکاپوی افراد برای استقبال از نوروز این آیین کهن ایرانی بسیار شده است، نوروز فرصت مناسبی برای گشت‌وگذار و سفر محسوب می‌شود و مردم کشور با نزدیک شدن به ایام تعطیلات نوروزی مهیای سفر می‌شوند تا از فرصت به دست آمده استفاده کافی را ببرند.

مردم کشور ایران برای سفرهای نوروزی و استفاده از تعطیلات نوروزی شهر‌های مختلفی از کشور را انتخاب می‌کنند که در این میان همدان «پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین» همواره یکی از مقاصد گردشگران نوروزی محسوب می‌شود و به عنوان گل سر سبد منطقه غرب کشور آغوش خود را به روی مهمانان نوروزی باز می‌کند.

همدان کهن شهر ایران، شهر اطلسی‌ها، شهر بوعلی سینا و باباطاهر گنج‌های نهفته در دل خود دارد که هر گردشگر و مسافر با ورود به این شهر زیبایی‌ها و جاذبه‌های آن را هرگز از یاد نخواهد برد.

همدان به عنوان بکی از مراکز گردشگری کشور پتانسیل‌های فراوانی دارد

همدان به عنوان ۵ شهر گردشگری کشور پتانسیل‌های فراوانی دارد که شامل جاذبه‌های تاریخی بی‌نظیر و جاذبه‌های طبیعی منحصر به فرد است که هریک از این جاذبه‌ها و پتانسیل‌ها گویای فرهنگ و تمدن بی‌نظیر کهن شهر همدان است، تپه باستانی هگمتانه با قدمت بیش از ۳ هزار سال نخستین پایتخت ایران زمین بوده و یکی از جاذبه‌های گردشگری و میراث فرهنگی استان همدان و شهر همدان محسوب می‌شود و در کنار آن سایت موزه هگمتانه اشیای بی‌نظیری را که از این تپه و سایر نقاط همدان کشف شده به نمایش گذاشته است.

وجود موزه‌های بی‌نظیر مانند موزه مشاهیر، موزه حمام قلعه، موزه تاریخ طبیعی، موزه مردم‌شناسی، موزه آرامگاه بوعلی، موزه حمام حاج آقا تراب نهاوندف موزه لطفعلیان ملایر از جمله ده‌ها موزه استان همدان است که هر یک گردشگران خاص خود را دارد و در ایام نوروز می‌تواند فرصت مناسبی برای دوستداران فرهنگ و تاریخ و تمدن ایران زمین و بازدید از این موزه‌ها باشد.

آرامگاه باباطاهر، شاعر شیرین سخن همدانی و آرامگاه حکیم نامی بوعلی سینا، شیر سنگی، برج قربان، گنبد علویان، تپه باستانی نوشیجان و غیره از جمله مکان‌های تاریخی منحصر به فرد استان همدان بوده که علاقه‌مندان به تاریخ را به سوی خود فرا می‌خواند.

بازار سنتی شهر همدان با راسته‌های مختلفی چون کفشدوزخانه، مسگر خانه، چاقو سازها، نخود بریز‌ها با بافت تاریخی و بی‌نظیر خود مکان مناسبی برای گشت‌و‌گذار و خرید سوغاتی از شهر همدان است و سوغاتی‌های همدان همچون انگشت پیچ و کماج و حلوا زرده و غیره می‌تواند ره توشه‌ای خوبی برای مسافران نوروزی باشد.

غار شگفت‌انگیز علیصدر پذیرای مسافران نوروزی

دهکده تفریحی توریستی گنج نامه همدان با امکانات متنوع مانند تله‌کابین، سورتمه ریلی، تیرول، بانجی جامپینگ و تپه تفریحی توریستی عباس آباد همدان و غار علیصدر به عنوان بلند‌ترین غار آبی جهان جزو جاذبه‌های طبیعی و گردشگری همدان محسوب می‌شود که چشم هر بیننده را به خود خیره می‌سازد.

همدان با داشتن جاذبه‌های بی‌نظیر گردشگری و تاریخی، آغوش خود را به روی مسافران باز کرده است و اما در این میان مسؤولان استان و شهر همدان نیز پای کار آمدند تا نوروز ۹۵ خاطرات خوشی را برای گردشگران و مسافران نوروزی در همدان رقم بزنند.

نوروز و سفرهای نوروزی فرصت بسیار مناسبی برای معرفی هرچه بیش‌تر همدان و پتانسیل‌های گردشگری آن به گردشگران بوده است و از همین رو باید نهایت استفاده را از این فرصت کرد تا بتوان زمینه‌ای برای جذب مسافر در فصول دیگر سال نیز فراهم شود در واقع سفر‌های نوروزی زمان مناسبی برای تبلیغات در خصوص جاذبه‌های تاریخی و طبیعی همدان و همچنین پتانسیل گردشگری آن است تا همدان به یک مقصد برای گردشگران نوروزی تعریف شود.

استان همدان هنوز به خوبی معرفی نشده است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان همدان نیز با اشاره به این‌که استان همدان هنوز به خوبی معرفی نشده و باید برای شناساندن آن تلاش کرد، اظهار داشت: همدان نه‌تنها در خارج از کشور بلکه در داخل کشور نیز معرفی نشده است.

