همکاری تهران با کابل برای بهره‌برداری از معادن افغانستان

    ایران و افغانستان توافق کرده‌اند تا همکاری در بخش معادن را گسترش دهند و از معادن بکر افغانستان در قالب کنسرسیوم بین‌المللی با مشارکت این دو کشور و یک کشور ثالث بهره‌برداری و آن را به خارج از کشور صادر کنند. به گزارش ایرنا، سخنگوی وزارت معادن و نفت افغانستان گفت که این […]

 

 

ایران و افغانستان توافق کرده‌اند تا همکاری در بخش معادن را گسترش دهند و از معادن بکر افغانستان در قالب کنسرسیوم بین‌المللی با مشارکت این دو کشور و یک کشور ثالث بهره‌برداری و آن را به خارج از کشور صادر کنند.

به گزارش ایرنا، سخنگوی وزارت معادن و نفت افغانستان گفت که این وزارتخانه قصد دارد با تشکیل کنسرسیوم بین‌المللی مشترک ایران و افغانستان و هر کشور ثالثی که مورد اعتماد هر دو طرف باشد، سرمایه‌گذاری مشترک انجام دهند و اولویت این سرمایه‌گذاری در معادن کوچک و متوسط و معادنی است که در نقاط مرزی ایران و افغانستان واقع شده است تا دسترسی آسان به خط آهن داشته باشد.

وی افزود: معادن غرب افغانستان یکی از حوزه‌های مهمی است که کابل و تهران می‌توانند روی آن به صورت مشترک کار کنند، زیرا به سادگی می‌توان به خط آهن ایران وصل شد و دسترسی به انرژی نفت و گاز و برق در این منطقه آسان خواهد بود.

سخنگوی وزارت معدن و نفت افغانستان تصریح کرد که معادن سیمان، آهن، ذغال سنگ، سنگ مرمر، سنگ رخام و نمک در حوزه غرب افغانستان وجود دارد و جمهوری اسلامی ایران در بهره‌برداری از این معادن تجارب قابل توجهی دارد.

افغانستان دارای انواع معادن بکر در نقاط مختلف این کشور است و برخی از معادن این افغانستان را به ویژه معادن گران قیمت آن از قبیل طلا، زمرد و لاجورد را گروه‌های مسلح مخالف به کنترل خود درآورده‌اند و از آن به نفع خود بهره‌برداری می‌کنند.

نوری درباره همکاری‌های آموزشی در بخش معادن میان ایران وافغانستان گفت که وزارت معادن نیاز به ارتقای ظرفیت کاری دارد. عمر این وزارتخانه ۱۳سال است و در تلاش هستیم تا ظرفیت مهندسان خود را برای فراهم کردن سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی بالا ببریم و جمهوری اسلامی ایران در تداوم همکاری گذشته با افغانستان، ابراز آمادگی کرد تا در راستای ارتقای دانش کارمندان این وزارتخانه و کارهای مشترک تحقیقی در حوزه معادن غرب با ما همکاری کند.

وی خاطرنشان شد که این آموزش‌ها در بخش‌های فنی، استخراج عملی معادن مس، آهن، سیمان و زغال سنگ است و به تازگی نیز ۱۵کارشناس این وزارتخانه به یک دوره آموزشی در شهر مشهد اعزام شدند که این کمک‌ها برای وزارت معادن و نفت بسیار مفید و مؤثر خواهد بود.

نوری افزود: در حال حاضر ظرفیت وزارت معادن و نفت افغانستان در حدی نیست که بتوان زمینه سرمایه‌گذاری در بخش معادن بزرگ را فراهم ساخت؛ زیرا این وزارتخانه نمی‌خواهد تجربه تلخ قرارداد «مس عینک لوگر» را بار دیگر تجربه کند.

وی گفت: علت اصلی ناتمام ماندن بهره‌برداری از معدن مس عینک توسط چینی‌ها نبود ظرفیت در وزارت معادن بوده است. قرارداد استخراج مس عینک میان افغانستان و چین به گونه‌ای منعقد شده است که دست چینی‌ها را برای پای بند نبودن به تعهدات خود باز گذاشته و قرارداد دارای اگر و امای متعددی است. در حالی که قرار باید طوری منعقد می‌شد تا استخراج آن به سرانجام می‌رسید.

