شانس قهرمانی استقلال بیش‌تر است یا پرسپولیس؟

  در فاصله ۷ هفته مانده به پایان این فصل از بازی‌ها استقلال در صدر جدول است و طبیعتاً به روی کاغذ بیش‌ترین بخت را برای کسب عنوان قهرمانی دارد و به نوعی می‌شود گفت سرنوشت استقلال به دست خودش تعیین خواهد شد. به گزارش «ورزش سه»، اما حق قهرمانی را باید برای تیم استقلال […]

 

در فاصله ۷ هفته مانده به پایان این فصل از بازی‌ها استقلال در صدر جدول است و طبیعتاً به روی کاغذ بیش‌ترین بخت را برای کسب عنوان قهرمانی دارد و به نوعی می‌شود گفت سرنوشت استقلال به دست خودش تعیین خواهد شد.

به گزارش «ورزش سه»، اما حق قهرمانی را باید برای تیم استقلال خوزستان هم قائل شد به این دلیل که در فاصله یک امتیازی در رده دوم جدول است. ضمن این‌که پرسپولیس با برتری در برابر صبا اختلاف امتیاز خود با استقلال را به ۴ امتیاز کاهش داد و با توجه به این‌که با استقلال بازی رودررو دارد نگاهش به جام قهرمانی این فصل لیگ برتر امیدوارانه است.

استقلال تهران قهرمان می‌شود یا استقلال خوزستان و یا پرسپولیس؟ نمی‌شود به این سؤال در این برهه از زمان پاسخ صریح و قاطعی داد اما با توجه به عملکرد تیم‌‌ها می‌توان به برخی از نکات اشاره کرد.

۱-استقلال تهران

استقلال برای کسب عنوان قهرمانی باید تهاجمی تر بازی کند و بیش‌تر گل بزند. استقلال در ساختار دفاعی مشکلی ندارد به این دلیل که میانگین گل دریافتی‌‌اش در هر بازی کم‌تر از یک گل است و هر ۱۱۵ دقیقه یک گل دریافت می‌کند. اما عملکرد این تیم در خط حمله خیلی قابل دفاع نیست. این تیم در هر بازی به‌طور میانگین و تا به این جای کار کم‌تر از ۱٫۵ گل می‌زند و برای دیدن یک گل از استقلال باید ۶۴ دقیقه منتظر بمانیم!

این نکته‌ای بود که منتقدین تیم استقلال هم به آن اشاره کردند. این‌که استقلال زیبا بازی نمی‌کند و در خلق موقعیت گل خیلی موفق نیست. هر چند در بازی با پدیده استقلال روی حملات پراکنده صاحب موقعیت‌های خوبی شد که این حملات توسط امید ابراهیمی، عادل شیحی، امین حاج محمدی و… از دست رفت.

نتیجه استقلال در بازی با راه‌آهن و هم چنین پدیده کمی ناراحت کننده بود و اکنون طرفداران استقلال نگاه ابهامی به آینده دارند. البته استقلال با بازیکنان با کیفیتی که در اختیار دارد می‌تواند با تغییر بینش به تغییر روش برسد و گام‌های راسخی به سوی جام قهرمانی‌ بردارد.

۲-استقلال خوزستان

تیم عبدا… ویسی در دفاع فوق‌العاده است. این تیم هر ۱۷۲ دقیقه یک گل می‌خورد.

این عملکرد بیش‌تر به خاطر سیستم بازی تیم است. استقلال خوزستان در منطقه یک سوم دفاعی حضور پرتعدادی دارد و ابتدا تیم حریف را وادار به حمله می‌کند و بعد از توپ‌گیری با سرعت دادن به بازی و ارسال توپ برای مهاجم نوک یا بردن توپ به کناره‌ها بازی ترکیبی انجام می‌دهد.

به نوعی می‌شود گفت استقلال خوزستان هم اکنون همانند تیم ملی پیش از جام جهانی یا تیم ملی جام جهانی بازی می‌کند. خصوصا که عبدا… ویسی یکی از مربیان علاقه‌مند به کی روش است و بار‌ها در تمرینات تیم ملی حاضر شده است. این ایرادی ندارد و باید اذعان کرد هر تیمی براساس توانمندی و ابزاری که در اختیار دارد تاکتیک تیمش را طراحی خواهد کرد، اما این تیم در حمله کم فروغ است. میانگین گل زده این تیم در هر بازی کمی بیش‌تر از یک گل است! به همین خاطر است با همه چالش‌هایی که در هفته‌های اخیر برای استقلال تهران ایجاد شده باز هم این تیم صدرنشین است.

میانگین گل خورده این تیم در هر بازی کمی بیش‌تر از نیم گل است اما همان طور که اشاره شد این تیم در هر بازی کمی بیش از یک گل می‌زند که این تعداد گل زنی برای کسب عنوان قهرمانی کافی نیست.

