صندوق‌های سرمایه‌گذاری رکورددار سود در بورس

  با آغاز روند صعودی بورس تهران از نیمه دی ماه صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز جان تازه‌ای گرفتند و همزمان با رشد بورس بازدهی‌های جالبی نصیب همراهان خود کردند. به گزارش ایسنا، صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعال در بورس تهران که همزمان با رکود مدت دار بازار سرمایه در دو سال گذشته در رکود فرو رفته و همراهان […]

 

با آغاز روند صعودی بورس تهران از نیمه دی ماه صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز جان تازه‌ای گرفتند و همزمان با رشد بورس بازدهی‌های جالبی نصیب همراهان خود کردند.

به گزارش ایسنا، صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعال در بورس تهران که همزمان با رکود مدت دار بازار سرمایه در دو سال گذشته در رکود فرو رفته و همراهان خود را متضرر کرده بودند، با آغاز روند صعودی بازار سرمایه جان دوباره گرفتند و سودده شدند.

بر این اساس با آغاز مجدد رونق بورس تهران در دی ماه صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز از رکود دامنگیر بورس خارج شدند و بازدهی مطلوبی نصیب همراهان خود کردند؛ به‌طوری که با رسیدن میانگین بازدهی بورس تهران به ۲۵ درصد، صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز با افزایش بازدهی مواجه شدند و سودهای جالب و چشمگیری ثبت کردند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که در یک ماه گذشته صندوق‌های سرمایه‌گذاری بیش‌ترین بازدهی را کسب کرده و در مقام اول ایستاده‌اند به‌طوری که از میان ۹۰ صندوق سرمایه‌گذاری فعال در سهام ۸۲ صندوق موفق به کسب بازدهی مثبت شدند و تنها ۸ صندوق روند نزولی طی کردند.

بر این اساس از میان صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام صندوق نقش جهان توانسته با کسب ۲۸ درصد بازدهی در یکماه گذشته بیش‌ترین میزان بازدهی را کسب کند و در صدر سایر صندوق‌ها قرار بگیرد.

بعد از نقش جهان، صندوق‌های نیکان پارس با ۲۵ درصد، پیشگام با ۲۴ درصد، سهم آشنا با ۲۲ درصد و البرز با ۱۸ درصد بازدهی از صندوق‌هایی هستند که بیش‌ترین بازدهی را در یکماه گذشته کسب کردند و در مقام‌های بعدی ایستادند.

در این میان صندوق‌های دماسنج، نوین نگر آسیا، پویا و کارگزاری بانک سپه از قافله عقب مانند و با کسب بازدهی منفی در انتهای جدول قرار گرفتند.

همچنین از میان صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت نیز از بین ۴۵ صندوق حاضر در این بخش ۴۴ صندوق با بازدهی مثبتی همراه شدند که در این میان صندوق‌های نیکوکاری پرسپولیس با کسب بازدهی ۱۱ درصدی بیش‌ترین بازدهی را در بین همگروه‌های خود کسب کرده و در مقام اول ایستاده است، اما صندوق پاداش سرمایه ثابت با کسب بازدهی منفی در قعر جدول قرار گرفته است.

در این میان صندوق‌های مختلط نیز وضعیت مشابهی مانند سایر صندوق‌ها دارند؛ به‌طوری که تمامی صندوق‌های این گروه نیز در یک ماه اخیر موفق به کسب بازدهی مثبتی شدند و همراهان خود را خوشحال کردند؛ از میان صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط، صندوق توسعه پست بانک با ۱۶ درصد نیکی‌گستران با ۱۱ درصد و آسمان خاورمیانه با ۸ درصد ۳ صندوقی هستند که بیش‌ترین بازدهی را نصیب همراهان خود کردند.

همزمان با لغو تحریم‌های بین‌المللی و رشد قیمت سهام شرکت‌ها در بورس تهران و همچنین ورود نقدینگی جدید به بازار سرمایه، صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز رویه مثبتی در پیش گرفتند و با کسب سود عملکرد مطلوبی از خود به نمایش گذاشتند و موفق به کسب بازدهی مثبت بعد از مدت‌ها رکود شدند که این موضوع می‌تواند نشانه مثبتی برای بازار سهام باشد.

 

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام، صندوق‌های با درآمد ثابت و صندوق‌های مختلط از انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعال در بازار سرمایه ایران هستند که یکی از تفاوت‌های آن‌ها با یکدیگر در میزان مخاطره‌پذیری یا ریسک آن‌هاست. در این میان صندوق‌های سهام به‌خاطر ماهیت خود از ریسک بالاتری برخوردارند و از این‌رو در زمان‌های رونق بازار نیز می‌توانند بازده بیش‌تری را برای سرمایه‌گذاران به ارمغان آورند صندوق‌های سرمایه‌گذاری یکی از مناسب‌‌ترین شیوه‌ها برای سرمایه‌گذاری کسانی است که با بازار سرمایه آشنایی کافی نداشته و یا وقت کافی برای خرید و فروش سهم و رصد کردن اتفاقات ر ا ندارند.