علی مالمیر بیان داشت: این در حالی است که بازار هدف گردشگری استان باید علاوه بر داخل، خارج از کشور نیز باشد که نتوانستیم همدان را خوب معرفی کنیم.

با توجه به سخنان مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان همدان باید از فرصت نوروز برای معرفی بهتر همدان استفاده کرد، معاون گردشگری میراث فرهنگی استان همدان نیز با بیان این‌که برای استقبال از نوروز و پذیرایی از مهمانان نوروزی شرایط در همدان کاملاً آماده شده است، بیان کرد: با هم‌افزایی دستگاه‌های مختلف اجرایی در همدان می‌توان استقبال خوبی از مهمانان نوروزی داشت.

علی خاکسار در ادامه سخنان خود با بیان این‌که میراث فرهنگی استان همدان اقدام به تهیه ۴۵ نسخه اقلام گردشگری مانند بروشور نکرده است، گفت: این اقلام در اختیار گردشگران قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به این‌که بنر متحدالشکلی توسط همه دستگاه‌های ذی‌ربط برای استقبال از مسافران نوروزی تهیه شده است، افزود: برنامه‌های مختلف فرهنگی توسط شهرداری و میراث فرهنگی برای مسافران نوروزی تدارک دیده شده است.

معاون گردشگری میراث فرهنگی استان همدان از پخش تیزرهای تبلیغاتی همدان از شبکه‌های سراسری خبر داد و بیان کرد: تیرهای تبلیغاتی در مورد اماکن گردشگری و جاذبه‌های تاریخی و تفریحی و توریستی همدان در حال تهیه است که قبل از ایام نوروز از شبکه‌های سراسری پخش می‌شود.

خاکسار اضافه کرد: اپلیکیشنی نیز طراحی شده که مسافران با نصب آن بر روی گوشی‌های اندروید تمام اطلاعات شهر همدان و امکان گردشگری و نقاط اسکان و غیره را دریافت می‌کنند.

با همکاری همه دستگاه‌های اجرایی میزبان خوبی برای مسافران نوروزی خواهیم بود

وی از بسیج تمام امکانات استان همدان برای استقبال از مهمانان نوروزی خبر داد و گفت: با همکاری همه دستگاه‌های اجرایی میزبان خوبی برای مسافران نوروزی خواهیم بود.

معاون گردشگری میراث فرهنگی استان همدان از راه‌اندازی بازارچه‌های نوروزی در کنار اماکن گردشگری همدان در ایام نوروز خبر داد و گفت: ارایه صنایع دستی استان همدان در این بازارچه‌ها فرصت مناسبی برای معرفی صنایع دستی استان بوده و نوروز فرصت مناسبی برای به‌کارگیری از توان بخش خصوصی و تشکل‌ها برای معرفی بهتر همدان است.

خاکسار از اجرای برنامه‌ها و جنگ‌های شاد در ایام تعطیلات برای مسافران خبر داد و گفت: روزهای ۵ و ۱۲ فروردین ماه جنگ‌های شادی در همدان برگزار می‌شود.

خاکسار با تأکید بر این‌که شرایط جوی بر تعداد مسافران نوروزی به‌طور قطع تأثیرگذار خواهد بود، اظهار داشت: کمیته‌های ۱۰ گانه خدمات سفر از اسکان و ترافیک گرفته تا رفاه و امداد و نجات و تنظیم بازار همه برای ایجاد شرایط مناسب برای مسافران نوروزی تلاش می‌کنند و به‌طور قطع با روند رو به رشد گردشگران در همدان روبه‌رو خواهیم بود.

پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین، حدود هزار و ۹۰۰ اثر و بنا و جاذبه تاریخی و طبیعی و گردشگری را در دل خود جای داده است

وی با اعلام این‌که تمام اماکن گردشگری استان همدان آمادگی کامل را برای پذیرایی و استقبال از مهمانان نوروزی دارند، عنوان داشت: راهنمایان گردشگری آموزش‌های لازم را دیده‌اند و در اماکن تاریخی استان همدان آماده راهنمایی مسافران نوروزی هستند.

با نزدیک شدن به ایام نوروز و تعطیلات نوروزی و شنیدن صدای پای نوروز همه دستگاه‌های خدمات رسان استان همدان از جمله شهرداری، میراث فرهنگی، آموزش و پرورش، هلال احمر، آبف برق و بانک‌ها و امور بیمه‌ای و در کنار آن هتل‌ها، مهمانپذیر‌ها و اماکن اقامتی و تفریحی و توریستی، همه و همه برای استقبال از مهمانان نوروزی آماده می‌شوند تا نوروز ۹۵ در شهر تاریخی همدان برای تمام مسافران نوروزی خاطره‌ای به یاد ماندنی شود.

 

استان همدان، پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین، حدود هزار و ۹۰۰ اثر و بنای و جاذبه تاریخی و طبیعی و گردشگری را در دل خود جای داده است که نیمی از آن به ثبت ملی رسیده است.