معاون وزیر راه و شهرسازی:تسهیلات خرید مسکن ۶ برابر شده است

  معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت: با مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار، تسهیلات خرید مسکن در دولت یازدهم به ۶ برابر افزایش یافت. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، حامد مظاهریان افزود: در ابتدای فعالیت دولت یازدهم ۲۵۰ میلیون ریال تسهیلات پرداخت می‌شد […]

 

معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت: با مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار، تسهیلات خرید مسکن در دولت یازدهم به ۶ برابر افزایش یافت.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، حامد مظاهریان افزود: در ابتدای فعالیت دولت یازدهم ۲۵۰ میلیون ریال تسهیلات پرداخت می‌شد اما اکنون سقف خرید مسکن برای خانه اولی‌ها به یک میلیارد و ۶۰۰ افزایش یافته است.

وی با بیان این‌که پرداخت تسهیلات یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریالی به نفع خانوار‌ها بوده و توان مالی خانه اولی‌ها را به مراتب بالاتر می‌برد، گفت: افزایش توان مالی خانه اولی‌ها برای دسترسی به مسکن مناسب بود و شرایط جدید وام مسکن، ما را به این هدف نزدیک کرده است.

وی گفت: وامی که مصوبه آن به تازگی از سوی شورای پول و اعتبار اعلام شده از نظر ریالی بیش‌ترین میزانی است که تاکنون برای خرید مسکن پرداخت شده و میزان وام حدود ۵۰ درصد مبلغ مورد نیاز برای خرید یک واحد مسکونی متوسط را برای تهران و برای شهرهای کوچک تا ۸۰ درصد پوشش می‌دهد.

معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی افزود: این وام در تهران به همراه وام جعاله تا یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال می‌رسد و اگر قیمت متوسط آپارتمان را در تهران در نظر بگیریم، به نسبت وام‌های قبلی مسکن که در کشور پرداخت می‌شد این تسهیلات اقتصادی‌تر است.

وی با بیان این‌که میزان اقساط این وام از ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار ریال برای ساکنان شهرهای کوچک آغاز می‌شود و در تهران به حدود یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال می‌رسد، افزود: گرچه برخی معتقدند میزان اقساط زیاد است اما با محاسبه دقیق‌تر و در نظر گرفتن میزان اجاره ماهیانه و مبالغ پرداخت شده به عنوان رهن، مشخص خواهد شد که افراد برای اجاره همان واحد مسکونی ماهیانه باید معادل این میزان هزینه بپردازند.

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره افزایش میزان وام مسکن در سال‌های اخیر اظهار داشت: مسیر مناسبی از ابتدای دولت یازدهم طی شده به‌طوری که با توقف روند صعودی قیمت مسکن و ثبات بازار، تسهیلات پرداختی تغییر قابل توجهی را به نفع خانوار‌ها رقم زده است.

مظاهریان گفت: در حالی که میزان وام مسکن در ابتدای این دولت ۲۵۰ میلیون بود، به تدریج به ۳۵۰ میلیون ریال رسید و متقاضیان به همراه وام جعاله می‌توانستند مبلغ ۴۵۰ میلیون ریال وام دریافت کنند که البته حدود ۸۰ میلیون ریال از این مبلغ برای خرید اوراق صرف می‌شد.

به گفته وی، افرادی که وام ۴۵۰ میلیون ریالی دریافت می‌کردند، حدود ۳۷۰ میلیون ریال برای خرید خانه به دست می‌آوردند و بین ۷۵۰ تا ۸۰۰ میلیون ریال نیز در ماه اقساط این وام را می‌پرداختند.

 

شورای پول و اعتبار ۱۱ اسفندماه امسال با امکان اعطای تسهیلات مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم به زوجین خانه اولی، به ترتیب یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال در شهر تهران (هر یک از زوجین حداکثر ۸۰۰ میلیون ریال)، یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر (هریک از زوجین حداکثر۶۰۰ میلیون ریال) و ۸۰۰ میلیون ریال در سایر مناطق شهری (هر یک از زوجین حداکثر ۴۰۰ میلیون ریال) با رعایت حداکثر تسهیلات معادل ۸۰ درصد ارزش ملک موافقت کرد.