۳-پرسپولیس

پرسپولیس در امر گلزنی تیمی موفق تر از استقلال تهران و استقلال خوزستان بوده است. میانگین گل زده این تیم در هر بازی ۱٫۴۳ است. هر چند این عدد – عدد آرمانی نیست اما بیانگر این مسأله است که پرسپولیس در حمله تهاجمی تر از استقلال تهران و خوستان است. در حالی که تیم پرویز مظلومی هر ۶۴ دقیقه و تیم عبدا… ویسی هر ۸۲ دقیقه به گل می‌رسد پرسپولیس هر ۶۲ دقیقه یک گل می‌زند. اما همین پرسپولیس در دفاع ضعیف تر از استقلال تهران و استقلال خوزستان است. میانگین گل خورده تیم‌های اول و دوم کم‌تر از یک گل است اما پرسپولیس در هر بازی بیش از یک گل می‌خورد. این نشان می‌دهد پرسپولیس برای قهرمانی در دفاع باید بهتر عمل کند. استقلال تهران هر ۱۱۵ دقیقه یک گل می‌خورد و استقلال خوزستان هر ۱۷۲ دقیقه اما پرسپولیس هر ۸۶ دقیقه یک بار دروازه‌‌اش باز می‌شود. نوسان در خط دفاعی پرسپولیس سبب شده میانگین کسب امتیاز این تیم در هر بازی ۱٫۶۹ بوده و با تیم‌های اول و دوم جدول فاصله داشته باشد.

۴-ذوب آهن

تصور می‌شد ذوب آهن با توجه به این‌که در ترکیب مرتضی تبریزی، کاوه رضایی، مارکو آیوبل و مسعود حسن‌زاده را در اختیار دارد در امر گلزنی موفق تر نشان دهد به خصوص که این مهاجمان جزء مهاجمان تراز اول و شاخص فوتبال کشور به حساب می‌آیند، اما آمار گلزنی این تیم قابل دفاع نیست.

میانگین گل زده این تیم در هر بازی مثل ۳ تیم بالای جدول کم‌تر از ۱٫۵ گل است و ذوب آهن با این مهاجمان هر ۷۳ دقیقه یک گل می‌زند. با این روند گلزنی سخت است مقام قهرمانی برای ذوب آهن متصور بود خصوصاً که هم اکنون اختلاف امتیاز این تیم با صدر جدول ۵ امتیاز است. مگر این‌که در هفته‌های پیش رو یحیی گل محمدی تغییر تاکتیک دهد. به نظر می‌رسد صعود تیم ذوب آهن به دیدار پایانی جام حذفی کمی انگیزه‌های تیم یحیی را برای رسیدن به قهرمانی در لیگ برتر کاهش داده است. شاید هم لازم باشد تیم یحیی در هفته‌های باقی مانده با دو مهاجم در نوک خط حمله بازی کند. نشستن مسعود حسن‌زاده روی نیمکت با توجه به توانمندی قابل ملاحظه‌ای که دارد کمی آزار دهنده است، مهاجم جوانی که با سرعت منحصر به فرد و گام‌های بلندی که دارد می‌تواند در تیم ملی هم نقطه قابل اتکایی باشد. افت تیم یحیی در هفته‌های اخیر محسوس بوده اما دور از ذهن نیست در تعطیلات نوروزی شاید واکاوی این افت از سوی یحیی باشیم و در سال جدید تیم ذوب آهن را متفاوت ببینیم. در این صورت احتمال قهرمانی ذوب آهن پر رنگ تر خواهد شد.

نتیجه:

در فوتبال وقوع هر اتفاقی محتمل به نظر می‌رسد. هر ۳ تیم بخت قهرمانی دارند که به ترتیب شانس تیم اول بیش‌تر از تیم دوم و شانس تیم دوم بیش‌تر از تیم سوم است.

اما این آمار و ارقام‌ نشان می‌دهد فوتبال باشگاهی ما بیش‌تر تدافعی است تا تهاجمی و اکنون واضح و مشخص است ایرادی که مربیان باشگاهی به کی‌روش می‌گرفتند، وارد نیست چون خودشان هم بیش‌تر فوتبال تدافعی را دوست دارند تا فوتبال تهاجمی را. باید به این نکته هم اشاره کرد اکنون عملکرد تیم ملی در بعد آمار و ارقام بهتر از تیم‌های برتر لیگ است.

میانگین کسب امتیاز تیم‌های برتر در لیگ‌های معتبر بیش‌تر از عدد ۲ است اما این میانگین در ایران کم‌تر از عدد دو است! از سویی در فوتبال حرفه‌ای اکنون تیم‌های بالانشین هر ۳۰ دقیقه یک گل می‌زنند در حالی که در فوتبال ما پرسپولیس که تهاجمی‌‌ترین است هر ۶۲ دقیقه یک گل می‌زند! البته این قیاس – قیاس سطح کیفی نیست بلکه مقایسه آمار و ارقامی بوده که مرسوم است.

 

حرف آخر، فوتبال باشگاهی ما عمدتاً تماشایی نیست به این دلیل که تدافعی است.