حزب‌ا… لبنان را در لیست «تروریستی» قرار داد

    اتحادیه عرب در سایه فشار‌های عربستان و با وجود مخالفت عراق، الجزایر و لبنان، نام حزب‌ا… لبنان را در لیست «تروریستی» خود قرارداد.به گزارش ایسنا به نقل از سایت شبکه خبری اسکای‌نیوز عربی، این نشست که در سطح وزرای خارجه اتحادیه عرب در مقر این اتحادیه در قاهره برگزار شد، به تنش و […]

    اتحادیه عرب در سایه فشار‌های عربستان و با وجود مخالفت عراق، الجزایر و لبنان، نام حزب‌ا… لبنان را در لیست «تروریستی» خود قرارداد.به گزارش ایسنا به نقل از سایت شبکه خبری اسکای‌نیوز عربی، این نشست که در سطح وزرای خارجه اتحادیه عرب در مقر این اتحادیه در قاهره برگزار شد، به تنش و درگیری لفظی بین وزرای خارجه برخی کشور‌ها منجر شد.

وحید مبارک سیار، قائم مقام وزارت خارجه بحرین که کشورش ریاست نشست اتحادیه عرب را برعهده داشت در یک کنفرانس خبری گفت: در این نشست همه کشور‌ها به جز لبنان، عراق، و الجزایر، با تصمیم مذکور موافقت کردند.

عضویت سوریه در اتحادیه عرب طی چند سال اخیر به حالت تعلیق درآمده است.

این اقدام اتحادیه عرب در خصوص حزب‌ا… لبنان بعد از گذشت یک هفته از اقدام مشابه شورای همکاری خلیج‌فارس و با فشار و لابی کشورهای عضو این شورا به ویژه عربستان صورت گرفت.

در این نشست اختلافات میان عربستان و عراق بالا گرفت و گفته می‌شود درگیری‌های لفظی بین نمایندگان دیپلماتیک دو کشور به وجود آمده است.

یک منبع در وزارت خارجه عراق در این باره گفت که هیأت عربستانی صدوچهل‌وپنجمین نشست شورای اتحادیه عرب را به نشانه اعتراض به سخنان ابراهیم الجعفری، وزیر خارجه عراق در دفاع از نیروهای مردمی کشورش و حزب‌ا… لبنان ترک کردند.

سخنگوی وزارت خارجه عربستان هنوز در این خصوص اظهارنظر نکرده است.

وزیر خارجه عراق در سخنان خود در نشست مذکور با دفاع تمام قد از نیروهای بسیج مردمی عراق موسوم به «حشد شعبی» و حزب‌ا… لبنان آن‌ها را محافظان کرامت و عزت اعراب خواند و گفت، کسانی که آن‌ها را متهم می‌کنند، خود تروریست هستند.

در نشست وزرای خارجه اتحادیه عرب همچنین ۷ مصوبه در خصوص طرح فرانسه برای برگزاری کنفرانس بین‌المللی صلح درباره فلسطین و جنایت‌های اسراییل و مذاکرات در یمن مطرح شد.

در این نشست از طرح فرانسه استقبال شده و شرکت‌کنندگان اعلام کردند که از سرگیری هرگونه مذاکرات برای حل و فصل درگیری‌‌ها میان اعراب و اسراییل باید براساس مبانی مشخص و جدول زمان‌بندی مشخص برای پایان بخشیدن به اشغالگری فلسطین و قدس شرقی و ارایه تضمین‌های بین‌المللی در این خصوص صورت پذیرد.

شرکت‌کنندگان در نشست اتحادیه عرب به شدت سیاست‌های شهر کسازی اسراییل را محکوم کرده و اعلام کردند که این اقدامات کاملاً غیرقانونی بوده قدس شرقی و اطراف آن و منطقه الاغوار تا همیشه اراضی فلسطینی باقی خواهند ماند.

آن‌ها همچنین ادامه سیاست‌های اشغالگران درخصوص بازداشت هزاران فلسطینی از جمله کودکان، زنان و رهبران سیاسی و نمایندگان و همچنین ادامه بازداشت اداری شهروندان فلسطینی را محکوم کردند.

وزرای خارجه اتحادیه عرب بار دیگر تأکید کردند که قدس شرقی پایتخت کشور فلسطین است و تمام اقدامات اسراییل برای تغییر شرایط جغرافیایی و طبیعی ونیز ترکیب جمعیتی بلندی‌های جولان اشغالی در سوریه کاملاً محکوم است.

آن‌ها همچنین اقدامات اسراییل در به دست گرفتن منابع طبیعی در بلندی‌های اشغالی جولان سوریه و ساخت سد و غارت منابع آبی این منطقه را کاملاً محکوم کردند.

 

درخصوص بحران یمن نیز شرکت‌کنندگان بر حمایت خود از عبدربه منصورهادی، رییس‌جمهوری فراری این کشور تأکید کردند. آن‌ها از حوثی‌های یمن و نیروهای وابسته به علی عبدا… صالح، رییس‌جمهوری سابق یمن خواستند تا به توافقات ژنو از جمله آزادسازی تمام بازداشت‌ شده‌های سیاسی و غیرسیاسی و ایجاد شرایط برای رساندن کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیان و همچنین آتش‌بس پایبند باشند.