وزیر نیرو:خشکسالی ادامه دارد

   حمید چیت‌چیان با تأکید بر این‌که خشکسالی‌‌ها ادامه خواهد داشت، گفت: شاید بارش‌های بهاری بتواند به خشکسالی‌‌ها پایان دهد. به گزارش مهر، وزیر نیرو گفت: اگر در نیمه دوم سال آبی (بهار و تابستان) به ویژه روزهای باقی‌مانده اسفند و فروردین و اردیبهشت بارش‌های بهتری داشته باشیم شاید بتوانیم بر شرایط خشکسالی غلبه کنیم. […]

 

 حمید چیت‌چیان با تأکید بر این‌که خشکسالی‌‌ها ادامه خواهد داشت، گفت: شاید بارش‌های بهاری بتواند به خشکسالی‌‌ها پایان دهد.

به گزارش مهر، وزیر نیرو گفت: اگر در نیمه دوم سال آبی (بهار و تابستان) به ویژه روزهای باقی‌مانده اسفند و فروردین و اردیبهشت بارش‌های بهتری داشته باشیم شاید بتوانیم بر شرایط خشکسالی غلبه کنیم.

وزیر نیرو اظهار داشت: امسال هم خشکسالی‌ها ادامه داشت و هنوز هم در ادامه خشکسالی‌های گذشته هستیم و این پدیده استمرار دارد. فقط در ماه‌های آبان و دی بارش‌های خوبی داشتیم اما در ماه‌های مهر، آذر، بهمن و اسفندماه میزان بارش بسیار کم بوده است.

چیت‌چیان افزود: بارش‌های بهمن و اسفندماه کاهش قابل ملاحظه‌ای دارد و در ۴۷ سال گذشته در دو ماه بهمن و اسفند به‌طور متوسط ۴۰ میلی متر بارش ثبت شده در حالی که امسال ۱۰ و ۱۱ میلی متر بوده است.

وی درباره میزان بارش از ابتدای سال آبی جاری (مهر) تا ۱۸ اسفندماه گفت: تاکنون ۱۵۱ میلی متر بارش ثبت شده است که نسبت به درازمدت ۷ درصد کاهش و نسبت به پارسال ۲۵ درصد افزایش نشان می‌دهد. شرایط اقلیمی کشور ایجاب می‌کند که همیشه صرفه‌جویی را رعایت کنیم اما این به معنای پاسخ ندادن به نیاز‌ها نیست بلکه درست مصرف کردن آب در بخش‌های مختلف از جمله آشامیدنی، بهداشت، کشاورزی و صنعت است.

 

وزیر نیرو با اشاره به این‌که باید به حداقل مصرف آب اکتفا کنیم، خطاب به کشاورزان اظهار داشت: ظرفیت بالایی برای صرفه‌جویی آب در بخش کشاورزی وجود دارد و این ظرفیت در بخش‌های شرب و بهداشت است. در روزهای پایانی سال که اغلب مردم به شستشو و خانه تکانی می‌پردازند، باید از هم اکنون به فکر تابستان باشند. کم‌تر آب مصرف کنیم تا آن را برای روزهای گرم سال ذخیره کنیم و تابستان آینده را بتوانیم بدون کمبود آب سپری کنیم.