نوری افزود: امسال بهره‌برداری از ۷۰ معدن کوچک و متوسط به بخش خصوصی واگذار شده و استراتژی جدید وزارت معادن و نفت در دولت وحدت ملی با گذشته تفاوت اساسی کرده و این تفاوت‌ها شامل نحوه انعقاد قرارداد، شرایط آن و تفکیک انواع قراردادهای معدنی است.

وی گفت: راهبرد وزارت معادن و نفت بهره‌برداری از معادن کوچک و متوسط است که می‌تواند در کوتاه مدت برای دولت سود آور باشد، اشتغال زایی ایجاد کند و تجربه‌ای برای قرارداد‌ها و استخراج معادن بزرگ این کشور در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی باشد.

به گفته وی، این ۷۰ قرارداد بیش‌تر تقویت کننده بخش‌های ساختمانی افغانستان است و امروز بازار دارد. مانند تولیدات گچ، آهک، سنگ، سیمان، زغال سنگ، سنگ مرمر، سنگ تزئینی، سنگ رخام از جمله این قرارداد‌ها هستند.

سخنگوی وزارت معادن و نفت افغانستان گفت که ۳ اصل قابلیت اجرایی قراردادها، شفافیت و امنیت منطقه ۳ ویژگی انعقاد قراردادهای امسال است. قراردادی که قابلیت اجرا نداشته و یا در منطقه‌ای ناامن واقع شده باشد، منعقد نخواهد شد و این ویژگی‌ها از موارد مهم تفاوت آن با گذشته است.

وی گفت که قرارداد باید برای دو طرف یعنی دولت افغانستان و شرکت خصوصی سود آور باشد و بتواند برای مردم افغانستان نفع داشته باشد و در تمامی این ۷۰ قرارداد و قراردادهای آینده، این شرایط در نظر گرفته خواهد شد.

افغانستان دارایی معادن مانند طلا، مس، آهن، سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی، مواد ساختمانی مثل سیمان، گچ، آهک، نفت، گاز، و انواع منابع زیرزمینی دیگر است، اما تاکنون اکتشاف و بهره‌برداری مناسب از آن‌ها صورت نگرفته است.

سخنگوی وزارت معادن و نفت افغانستان در باره درآمد این کشور از معادن گفت که در سال ۹۴ از معادن خود ۳۰ میلیون دلار درآمد داشتیم و از ذغال سنگ دو میلیارد افغانی درآمد داشتیم که در مقایسه با سال گذشته باوجود کاهش استخراج معادن، اما درآمد کشور از این بخش افزایش یافته است.

حدود هر ۶۹ افغانی معادل یک دلار است.

وی افزود: در سال ۱۳۹۳ خورشیدی ۱۸۳ هزار تن زغال سنگ استخراج کرده بودیم و در آمد آن دو میلیارد افغانی بود، اما امسال استخراج را به ۱۱۰ هزار تن کاهش دادیم، اما درآمد کسب شده به اندازه سال گذشته بود. علت این افزایش درآمد، جلوگیری از فرار درآمدهای کسب شده و شفافیت در کار بهره‌برداری از معادن است.

سخنگوی وزارت معادن ونفت افغانستان گفت که سنگ‌های تزئینی و گران قیمت افغانستان، بازار خارجی دارد و تا سال گذشته تمامی این سنگ‌ها به‌صورت خام به خارج از کشور صادر می‌شد، اما از ۴ ماه گذشته بهره‌برداران موظف شده‌اند که ۵۰ درصد استخراج را در داخل به سنگ‌های نیمه آماده تبدیل کنند و آن‌گاه نسبت به صادرات آن اقدام کنند در غیراین صورت اجازه صادرات به آنان داده نخواهد شد و مطابق با برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا دو سال آینده باید از تمامی مراحل ساخت این سنگ‌ها در داخل صورت بگیرد.

 

افغانستان اکنون در تلاش برای استخراج معادن کوچک و نفت و گاز است و استخراج گاز در افغانستان از ۳۵۰ هزار تن را به دو برابر یعنی ۷۰۰ هزار تن افزایش دادیم و برای اولین بار کارخانه تصفیه گاز در «شبرغان» افغانستان توسط مهندسان افغان با سرمایه‌گذاری این کشور ساخته شد.