وزیر بهداشت خبر داد:رده‌بندی رستوران‌ها در سال ۹۵

  وزیر بهداشت ضمن ابراز امیدواری نسبت به انجام رده‌بندی رستوران‌ها در سال آینده گفت: در ایام نوروز ۹۵ ضابطین قضا نیز تیم‌های بازرسی ما را همراهی می‌کنند و اجازه پلمب نیز دارند. به گزارش ایسنا، سید حسن هاشمی در حاشیه مراسم مانور برنامه سلامت نوروزی با حضور در جمع خبرنگاران با بیان این‌که علاقه‌مندیم […]

 

وزیر بهداشت ضمن ابراز امیدواری نسبت به انجام رده‌بندی رستوران‌ها در سال آینده گفت: در ایام نوروز ۹۵ ضابطین قضا نیز تیم‌های بازرسی ما را همراهی می‌کنند و اجازه پلمب نیز دارند.

به گزارش ایسنا، سید حسن هاشمی در حاشیه مراسم مانور برنامه سلامت نوروزی با حضور در جمع خبرنگاران با بیان این‌که علاقه‌مندیم که روند رسیدگی به پرونده‌های حوزه غذایی در ایام نوروز از سوی قوه قضاییه تسریع شود، افزود: این موضوع در آموزه‌های دینی‌ ما نیز تأکید شده تا پرونده‌ها به سرعت به نتیجه برسند و تخطی صورت نگیرد، بنابراین امیدواریم قوه قضاییه تمهیداتی را برای پشتیبانی از بازرسین بهداشت محیط و کار ما انجام دهد.

هاشمی افزود: در ایام نوروز ایرانیان به صورت پرتعداد سفر می‌کنند و امیدواریم امسال نیز این سفر‌ها بیش‌تر باشد. حال جدای از تذکراتی که از سوی پلیس و اورژانس داده شده به همه ارایه‌کنندگان خدمت توصیه می‌کنیم که شیرینی این ایام را به تلخ کامی تبدیل نکنند. ما نیز باید در حوزه غذا و آشامیدنی نظارت جدی داشته باشیم.

وی با بیان این‌که امیدوارم متخلف یا متقلبی در این ایام نباشد گفت: اگر تخلفی را مشاهده کنیم با آن برخورد می‌کنیم چرا که این موضوع حق مردم است. بنابراین امیدواریم همه این موضوع را رعایت کنند.

وی خطاب به ارایه‌کنندگان غذا و آشامیدنی افزود: برکت را خدا می‌دهد، بنابراین به قصد سودجویی ارایه خدمت نکنید، بلکه میزبان مردم باشید. در عین حال امیدواریم چیزی از چشم بازرسان ما مغفول نماند و اگر تقلب و تخلفی مشاهده کردند، برخورد جدی انجام دهند. ما نیز تقاضای رسیدگی سریع و جدی از سوی دستگاه قضایی را داریم.

هاشمی همچنین به مردم نیز توصیه‌هایی کرد و گفت: ابتدا خود افراد باید رعایت کنند و می‌توانند از غذاهای ساده‌تری استفاده کرده و زیاد از رستوران‌ها استفاده نکنند.

وی همچنین گفت: امیدواریم بتوانیم در سال آینده کار رده‌بندی رستوران‌ها را نیز انجام دهیم تا مردم از رتبه رستوران‌ها مطلع باشند.

وی در پاسخ به سؤالی درباره همراه بودن ضابطین قضا با بازرسان حوزه بهداشت محیط و کار گفت: ضابطین غذا نیز تیم‌های ما را همراهی می‌کنند و حتی برخی از کارشناسان ما خودشان ضابط غذا نیز هستند؛ بنابراین آن‌ها اجازه پلمب دارند؛ اما نهایتاً قاضی تصمیم نهایی را اتخاذ می‌کند.

وزیر بهداشت از حضور ۴۵۰۰ بازرس بهداشت محیط و کار در غالب ۱۷۰۰ تیم در کل کشور در ایام نوروز خبر داد و گفت: این میزان دو برابر سال قبل بوده و این بازرسان در واحدهای خدماتی نظارت می‌کنند، بنابراین امیدوارم ارایه‌کنندگان خدمات نیز از این فرصت به صورت سالم استفاده کنند و فکر کنند که میزبانان خوبی برای مردم هستند نه کاسبان خوبی و اگر در گذشته هم قصوری داشته‌اند آن را رفع کنند.

هاشمی گفت: امیدوارم سال آینده سالی با آرامش بیش‌تر برای ایرانیان باشد و ما نیز بتوانیم آخرین سال دولت را با موفقیت پیش بریم.

وی خطاب به‌ کارشناسان بهداشت محیط دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گفت: شما کار مهمی را در ایام نوروز پیش رو دارید و آن دفاع از حقوق شهروندان است که یک حق مغفول مانده در برخی حوزه‌های کشور از جمله خدمات است و یکی از آن خدمات نیز در حوزه سلامت اعم از خدمات درمانی، ‌بهداشتی و حتی آموزشی و پژوهشی است. بنابراین باید قبول کنیم که برخی کشور‌ها آن طور که شایسته است حقوق شهروندی را رعایت نمی‌کنند.

هاشمی با بیان این‌که اهتمام مسؤولین و قانون‌گذاران باید بیش از گذشته معطوف به رعایت حقوق مردم باشد، ادامه داد: حال در جایی که قانون‌گذار قانونی را وضع کرده نوبت به ما مجریان می‌رسد. بنابراین نباید به صورت یکطرفه قانون‌گذار را محکوم کنیم. ما در حوزه غذا اعم از آشامیدنی و خوراکی‌‌ها قوانین خوبی داریم که نیاز است با دقت و سرعت عمل از سوی دو دستگاه یعنی حوزه بهداشت و محیط کار وزارت بهداشت و قوه قضاییه انجام شود.

وزیر بهداشت با بیان این‌که معتقدیم کسانی که در حوزه غذا تقلب می‌کنند بد‌ترین ظلم را انجام می‌دهند تأکید کرد: این کار از جنایت نیز بالاتر است. چرا که مردم یک سال منتظر بودند تا نوروز بیاید دور هم جمع شوند و یک تجدید خاطره داشته و چندین روز از مشکلات اجتماعی فاصله بگیرند. حال اگر کسانی به قصد سودجویی تقلب کنند ظلم کرده‌اند؛ چرا که ممکن است تقلبشان زیان آور باشد به‌طوری که نتوان آن زیان را جبران کرد. بنابراین این موضوع اهمیت کار حوزه بهداشت محیط و کار و دستگاه قضایی را می‌رساند و امیدواریم که آن طور که مردم انتظار دارند از حقوقشان مراقبت کنیم. باید توجه کرد که مراقبت به‌طور گسترده باعث احساس امنیت در مردم می‌شود.

 

هاشمی همچنین اظهار کرد: در کشور مردم مالیات می‌دهند و ادارات ما از پول مردم ارتزاق می‌کند. بنابراین باید از این پول به درستی استفاده کرد. در عین حال قدرت هم اگر درست مورد استفاده قرار نگیرد بسیار زیان آور است و حتی بدتر از تقلب است. بنابراین با بی‌انصافی کسی را متهم نکنید و به کسی آسیب نرسانید همه چیز باید چه از سوی ارایه‌کنندگان و چه از سوی بازرسان بهداشت محیط با انصاف ارایه شود.