سه‌شنبه این هفته،بزرگ‌ترین اوراق مشارکت نفتی در تاریخ بورس تهران عرضه می‌شود

  نخستین بار در تاریخ بورس اوراق بهادار تهران سه‌شنبه این هفته ۵ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت شرکت ملی نفت در ۲ مرحله منتشر و عرضه می‌شود. برای نخستین بار در تاریخ فعالیت بورس تهران، اوراق مشارکت شرکت ملی نفت ایران در دو حجم ۳۵۰۰ میلیارد تومانی و ۱۵۰۰ میلیارد تومانی سه شنبه این […]

 

نخستین بار در تاریخ بورس اوراق بهادار تهران سه‌شنبه این هفته ۵ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت شرکت ملی نفت در ۲ مرحله منتشر و عرضه می‌شود.

برای نخستین بار در تاریخ فعالیت بورس تهران، اوراق مشارکت شرکت ملی نفت ایران در دو حجم ۳۵۰۰ میلیارد تومانی و ۱۵۰۰ میلیارد تومانی سه شنبه این هفته در تالار شیشه‌ای حافظ منتشر و عرضه می‌شود.

در این رابطه مدیرعامل کارگزاری خبرگان سهام در گفت‌وگو با فارس، درباره سازوکار انتشار این اوراق گفت: اوراق مشارکت شرکت ملی نفت ایران در دو نماد معاملاتی «مپارس۷۱۲» و «مغرب ۹۷۱۲» به ترتیب در حجم‌های ۳۵۰۰ میلیارد تومانی و ۱۵۰۰ میلیارد تومانی طی روز سه شنبه این هفته از طریق بورس منتشر و در بازار بدهی بورس تهران معاملات ثانویه آن آغاز خواهد شد.

محمد کفاش پنجه‌شاهی با بیان این‌که انتشار ۵ هزار میلیارد تومانی اوراق مشارکت شرکت ملی نفت ایران بزرگ‌ترین حجم از اوراق مشارکت منتشر شده در کل تاریخ بورس تهران است، عنوان کرد: اوراق مشارکتی که از طریق بورس منتشر و معامله خواهد شد، بر خلاف اوراق مشارکت رایج در شبکه بانکی از نرخ جریمه پیش از سررسید برخوردار نیست و محدودیتی برای خریداران حقیقی و حقوقی در روز عرضه این اوراق وجود ندارد.

وی با اشاره به مزیت انتشار اوراق مشارکت در بازار سرمایه عنوان کرد: اوراق مشارکت شرکت ملی نفت به دلیل این‌که بازار گردان برخوردار نیست می‌تواند بازده مؤثر این اوراق را به دلیل آنکه کف قیمتی مشخصی در بازار ثانویه برای این اوراق تعریف نشده تحت تأثیر قرارداده و برای خریدار اوراق منافع بیش‌تری علاوه بر نرخ سود پرداختی ناشر در سررسید، در بر داشته باشد.

این مقام مسؤول از تلاش برخی خریداران حقوقی در قالب کنسرسیوم برای خرید این اوراق در روز سه‌شنبه این هفته خبر داد و افزود: اوراق مشارکت شرکت ملی نفت در حجم‌های ۱۵۰۰ میلیارد تومانی و ۳۵۰۰ میلیارد تومانی منتشر خواهد شد که به ترتیب به منظور تأمین مالی بخشی از منابع مورد نیاز اجرای پروژه میدان نفتی غرب کارون و اجرای پروژه میدان گازی پارس جنوبی از سوی این شرکت مصرف خواهد شد.

اوراق مشارکت شرکت ملی نفت در دو حجم ۳۵ میلیون ورقه‌ای و ۱۵ میلیون ورقه‌ای و با نرخ سود ۲۱ درصد منتشر می‌شوند که به مدت ۳ سال از تاریخ انتشار تا تاریخ سررسید ۲۵ اسفند ماه ۹۷ معتبر خواهند بود.

این اوراق متعهد عرضه و بازارگردان نداشته و ضامن آن صندوق های بازنشستگی، پس انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت است.

عامل فروش این اوراق نیز شرکت کاگزای خبرگان سهام و عامل پرداخت سود علی‌الحساب این اوراق که هر ۳ ماه یکبار پرداخت خواهد شد، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه است.

همچنین حداقل حجم خرید اوراق مشارکت شرکت ملی نفت از یک ورقه و بدون محدودیت خواهد بود و هر یک از خریداران می‌بایست قبل از هر اقدامی نسبت به دریافت کد معاملاتی از کارگزار خود اقدام کنند.

 

در عین حال هر یک از خریداران می‌بایست هنگام خرید اوراق یک شماره حساب بانکی متمرکز به همراه شماره شبا جهت واریز سود و اصل اوراق به ‌کارگزار خود اعلام کنند.