معاون وزیر ارتباطات خبر داد:برگزاری مزایده نخستین اپراتور ماهواره‌ای برای ساخت ماهواره ملی

  علی اصغر عمیدیان از صدور پروانه فعالیت نخستین اپراتور ماهواره‌ای در بازار ارتباطات کشور تا شهریورماه سال ۹۵ خبر داد و گفت: با ایجاد این اپراتور شرایط برای ساخت ماهواره ملی فراهم می‌شود. معاون وزیر ارتباطات در گفت‌و‌گو با مهر، صدور پروانه فعالیت و ایجاد نخستین اپراتور ماهواره‌ای را از اولویت‌های برنامه‌های وزارت ارتباطات […]

 

علی اصغر عمیدیان از صدور پروانه فعالیت نخستین اپراتور ماهواره‌ای در بازار ارتباطات کشور تا شهریورماه سال ۹۵ خبر داد و گفت: با ایجاد این اپراتور شرایط برای ساخت ماهواره ملی فراهم می‌شود.

معاون وزیر ارتباطات در گفت‌و‌گو با مهر، صدور پروانه فعالیت و ایجاد نخستین اپراتور ماهواره‌ای را از اولویت‌های برنامه‌های وزارت ارتباطات برای سال ۹۵ عنوان کرد و اظهار داشت: هم اکنون در راستای تدوین طرح نهایی، جزییات طرح مدنظر برای مقررات‌گذاری اپراتور ماهواره‌ای را به سازمان فضایی ایران ارسال کردیم.

وی با بیان این‌که پس از دریافت نظر نهایی سازمان فضایی ایران، اصول صدور حاکم بر پروانه اپراتور ماهواره‌ای در کشور تدوین می‌شود اضافه کرد: پیش‌بینی می‌شود که این مقررات اردیبهشت ماه ۹۵، برای تصویب نهایی در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، آماده شود.

معاون وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات با تأکید بر این‌که برای راه‌اندازی و ساخت ماهواره ملی در کشور نیازمند حضور یک اپراتور ماهواره‌ای هستیم، گفت: ماهواره ملی با حضور و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی فعال خواهد شد و علاوه بر آن بخش خصوصی باید در این پروژه انتقال تکنولوژی و مدیریت را مدنظر قرار دهد. براین اساس با حضور اپراتور ماهواره‌ای می‌توان درجهت استفاده از توان بخش خصوصی با همکاری دولت، برای ساخت ماهواره ملی، برنامه‌ریزی کرد.

دبیر کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات پیش‌بینی کرد که پس از طرح اصول حاکم بر پروانه اپراتور ماهواره‌ای، اسناد مزایده برای صدور پروانه، نهایی و اعلام می‌شود که در نهایت در شهریورماه سال ۹۵ مجوز ایجاد و بهره‌برداری از نخستین اپراتور ماهواره‌ای کشور صادر خواهد شد.

به گفته وی با ایجاد این اپراتور، بهره‌برداران خدمات ماهواره‌ای ملزم خواهند شد از این اپراتور خدمات دریافت کنند.

رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تأکید کرد: این اپراتور می‌تواند ماهواره داشته باشد و خدمات ماهواره‌ای به سازمان‌هایی که نیاز به این خدمات دارند ارایه کند. براین اساس خدمات دهندگان ارتباطات ماهواره‌ای در کشور – SAP-، شرکت ارتباطات زیرساخت و بانک مرکزی به عنوان بهره‌برداران خدمات ماهواره‌ای در کشور و استفاده کنندگان از این خدمات، باید از این اپراتور ماهواره‌ای خدمات دریافت کنند و حتی می‌توانند به عنوان سرمایه‌گذار در این پروژه مشارکت کنند.

 

عمیدیان پیش از این نیز گفت: اپراتور ماهواره‌ای قرار است در قالب یک کنسرسیوم با مشارکت سازمان فضایی ایران، شرکت ارتباطات زیرساخت و بخش خصوصی فعالیت خود را آغاز کند. این اپراتور باید نقطه مداری در اختیار بگیرد و امور مربوط به ماهواره‌ها را مدیریت کند و پس از آن به بهره‌برداران از این خدمات، سرویس‌دهی خواهد کرد.